داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 84087
 
جزئیات تازه از سرباز اسیر شده
 
در حالی که نمایندگان مجلس روی نقش وزارت امور خارجه و برخورد قاطع با پاکستان تاکید دارند، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه می‌گوید که از زمان این اتفاق تاکنون این وزارتخانه از هیچ تلاشی در چارچوب اختیاراتش فرو نگذاشته است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۰
در حالی که نمایندگان مجلس روی نقش وزارت امور خارجه و برخورد قاطع با پاکستان تاکید دارند، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه می‌گوید که از زمان این اتفاق تاکنون این وزارتخانه از هیچ تلاشی در چارچوب اختیاراتش فرو نگذاشته است.


به گزارش ایسنا، روزنامه «اعتماد» آورده است: ٦ اردیبهشت‌ماه ١١ مرزبان قرار بود شیفت‌ گشت خود را عوض کنند، اما ساعت به ٨ شب نرسیده رگباری که به روی آنها گشوده شد برنامه را عوض کرد. به‌جای گشت‌زنی و تعویض شیفت ٩ نفر از نیروهای مرزبانی به شهادت رسیدند و دو نفر مجروح شدند. لابه‌لای شور و هیجان حاکم بر رسانه‌ها و مردم در هنگام برگزاری مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری، از زبان یکی از مجروحان نجات‌یافته از این کشتار مرزی جمله‌ای منتشر شد.

خبرگزاری‌ها از قول سرباز داوود باشتنی نوشتند: «وقتی تروریست‌ها به سمت ما حمله کردند، تنها توانستم در قسمت جنگلی و پشت درختان مخفی شوم. بعد از اینکه تروریست‌ها نیروها را به شهادت رساندند به نیروهای کادری تیر خلاصی زدند. در دقایق آخر دیدم که آنها یکی از سربازان که زنده بود را با خود بردند.» روز گذشته جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفته‌های او را تأیید کرد. سرباز سعید براتی از هنگ مرزی میرجاوه ربوده و به داخل خاک پاکستان منتقل شده است.

سردار اسکندر مؤمنی دیروز در هنگام بازدید از نوار صفر مرزی در منطقه میرجاوه به خبرنگاران گفت: «براساس آخرین خبرهایی که داریم این سرباز فداکار پس از مجروح شدن به خاک پاکستان منتقل شده و اقدامات جدی ما در خصوص تعیین سرنوشت این سرباز فداکار ادامه دارد.»

از زمانی که خبر شهادت نیروهای مرزی رسید و گروهک «جیش‌الظلم» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت، مطالبه جدی در خصوص بازخواست از دولت پاکستان و مجازات عاملان این جنایت شکل گرفت و سفیر پاکستان در تهران به وزارت امور خارجه فراخوانده شد تا به او گوشزد شود که دولت ایران خواستار «اقدامات جدی و اساسی برای بازداشت تروریست‌ها و مجازات آنان» است. حالا با تأیید ربودن یکی از سربازان هنگ مرزی، مسأله دیگری مطرح شده است: برای نجات جان سرباز ربوده شده چه باید کرد؟ آیا اطلاعی از وضعیت او وجود دارد؟

نماینده میرجاوه: نباید باج بدهیم

علی کرد، نماینده حوزه انتخابیه خاش و میرجاوه از سیستان و بلوچستان می‌گوید که از زمان رخ دادن این حادثه تمامی تلاش نمایندگان این استان، مقامات محلی و نیروهای اطلاعاتی و انتظامی متوجه شناسایی عوامل جنایت و تلاش برای برخورد با آنها شده است.

او به «اعتماد» می‌گوید که نام تمامی عوامل این حمله مشخص شده و حتی مکان آنها هم معلوم است: «هم نام یک به یک افرادی که در این حمله شرکت داشته‌اند شناسایی شده و هم می‌دانیم که در کدام نقطه از خاک پاکستان مستقر هستند. بسیار متأسفیم که کشوری که ادعای اسلام می‌کند تبدیل به مقری شده است برای تروریست‌ها و نیروهای تکفیری. سفیر پاکستان در تهران فراخوانده شده و از او خواسته‌اند با استفاده از همین نام‌ها و اطلاعاتی که ما فراهم آورده‌ایم، این افراد را دستگیر و مجازات کنند. اگر همسایه عزیزمان این کار را نکند به خاطر خون شهدا و حرمت خانواده‌های آسیب‌دیده آنها به آن‌سوی مرز گام برمی‌داریم و عاملان ناامنی را بسزای اعمالشان می‌رسانیم.»

کرد در میان صحبت‌هایش به مسئولیت وزارت امور خارجه و وزارت کشور در مورد این حادثه اشاره می‌کند و می‌گوید: «دوست عزیزم دکتر ظریف کارهای ارزنده‌ای در وزارت امور خارجه انجام داده‌اند اما در حوزه امنیت مرزهای جنوب شرقی می‌طلبید که پشتکار بیشتری داشته باشند. دستگاه دیپلماسی باید به گونه‌ای عمل کند که جلوی بروز چنین اتفاقاتی را بگیرد. از طرفی به عنوان نماینده مردم سیستان و بلوچستان از وزیر کشور هم خواستم که به فکر تجهیزات و امکانات نظامی در منطقه باشند. این سربازان تنها با یک خودرو، بدون وجود پشتیبانی مناسب مشغول گشت‌زنی بودند، حتی دوربین‌های مناسب دید در شب هم ندارند و به خاطر وجود توفان در شب حمله و وجود پوشش جنگلی در آن منطقه غافلگیر شدند.»

وی با اشاره به اینکه هنوز هیچ خبری از مرزبان ربوده‌شده به دست نرسیده است، توضیح داد: «میان مجلس، نیروهای برون‌مرزی، اطلاعاتی و انتظامی تقسیم کار شده است و هر روز گزارش پیشرفت کار را به یکدیگر می‌دهیم و اگر کمک یا مشورتی لازم باشد از هم می‌گیریم. اولویت اول ما این است که فرزندمان را سالم برگردانیم.»

نماینده میرجاوه می‌گوید که استفاده از معتمدان محلی هم در حال پیگیری است اما تاکیدش بر این است که این‌بار نباید نرمش در کار باشد: «ما نمی‌خواهیم باج بدهیم؛ اگر هر بار با آرامش با این موضوعات برخورد نمی‌شد امروز شاهد این جنایت نبودیم.»

عضو کمیسیون امنیت ملی: برخورد قاطع شود

در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس چه اقدامی برای نجات جان شهروند ایرانی ربوده شده به دست گروهک جیش‌الظلم در حال انجام است؟ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید که تا ١٨ اردیبهشت مجلس تعطیل است و فعلا تمام اطلاعاتی که در اختیار اعضا هست همان چیزی است که منتشر شده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه به «اعتماد» می‌گوید: «وزارت امور خارجه، وزارت کشور و وزارت اطلاعات باید این ماجرا را پیگیری کنند. دولت پاکستان مسوولیت این حادثه را بر عهده دارد. یکی از سربازان ما ربوده شده و متاسفانه وضعیت چنین فردی بسیار وخیم‌تر از سایرین است.» او ابراز امیدواری می‌کند که تا آغاز به کار دوباره مجلس این مساله میان ایران و پاکستان حل شده باشد.»

او در خصوص نقشی که در سال ٩٢ علمای اهل سنت و معتمدان محلی برای آزادی سربازان ایرانی از دست گروهک جیش‌العدل داشتند و امکان استفاده دوباره از این راهکار برای رهایی سرباز ربوده شده در میرجاوه می‌گوید: «در چنین موقعیتی سازوکارهای مختلفی هست از جمله استفاده از ظرفیت‌های محلی و علما. اما مساله اصلی ما این است که چنین اتفاقاتی رخ ندهد. باید برخورد قاطع در این مورد وجود داشته باشد و البته تلاش شود که جان این سربازمان نجات پیدا کند.»

وی در واکنش به اظهارنظر علی کرد در خصوص احتمال ورود ایران به خاک پاکستان برای مجازات عوامل این حمله می‌گوید: «ایران به کشورهای خارجی تجاوز نمی‌کند. این اظهارنظر کارشناسی‌شده نیست. قطعاً سازوکارهای مختلفی برای حل و فصل موضوع وجود دارد اما مطمئناً ورود به مرز یک کشور دیگر جزو این راهکارها نیست.»

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه: توپ و تفنگ ابزار ما نیست

در حالی که نمایندگان مجلس روی نقش وزارت امور خارجه و برخورد قاطع با پاکستان تاکید دارند، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه به «اعتماد» می‌گوید که از زمان این اتفاق تاکنون این وزارتخانه از هیچ تلاشی در چارچوب اختیاراتش فرو نگذاشته است: «از همان لحظه اول ما اقداماتمان را شروع کردیم. سفیرمان در پاکستان دو ملاقات داشته است، سفیر پاکستان در تهران را فراخواندیم و خواهان مجازات عاملان جنایت شدیم. این ابزار دیپلماسی است. وزارت امور خارجه که توپ و تانک نمی‌خواهد به میدان بیاورد. »

ابراهیم رحیم‌پور می‌گوید که تلاش‌ها برای کسب اطلاعات از وضعیت سرباز ربوده شده ادامه دارد: «هنوز اطلاعات بیشتری در خصوص سربازی که گفته می‌شود ربوده شده نداریم. ما اعتراض کرده‌ایم، اخطار داده‌ایم و باید منتظر اقدامات دولت پاکستان باشیم. از طرفی دوستان‌مان در سپاه باید مراقبت‌شان را بیشتر کنند. رخ دادن این حوادث و مواجهه با عاملان آن تا جایی در اختیار دولت پاکستان است. حقیقت این است که این نیروها تربیت‌شده سعودی‌ها هستند و مشکلات ما مربوط به دشمنی‌ها در کل منطقه است نه اینکه تنها موضوع پاکستان مطرح باشد. ما با زبان خوش دیپلماسی تا جایی که بتوانیم موضوع را دنبال می‌کنیم اگر زبان غیر از آن لازم شد، دوستان دیگر باید وارد عمل شوند.»

«بسم‌الله الرحمن الرحیم. گروهبان یکم جمشید دانایی‌فر فرزند محمد؛ من و دوستانمان در دست سازمان جیش‌العدل اسیر هستیم». فروردین سال ٩٣ پس از هفته‌ها، چهار نفر از پنج سرباز ربوده شده کشورمان از پاکستان به وطن بازگشتند و نزدیک به یک سال بعد پیکر سرباز شهید جمشید دانایی‌فر هم وارد خاک ایران شد. هنوز خبری از سعید براتی، سرباز ربوده شده در نوار صفر مرزی در دست نیست؛ تنها امید می‌رود که او ایستاده روی پاهای خودش به وطن بازگردد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵