۱
 
کد مطلب: 69417
 
پیامدهای آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی چیست؟
حادثه ماهشهر و خلل در چرخه تامین خوراک
 
آتش سوزی گسترده در یکی از واحد های پتروشیمی بوعلی و حجم بالای این آتش سوزی باعث شد تا نام پتروشیمی بوعلی بر سر زبان ها افتاده و توجه اکثریت به این شرکت جلب شود. گستردگی ماجرا از انجا اهمیت پیدا می کند که این شرکت در راستا و در کنار چندین شرکت پتروشیمی دیگر قرار گرفته و گسترش این اتش سوزی می توانست به فاجعه ای انسانی و زیست محیطی و اقتصادی بدل گردد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۶

آتش سوزی گسترده در یکی از واحد های پتروشیمی بوعلی و حجم بالای این آتش سوزی باعث شد تا نام پتروشیمی بوعلی بر سر زبان ها افتاده و توجه اکثریت به این شرکت جلب شود. گستردگی ماجرا از انجا اهمیت پیدا می کند که این شرکت در راستا و در کنار چندین شرکت پتروشیمی دیگر قرار گرفته و گسترش این اتش سوزی می توانست به فاجعه ای انسانی و زیست محیطی و اقتصادی بدل گردد.
به گزارش پایگاه خبری نکونیوز، پتروشیمی بوعلی شرکتی در حوزه شرکت های خوراک مایع قرار می گیرد. مواد اولیه این شرکت نفتای سبک و سنگین بوده و اساسا شرکت های پتروشیمی مایع اقدام به ذخیره سازی مقداری از مواد اولیه خود می کنند. از طرفی محصولات شرکت نیز پارازایلین و ازتوزایلین و بنزن است که همگی قابلیت اشتعال بالایی دارند. همچنین بخشی از محصولات شرکت نیز در مخازنی برای انبار و استفاده از موقعیت های فروش بهتر ذخیره سازی می شود. اتش سوزی در یکی از واحدهای پارازایلین یکی از محصولات تولیدی شرکت روی داد که خوشبختانه مهار و از گسترش اتش سوزی جلوگیری به عمل امد و بدون هیچگونه تلفاتی، بزرگترین حادثه صنعت پتروشیمی مهار شد.
طبق نظر مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس سهامدار عمده این شرکت، تمامی واحدها به جز واحد پارازایلین تا یک ماه آینده وارد مدار تولید خواهند شد. همچنین ظاهرا تمامی واحدهای شرکت تحت پوشش بیمه ای کامل بوده است. از سوی دیگر گفته می شود شرکت موجودی انبار خوبی نیز از محصولات خود داشته و خلل چندانی در فروش آن ایجاد نمی شود. گفته شده کاهش ۳ درصد از سود خالص شرکت به دلیل این حادثه کاهش می یابد. با این وجود در صادرات محصوصلات این شرکت که از سود بالایی برخوردار بود خلل مهمی ایجاد می شود که می تواند تا ماهها – شاید نزدیک به یک سال – ما را از سود حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی بوعلی محروم سازد. همچنین توقفی مقطعی در چرخه تامین خوراک برخی پتروشیمی ها ایجاد می شود. این امر در پتروشمی تندگویان که خوراک خود را از پتروشیمی بوعلی تامین می کرد نیز تاثیرگذار خواهد بود هرچند که قرار است از این پس خوراک موردنیاز پتروشیمی تندگویان از طریق پتروشیمی برزویه (نوری) در عسلویه تامین شود. پتروشیمی امیرکبیر هم که در اورهال به سر می برد در صورت راه اندازی مجدد با مشکل مواجه خواهد شد زیرا واحد الفین این مجتمع در مورد ۴ قلم خوراک مهم و اصلی به طور ۱۰۰ درصد به بوعلی وابسته است و در صورت نبود این مجتمع عملا واحد الفین امیرکبیر تعطیل خواهد شد. تنها راه این مجتمع واردات اتیلن یا تامین از سایر مجتمع های منطقه است. همچنین مجتمع هایی مانند صنایع شیمیایی ایران هم که خوراک خود را از پتروشیمی امیرکبیر تهیه می کردند دچار مشکل خواهند شد. پتروشیمی تبریز هم در تامین بخشی از خوراک خود از پتروشیمی بوعلی دچار مشکل خواهد شد.
اما از منظری دیگر مهمترین مشکلی که در پتروشیمی های منطقه ماهشهر قرار دارد قرار گرفتن چندین شرکت پتروشیمی بزرگ در کنار یکدیگر است که در چنین شرایطی لزوم داشتن سیستم قوی ایمنی و اتش نشانی و تجهیزات اطفای حریق از ملزومات اصلی منطقه محسوب می شود. همچنین در مورد شرکت های خوراک مایع، لزوم افزایش ایمنی بیشتر احساس می شود و مخصوصا مخازن ذخیره سازی باید از بازرسی ها و ایمنی بیشتری برخوردار شوند.

Share/Save/Bookmark


۱۳۹۵-۰۴-۲۷ ۱۳:۱۳:۴۵
آتش سوزی پتروشیمی بوعلی هم بخاطر بحث حقوق های نجومی بوده. خواستن ذهن مردم رو خراب کنن
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵