کد مطلب: 71577
 
جنبه امنیتی حوادث صنعت نفت
فرضیه حملات سایبری
 
آیا آتش‌سوزی‌های زنجیره‌ای در صنعت نفت کشور به دلیل حملات سایبری بوده است؟ این سوالی است که ظرف روزهای گذشته مطرح شده و دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز از تشکیل تیم‌های ویژه تحقیق، برای بررسی احتمال حملات سایبری در آتش‌سوزی‌ در مراکز صنعتی نفتی خبر داده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۷
آیا آتش‌سوزی‌های زنجیره‌ای در صنعت نفت کشور به دلیل حملات سایبری بوده است؟ این سوالی است که ظرف روزهای گذشته مطرح شده و دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز از تشکیل تیم‌های ویژه تحقیق، برای بررسی احتمال حملات سایبری در آتش‌سوزی‌ در مراکز صنعتی نفتی خبر داده است.
به گزارش نکونیوز، حمله سایبری به وزارت نفت مسبوق به سابقه است. سال 91 بود که ویروس «وایپر» به وزارت نفت حمله کرد و این وزارت‌خانه مجبور شد برای مدتی به منظور مقابله با این ویروس، اینترنت و سیستم داخلی خود را قطع کند. ویروس «وایپر» مادربردهای کامپیوترهای مرتبط با وزارت نفت را می‌سوزاند و اطلاعات را تخریب می‌کرد.
در صنعت هسته‌ای
در صنعت هسته‌ای ایران نیز ویروس استاکس‌نت کاملاً شناخته شده است. استاکس نت حمله خود سیستم‌های ایرانی را در مرداد 89 آغاز کرد و تبعات حمله این ویروس تا پایان همان سال ادامه داشت. بنا به برخی گزارش‌ها استاکس نت «علاوه بر اطلاعات سيستم‌هاي کنترل صنعتي و نيروگاهي و تاسيسات هسته‌اي، اطلاعات سيستم‌هاي خانگي را نيز به سرقت برد و حدود 60 درصد کامپيوترهاي ايراني را آلوده ساخت.»
ایران نیز ویروس استاکس‌نت کاملاً شناخته شده است. استاکس نت حمله خود سیستم‌های ایرانی را در مرداد 89 آغاز کرد و تبعات حمله این ویروس تا پایان همان سال ادامه داشت. بنا به برخی گزارش‌ها استاکس نت «علاوه بر اطلاعات سيستم‌هاي کنترل صنعتي و نيروگاهي و تاسيسات هسته‌اي، اطلاعات سيستم‌هاي خانگي را نيز به سرقت برد و حدود 60 درصد کامپيوترهاي ايراني را آلوده ساخت.»
آتش‌سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر، بزرگ‌ترین خسارت در تاریخ صنعت بیمه کشور را رقم زد. آیا این آتش‌سوزی نیز در نتیجه حملات سایبری رخ داد؟ ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، پیش از این در مورد احتمال سایبری بودن آتش‌سوزی‌های سریالی در صنعت نفت کشور گفته بود: «از این هفته تیم‌های ویژه‌ای برای بررسی احتمال نقش داشتن سیستم‌های سایبری در آتش‌‌سوزی‌های اخیر به مکان‌های آتش‌سوزی اعزام می‌شوند... این تیم‌ها از نزدیک احتمال نقش داشتن سیستم‌های سایبری در این رخدادها را بررسی خواهند کرد.»
با این حال، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، امروز درباره احتمال حملات سایبری و ایجاد آتش‌سوزی در پتروشیمی‌های کشور، گفت: «حوادث پتروشیمی‌ها را بررسی کرده‌ایم و به این جمع‌بندی که حملات سایبری باعث این آتش‌سوزی‌ها شده باشند، نرسیده‌ایم.»
وی درباره علت این حوادث عنوان کرد، «ضعف حوزه‌های ایمنی باعث آتش‌سوزی در این پتروشیمی‌ها شده که وزیر نفت در این زمینه دستورات جدی را صادر کرده است. باید ساختارهای مقابله با این حوادث را در حوزه‌هایی مثل ماهشهر، عسلویه و مناطق نفت‌خیز خوزستان و اهواز ایجاد کرد و در کاری مشترک با سازمان پدافند غیرعامل و وزارت نفت باید برای مناطق یاد شده، فرمانده تعیین شود.»
بدین ترتیب فرضیه سایبری بودن آتش‌سوزی‌های سریالی صنعت نفت تا کنون رد شده است. اما درنظر گرفتن احتمال بررسی حمله سایبری و تحقیق در مورد آن نشان می‌دهد که بررسی حوادث روی داده از حیث امنیتی نیز در دستور کار مسئولان امر قرار گرفته است.
ساختار مجتمع‌های صنعتی نفت، گاز و پتروشیمی از حیث قابلیت اشتعال مواد و تجهیزات، به‌گونه‌ای است که هر حادثه‌ای می‌تواند ابعاد بسیار فاجعه‌باری به خود بگیرد و به یک مسأله امنیت ملی تبدیل شود. لذا ابعاد امنیتی این قضیه نیز باید به درستی و با دقت مورد بررسی قرار بگیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵