کد مطلب: 84924
 
پاسخ صریح زنگنه به رئیسی و مشاورانش
از آقای جلیلی درباره جلسه آذر 91 توضیح بخواهید
 
نخستین وعده نفتی را در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، محمدباقر قالیباف با تکیه بر اشتغالزایی صنعت پتروشیمی مطرح کرد، اما او درباره نفت چندان سخن نگفت و پس از حسن روحانی، بی تردید بیشترین حجم سخنان مرتبط با نفت از زبان ابراهیم رئیسی طرح شده است. سخنانی که هر بار با تکذیب مواجه می شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۳
نخستین وعده نفتی را در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، محمدباقر قالیباف با تکیه بر اشتغالزایی صنعت پتروشیمی مطرح کرد، اما او درباره نفت چندان سخن نگفت و پس از حسن روحانی، بی تردید بیشترین حجم سخنان مرتبط با نفت از زبان ابراهیم رئیسی طرح شده است. سخنانی که هر بار با تکذیب مواجه می شود.
به گزارش نکونیوز، روزی که رئیسی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری به ستاد انتخابات کشور رفته بود، همراهی مسعود میرکاظمی، وزیر نفت دولت دوم محمود احمدی نژاد با او خبرساز شد. او وزیری بود که به دلیل تولید بنزین در پتروشیمی ها، قطع سوآپ نفت با میلیاردها دلار ضرر و کلید زدن پروژه های ۳۵ ماهه پارس جنوبی، با انتقادات فراوانی مواجه شده و نه تنها هیچگاه پاسخگوی عملکرد خود نبوده، بلکه همواره در نقش مدعی ظاهر شده است. او حتی ابتدا به عنوان رییس ستاد انتخاباتی رئیسی انتخاب شد اما انتقادها آنقدر سنگین بود که شبانه جای خود را به علی نیکزاد داد. هرچند در نقش مشاور در کنار رئیسی باقی ماند تا طی مدت تبلیغات انتخاباتی، سخنان نفتی میرکاظمی از زبان رئیسی شنیده شود.
در تازه ترین مورد، ابراهیم رئیسی انتقاداتی درباره پرونده کرسنت مطرح کرده که شباهت فراوانی با ادعاهای قبلی میرکاظمی و همراهان او همچون علی زاکانی و مهرداد بذرپاش دارد. ادعاهایی که با واکنش صریح بیژن زنگنه مواجه شد.
رئیسی گفته : در موضوع کرسنت، ما یک کلمه گفتیم «به مردم آدرس غلط می‌دهند.» کنسرت را مطرح می‌کنند تا کرسنت‌ها فراموش شود. آن آقا گفته که "موضوع خسارت ما در کرسنت ۱۴ میلیارد دلار نیست و در حال رسیدگی در لاهه است!" خب من که اساساً از عدد و و رقم صحبتی نکرده بودم!
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اکنون دو سؤال مطرح است، گفت: «اول اینکه بالاخره در این پرونده، رسیدگی‌های قضائی مفصلی صورت گرفته، رأی بدوی صادر و قطعی شده، دیوان عالی کشور هم رفته و بنده هم در زمان قوه قضائیه خودم مصاحبه کردم و در بخش اول پرونده، ۸ نفر محکوم شدند. خب این آقایان چرا افراد محکوم به انفصال از خدمات دولتی را مجدداً به کار گرفتند؟ این حرکات، با شعار "مبارزه با فساد" سازگار نیست.» رئیسی اضافه کرد: «حالا درخواست توقف اجرای حکم قضائی می‌کنند تا با مذاکره مسئله را حل کنند!»
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ۱۴ میلیارد دلار که هیچ؛ در پرونده‌ای که براساس فساد منعقد شده، حتی یک دلار هم به کسی نخواهیم داد و ان‌شاءالله حقوق ملت را با اقتدار حفظ خواهیم کرد.
اما بیژن زنگنه، وزیر نفت که به خوبی می داند سخنان رئیسی درباه کرسنت، حاصل مشاوره های میرکاظمی است از ابراهیم رئیسی خواست از مشاور ارشدش بپرسد در جلسه شورای امنیت ملی در باره پرونده کرسنت چه گذشته است تا اظهارات نادرست و خلاف واقع بر زبان نیاورد.
وزیر نفت در گفت‎و‎گویی کوتاه در واکنش به سخنان ابراهیم رئیسی درباره پرونده کرسنت تصریح کرد: از آقای رئیسی می خواهیم از آقای دکتر جلیلی، مشاور ارشدشان بخواهند که برایشان توضیح دهد در جلسه آذرماه ۱۳۹۱ شورایعالی امنیت ملی درباره پرونده کرسنت چه گذشته است و چه حرف‌هایی رد و بدل شده و چه تصمیم‌هایی اتخاذ شده است. همین طور از دکتر جلیلی بخواهند در باره نامه ای که در تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۲۵ به رئیس جمهوری وقت در باره کرسنت نوشته است و پاسخ آقای احمدی نژاد هم توضیح دهد تا شاید جناب آقای رئیسی در بیان هر حرفی کمی محتاط تر عمل کنند.
وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که آقای رئیسی ادعا کرده اند دولت یازدهم به دنبال مذاکره با کرسنت بوده است، اظهار کرد: خوب است جناب رئیسی در این باره هم از مشاور ارشدشان بپرسند که چه کسی دنبال مذاکره بوده و در چه زمانی و چه مرجعی چنین موردی را تصویب کرده است تا به طور مکرر دچار اشتباه در گفتار نشوند.
زنگنه افزود: البته اگر آقای جلیلی هم چیزی به خاطرشان نیامد ما آماده ایم که بخشی از این اطلاعات را جهت یادآوری ایشان و استحضار ملت ایران منتشر کنیم اما بعید است که آقای جلیلی ماجرا به خاطر نیاورند.
وزیر نفت افزود: ما هم مانند آقای رئیسی معتقدیم دیناری نباید به کرسنت پرداخت شود اما به جناب آقای رئیسی توصیه می کنیم از اعضای فعال ستاد خود مانند آقایان زاکانی و بذرپاش بپرسند که آن اعداد نجومی را که بر خلاف منافع ملی معتقدند به عنوان خسارت باید به کرسنت پرداخت شود به تحریک چه کسانی و با چه هدفی بیان کرده و می کنند؟!
زنگنه درباره این ادعای آقای رئیسی هم که گفته است دولت عده ای را که در پرونده کرسنت محکوم و انفصال از خدمت شده اند دوباره به کار گرفته است نیز گفت: مگر می شود کسی از خدمت منفصل شده باشد و دوباره بتوان او را در دولت به‌کار گرفت؟ این سخنان نسنجیده توسط کدام دستگاه رسمی نظام تایید شده است؟ کدام حکم قضایی به ما ابلاغ شده که اجرا نکرده ایم؟
زنگنه خاطرنشان کرد: این پرونده هنوز مفتوح است و توسط ذینفعان تقاضای اعاده دادرسی شده و پرونده در مسیر رسیدگی است و هنوز هیچ حکمی هم به ما ابلاغ نشده و عجیب است که آقای رئیسی به عنوان فردی که سال ها در کسوت قضاوت بوده این چنین سخنی می گوید! آیا ایشان این چنین می خواهد از حرمت اشخاص که پاسداری از آن در قانون اساسی از وظایف رئیس جمهوری است، صیانت کند؟ خوب است آقای رئیسی به این پرسش پاسخ دهد که چگونه وقتی حکمی درباره فردی صادر نشده ایشان خود را محق می داند او را محکوم و از خدمت منفصل کند؟!
وزیر نفت گفت: ما به جد مدعی هستیم که عده ای در دوره گذشته مانند موضوع پرونده هسته ای در کرسنت هم با بی تدبیری عمل کرده و کشور را گرفتار معضلی کرده اند که باید آن را حل کنیم.
زنگنه اضافه کرد: آقای رئیسی حتما به خاطر دارند که تیم قوی دیپلماتیک مورد نظرشان به ریاست دکتر جلیلی هفت سال پرونده کرسنت را هم مدیریت کرد که البته نتیجه اش محکومیت شرکت نفت در داوری به عدم اجرای قرارداد شد، البته اگر آقای رئیسی با این توضیحات موضوع برایشان روشن نشد باز هم ایشان را به صورت مذاکرات جلسه آذرماه ۱۳۹۱شورایعالی امنیت ملی ارجاع می دهیم. البته به زودی مطالب بیشتری را در باره این پرونده در مصاحبه مفصلی بیان خواهم کرد و پرده از روی خیلی مسائل که در این سال‌ها با سکوت فداکارانه این دولت برای حفظ منافع ملی مکتوم مانده است، در حد ممکن و البته با رعایت منافع ملی بر خواهم داشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵