۵
 
کد مطلب: 88867
 
مروری بر سرنوشت یک خصوصی سازی دیگر در صنعت نفت
آیا پرسنل حفاری شمال به بدنه نفت بازمی گردند؟
 
خصوصی سازی که قرار بود مسیر رشد و توسعه اقتصاد کشور را هموار کند، در صنعت نفت به دلیل برخی اشکالات در مسیر اجرا، نه تنها به نتایج موردنظر نرسید، بلکه در برخی بخشها تاثیر منفی در پی داشت. مروری بر روند خصوصی سازی در صنعت نفت نشان می دهد در برخی مجموعه های واگذارشده، به دلیل روند نامناسب واگذاری، مشکلات متعددی ایجاد شده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۹
خصوصی سازی که قرار بود مسیر رشد و توسعه اقتصاد کشور را هموار کند، در صنعت نفت به دلیل برخی اشکالات در مسیر اجرا، نه تنها به نتایج موردنظر نرسید، بلکه در برخی بخشها تاثیر منفی در پی داشت. مروری بر روند خصوصی سازی در صنعت نفت نشان می دهد در برخی مجموعه های واگذارشده، به دلیل روند نامناسب واگذاری، مشکلات متعددی ایجاد شده است.
به گزارش نکونیوز موج اول خصوصی سازی بین سالهای ۶۹ تا ۷۷ بنا بود راهگشای حل مشکلات اقتصاد دولتی ایران باشد. اما خصوصی سازی نیز پیش از اقدام نیاز به مقدماتی دارد و آن چیزی که در ایران تحت عنوان خصوصی سازی صورت پذیرفت خصولتی سازی بود. اقداماتی که بدون مطالعه نه تنها باعث نشد تصدی دولت و نهادهای شبه دولتی ارتزاق کننده از جیب دولت بر روی اقتصاد کمتر شود بلکه باعث شد تا کنترل شرکتهای خصوصی شده نیز از دست نهادهای نظارتی خارج شود.
در نفت اما موج خصوصی سازی در سال ۸۸ با مصوبه ای به شرکت حفاری شمال رسید، شرکتی که امروز صاحب ۹ دکل خشکی و ۳دکل دریایی است و روزگاری قرار بود دوشادوش ملی حفاری حلال مشکلات حفاری ایران باشد. عمده سهام این شرکت در فرآیند خصولتی سازی به بنیاد مستضعفان واگذار شد. در آن روزها هدایت الله خادمی که رییس مهندسی ملی حفاری بود با توصیه حیدر بهمنی و تایید سیف الله جشن ساز به عنوان مدیر عامل حفاری شمال منصوب شده بود. در زمان وزارت وزیری هامانه خادمی تصمیم گرفت از نفوذ خود استفاده کرده و برای حفظ شالوده شرکت و حفظ نفرات رسمی که در میانشان، هم نفرات با تجربه دیده می شد و هم فارغ التحصیلان دانشگاههای معتبر بین المللی به صورت مامور پنج سال برای پرسنل رسمی از وزارت نفت فرجه بگیرد. در آن دوران شرکت حفاری شمال به عنوان تنها شرکت ایرانی فعال در سطح بین المللی دکل جک آپ ایران خزر را در اجاره ترکمنستان داشت و برای حفظ جایگاه خود در بازار رقابت بین المللی باید تقویت می شد.
هنوز پنج سال حکم ماموریت نیروهای رسمی به پایان نرسیده بود که در سال ۹۲ رستم قاسمی وزیر نفت وقت با ارسال نامه ای به شرکتهای خصوصی شده پیرو اصل ۴۴ ابلاغ کرد که ظرف یک روز شرکت و پرسنل موظف خواهند بود تعیین تکلیف کنند. بخشنامه ای که هرگز توسط مولایی مدیر منابع انسانی وقت و خادمی مدیرعامل وقت به پرسنل ابلاغ نشد. مولایی پس از این بخشنامه به بدنه شرکت ملی نفت بازگشت و مجدداً پس از یک سال به صورت مامور دوباره به حفاری شمال عازم شد. اما پرسنل تنها شایعاتی مبنی بر اولتیماتوم وزیر شنیدند و هرگز به صورت رسمی چیزی به آنها ابلاغ نشد. اتمام پنج سال نیز مقارن شد با اتمام دوره هفت ساله مدیریت خادمی در حفاری شمال؛ حال پرسنل حفاری شمال تنها پرسنل در میان شرکت های حفاری ایرانی هستند که تجربه فعالیت در میادین برون مرزی را دارند. همچنین این شرکت تنها شرکتی است که نفراتش تجربه کار در فیلد آبهای عمیق یا Deep Water را دارند. ۲۵۰ نفر از زبده ترین پرسنل نفت که بعضاً دارای مدارک دوال از دانشگاههای معتبر بین المللی هستند اما به دلیل ماجراجویی مدیر عامل وقت امکان بازگشت به بدنه نفت را ندارند. بنیاد نیز این روزها به دلیل کاهش قیمت های حفاری و اجاره دکل درآمد کمتری از حفاری شمال دارد و به نظر می رسد نه دید درستی نسبت به اداره یک بنگاه حفاری دارند و نه حتی دل نگرانی نسبت به وضعیت پرسنل. به دلیل عدم پرداخت به شرکت نفت نفرات رسمی از نعمت استفاده از نفت کارت و خدمات درمانی صنعت نفت محروم شده اند، افزایش حقوق سال ۹۵ و ارزشیابی سال ۹۶ به کارکنان رسمی پرداخت نشده است، شرکت در پی تعدیل نیروست و حقوق ماهیانه معوقه دارد. مولایی مجددا به نفت بازگشته، خادمی نماینده مردم ایذه در مجلس شورای اسلامی است و جدال های او با زنگنه پس از برکناری از سمت مدیر عاملی اوج گرفته و در این میان، راه برای حل مشکلات نیروهای رسمی حفاری شمال همچنان ناهموار است. پرسنل حفاری شمال با داشتن تجاربی بی نظیر که تنها منحصر به نیروهای فعال در این شرکت است جزو سرمایه های صنعت نفت ایران به حساب می آیند اما بسی جای تعجب است که عاملان و مصببان رخداد این مشکلات به تنها چیزی که نمی اندیشند وضعیت بلاتکلیفی این نیروهاست.
در خاتمه جای پرسش چند سوال باقیست. چرا این شرکت به بنیاد واگذار شد در حالی که برخی مدیران بنیاد بعضا با انتصاب های خلق الساعه افرادی بی تجربه در سمتهای عالی سازمان بارها ثابت کرده اند که دغدغه های ذهنی شان با مقتضیات اداره چنین سازمانی هماهنگ نیست؟ چرا مهندس خادمی که امروز نائب رییس کمیسیون انرژی در مجلس است نگران همه چیز است به جز طنابی که او را از رییس مهندسی تا نمایندگی مجلس بالا برد؟ پیرو سخنان مهندس خادمی در شبکه افق در ۲۱ تیر ماه آیا یکی از دلایل عقب افتادگی صنعت نفت در رقابتهای بین المللی رانت شرکتهای خصولتی و گردنکشی در تصاحب فرصتهای شغلی داخلی نیست؟ همانند آن چیزی که در مورد دکل سحر با پترو پارس پیش آمد؟ جا دارد از مهندس زنگنه تقاضا شود، بی تدبیری گذشتگان در مورد پرسنل رسمی حفاری شمال را به نوعی با قلم تدبیر خود اصلاح کرده و مقدمات بازگشت پرسنل را به بدنه نفت فراهم آورد.
Share/Save/Bookmark


مهدی
۱۳۹۶-۰۴-۲۳ ۲۰:۵۴:۱۹
پرسنل رسمی حفاری شمال تنها پرسنل رسمی نفت هستند که تمام مزایای نفتشون قطع شده. بنیاد با آنها خوب برخورد نمی کند در حالی که پرسنل رسمی از هیچ تلاشی حتی از جان و مالشان برای این شرکت چیزی کم نگذاشتند. متاسفانه قصور دکتر مولایی و مهندس خادمی باعث شده ۳۱۰ نفر از پرسنل رسمی الان در بدترین وضع قرار بگیرند و زندگی و خانواده شان از هم بپاشد
 
رضا
۱۳۹۶-۰۸-۱۷ ۱۸:۴۸:۵۳
بجز یک عده کم از پرسنل رسمی حفاری شمال، ما بقی آنها بی بازده و پر ادعا بوده و تمامی امور عملیاتی و سختی های آن بر دوش پرسنل زحمت کش ارکان ثالث می باشد.
 
علی
۱۳۹۶-۰۴-۲۳ ۲۱:۳۳:۴۸
واقعا پرسنل با تجربه فقط باید ضربه مسایل شخصی شود امیدوارم وزیر محترم نفت این مشکل حل کند
 
سياوش رحيم زاده
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۰۰:۳۹:۳۹
با عرض سلام به نگارنده واقع بين مقاله.
اينجانب يكي از مديران اجرايي حفاري شمال بوده كه مدت بيش از سه سال مديريت عمليات پروژه آبهاي عميق را بعهده داشتم و بدليل همين بي مهري ها و عدم توجه به سرمايه هاي بي بديل نيروي انساني در شركت حفاري شمال تصميم به بازنشستگي زودتر از موعد گزفتم.
واقيتهاي گفته در مقاله حرف دل همه كاركنان رسمي شركت بوده كه متاسفانه وزارت نفت نيز توجهي به اين مهم ندارد.
 
علي
۱۳۹۶-۰۹-۰۱ ۱۸:۳۸:۵۰
متاسفانه . پرسنل رسمي حفاري شمال به دليل بهره بردن از تضمين شغلي از چرخه ايجاد مزيت رقابتي خارج شده اند مضافا مزاياي توامان شركت نفت و شركت خصوصي شده حفاري شمال نيز بهره ميبرند . و البته حقوق هاي چند ده ميليوني بسيار نامتعارف كه در كشورهاي رده اول دنيا هم چنين نظام نا متوازن پرداختي ديده نمي شود
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵