کد مطلب: 74547
 
نفت در هفته ای که گذشت
فرش قرمز IPC برای خارجی ها با تار و پود ایرانی
 
سرانجام طلسم انعقاد قرارداد بر مبنای الگوی جدید قراردادهای نفتی موسوم به IPC در هفته ای که گذشت شکسته شد تا مهمترین رویداد نفتی هفته گذشته با IPC رقم بخورد؛ اما هنوز خبری از انعقاد قرارداد با شرکتهای خارجی نیست.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۵
سرانجام طلسم انعقاد قرارداد بر مبنای الگوی جدید قراردادهای نفتی موسوم به IPC در هفته ای که گذشت شکسته شد تا مهمترین رویداد نفتی هفته گذشته با IPC رقم بخورد؛ اما هنوز خبری از انعقاد قرارداد با شرکتهای خارجی نیست.
به گزارش نکونیوز، صبح روز سه شنبه ۱۳ مهرماه، توافق‌نامه اصولی نخستین قرارداد جدید نفتی با محوریت توسعه میدان مشترک یاران و میادین کوپال و مارون با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و غلامحسین نوذری، رئیس هیئت مدیره گروه توسعه انرژی تدبیر و محمد مخبر، رئیس ستاد اجرای فرمان امام (ره) میان غلامرضا منوچهری، معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران و ناجی سعدونی، مدیر عامل شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا امضا شد. شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا یکی از هشت شرکت ایرانی است که در فرایند تعیین صلاحیت شرکت‌های مستعد برای فعالیت اکتشاف و تولید (E&P) از سوی وزارت نفت صاحب صلاحیت تشخیص داده شده است. میدان مشترک یاران که توسعه آن در ٢ بخش یاران شمالی و یاران جنوبی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد، از میدان‌های مشترک منطقه غرب کارون است که فعالیت‌های توسعه ای بخش شمالی آن در قالب قرارداد بیع متقابل از سوی شرکت نفت و گاز پرشیا در دست اجراست و طرح تولید روزانه ٣٠ هزار بشکه از آن در آستانه بهره برداری قرار دارد. وزیر نفت در این مراسم، محور و هدف اصلی صنعت نفت در اجرای قراردادهای جدید نفتی را ازدیاد برداشت از مخازن عنوان کرد و گفت: امیدوارم این هدف به یک خواست ملی بدل شود.
زنگنه درباره واگذاری توسعه میدان یاران به شرکت نفت و گاز پرشیا توضیح داد: چندی پیش آقای نوذری (رئیس هیئت مدیره گروه توسعه انرژی تدبیر) یادآوری کردند که کار شرکت نفت و گاز پرشیا در میدان یاران شمالی رو به پایان است و به دنبال تحویل کار، ظرفیت مدیریتی ایجاد شده، بی استفاده و هزاران نفر شاغل در این پروژه بیکار می شوند. این موضوع سبب شد تصمیم بگیرم توسعه میدان یاران را که نفت و گاز پرشیا در بخش شمالی آن نیز خوب کار کرده است، خودشان عهده دار شوند.
البته پس از این مراسم، انتقادهایی درباره واگذاری بدون مناقصه این میدان به یک شرکت داخلی مطرح شد. علی کاردر نیز در این مراسم گفت: یدان‌های یاران شمالی، جنوبی، کوپال و مارون ١٤,٥ میلیارد بشکه نفت ذخیره درجا دارد که با اتکا به ضریب بازیافت کنونی، ذخیره نفت قابل برداشت این میدان‌ها حدود ٢.٥ میلیارد بشکه است. وی بر ضرورت بهره مندی از فناوری‌های روزآمد برای اجرای روش‌های ازدیاد برداشت در این چهار میدان تاکید کرد و گفت: هم اکنون ضریب بازیافت از میدان یاران حدود ١٠ درصد، مخزن بنگستان میدان مارون حدود ٩,٣ درصد، مخزن بنگستان میدان کوپال حدود ١٣ درصد و مخزن آسماری میدان کوپال بیش از ١٨ درصد است.
آیا قراردادهای دیگری هم امسال امضا می شود؟
به نظر می رسد طولانی شدن روند تصویب و ابلاغ قراردادهای نفتی بر مبنای الگوی جدید، و برخی اختلافات در داخل کشور موجب شده تردید شرکتهای خارجی شده که تمایل به حضور در میادین نفت و گاز ایران دارند اما فضا را چندان مساعد نمی بینند. با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، این تردیدها بیشتر هم می شود و به همین دلیل به نظر می رسد وزارت نفت تصمیم گرفته با امضای نخستین قرارداد نفتی با یک شرکت داخلی ولو بدون برگزاری مناقصه، فرش قرمزی اطمینان بخش زیر پای شرکتهای داخلی بیندازد و به آنها اطمینان دهد که روند تصویب الگوی جدید قراردادهای نفتی در ایران تا پایان طی شده و هیچ مانعی از این نظر پیش روی آنها نیست. در همین راستا مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه مراسم امضای قرارداد وعده داد که فرایند رسمی ورود شرکت‌های بین‌المللی به مناقصه میادین نفتی ایران از هفته آینده آغاز می‌شود. کاردر گفت : هفته آینده آگهی درخواست اطلاعات از شرکت‌های بین‌المللی منتشر می‌شود و در انتظار پاسخ شرکت‌ها به این آگهی می‌مانیم. وزیر نفت نیز از امضای چند قرارداد نفتی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی تا پایان امسال خبرداد. وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که کدام شرکت‌های خارجی هم اکنون خواهان حضور در پروژه های نفتی ایران هستند، گفت: شرکت های خارجی زیادی هستند. زنگنه با بیان این که تاکنون تفاهمنامه‌های مطالعاتی متعددی با شرکت‌های خارجی امضا شده است، ادامه داد: بر اساس چند قرارداد محرمانگی که امضا شده است، شرکت‌های خارجی در حال مطالعه میدان‌های موضوع قرارداد هستند.
داستان دنباله دار کارت سوخت
روز دوشنبه شاهرخ خسروانی معاون شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از احتمال اتخاذ راهکارهای جدید برای استفاده از کارت سوخت خبر داد. اما یک روز بعد رئیس جمهوری ابلاغیه حذف کارت سوخت بنزین را صادر کرد. محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت،امروز ۱۳ مهرماه در یک نشست خبری در این مورد اظهار کرد: موضوع حذف کارت سوخت بنزین مربوط به اصلاحیه قانون بودجه سال ٩٥ کل کشور بوده که مجلس نیز، حذف آن را از سامانه سوخت رسانی برعهده دولت گذاشت. وی افزود: ابلاغیه حذف کارت سوخت ازسوی رئیس جمهوری صادر شده و اجرای آن بر عهده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است. البته همچنان تاریخ دقیقی درمورد زمان حذف این کارت ها اعلام نشده است. از سوی دیگر رییس سندیکای جایگاه داران سوخت اعلام کرده که تا پیان سال قیمت بنزین افزایش می یابد و هر لیتر بنزین با قیمت ۱۲۰۰ تومان عرضه می شود. این خبر از سوی دولت تایید نشده است.
انتصاب مدیرعامل جدید پتروشیمی بوعلی
روز شنبه طی حکمی از سوی عادل نژاد سلیم، مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، مهدی قارونی به سمت مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا منصوب شد. در مجموعه حوادث سریالی صنعت نفت و بویژه صنعت پتروشیمی، بزرگترین حادثه در پتروشیمی بوعلی سینا ثبت شد.
بزرگترین شرکت نفتی آلمان در ایران؟
شرکت وینترشال که بزرگترین شرکت نفتی آلمان است اعلام کرد در چهارچوب توافقی با شرکت ملی نفت ایران در حال بررسی اطلاعات فنی چهار میدان نفتی خشکی در ایران است. مارتین باکمان، مدیر عامل وینترشال که از زیرشاخه‎های شرکت بزرگ باسف (BASF) به شمار می‎آید، در سفر اخیر زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و انرژی آلمان، که البته به دلیل لغو دیدارش با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی حاشیه ساز هم شده بود، به ایران آمده بود. سخنگوی وینترشال جزئیاتی درباره چهار میدان یاد شده تشریح نکرد و اعلام کرد سفر اخیر باکمان به ایران، هنوز سبب پیشرفتی قابل توجه در گفت‎و‎گوهای دو طرف نشده است.
تشکیل شورای عالی مهندسی مخازن نفت و گاز
هیأت دولت در جلسه صبح چهارشنبه به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌ جمهوری شیوه نامه تشکیل شورای عالی مهندسی مخازن نفت و گاز را تأیید کرد. بر این اساس شورای عالی مهندسی مخازن نفت و گاز، عالی‌ترین مرجع تخصصی در سطح صنعت نفت برای ارایه مشاوره فنی – مهندسی درباره مخازن نفت و گاز کشور و طرح‌های مربوط به نگهداشت تولید مخازن و یا افزایش بازیافت از آنها خواهد بود. همچنین با توجه به مسئولیت شورای عالی مهندسی مخازن نفت در تأیید خط پایه تولید، در این مصوبه، وظایف، ساختار، ترکیب، نحوه انتخاب و تصمیم‌گیری اعضای شورای عالی مهندسی مخازن نفت که برای مدت دو سال انتخاب و منصوب می‌شوند، مشخص شد. حوزه وظایف این شورای عالی، بررسی و اظهارنظر مشورتی و فنی درباره طرح‌ها و راهکارهای پیشنهادی برای بهبود و افزایش و برداشت از مخازن نفت و گاز کشور، ساماندهی توسعه دانش فنی و نیز انتقال فناوری در امور مرتبط با مهندسی مخازن و زمین‌شناسی نفت، ارزیابی اقدامات انجام شده در حوزه افزایش تولید و یا بهبود و افزایش برداشت از مخازن نفت و گاز کشور و اظهارنظر مشورتی فنی درباره آنها خواهد بود. شورای عالی مهندسی مخازن نفت و گاز براساس ساخت و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز که در آن تأکید شده باید خط پایه تخلیه به تأیید شورای عالی مهندسی مخازن نفت برسد، تشکیل می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵