کد مطلب: 51047
 
نقش ایران در بازار پتروشیمی
 
گزارشها حاکی از آن است که در پی توافق هسته ای تهران و ٦ قدرت جهانی، تولید محصولات پتروشیمی ایران با هدف صدور به بازارهای اروپا افزایش یافته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۸
گزارشها حاکی از آن است که در پی توافق هسته ای تهران و ٦ قدرت جهانی، تولید محصولات پتروشیمی ایران با هدف صدور به بازارهای اروپا افزایش یافته است.
به گزارش ایلنا، پایگاه اینترنتی آی سی آی اس (ICIS)، منابع صنعتی روز پنجشنبه (یکم مرداد ماه) اعلام کردند که پس از گذشت چند روز از توافق هسته ای تهران با ٦ قدرت جهانی و شکل گیری تقاضای جدید برای محصولات پتروشیمی ایران از سوی بازارهای اروپایی، این کشور حجم تولید محصولات پتروشیمی خود را افزایش داده است.

یک منبع مطلع از بازار پتروشیمی در ایران عنوان کرد: در روزهای اخیر پیشنهادها از سوی مشتریان اروپایی افزایش یافته است و خریدارانی که پیش تر به دلیل تحریمها قادر به خرید نبودند؛ هم اکنون تمایل زیادی به گسترش همکاریها با ایران نشان می دهند.

پیش از تحریمها، ایران یکی از عرضه کنندگان عمده محصولات پتروشیمی به بازار اروپا بود که از لحاظ نزدیکی جغرافیایی نیز مقصدی مطلوب به شمار می رود.

ایران و کشورهای گروه ٥+١ متشکل از کشورهای چین، روسیه، فرانسه، آمریکا، انگلیس و آلمان، در تاریخ ٢٣ تیر ماه، پس از ١٢ سال مذاکره بر سر برنامه هسته ای ایران به توافق رسیدند و قرار شد در ازای نظارتهای مدیریت شده بر برنامه هسته ای این کشور، تحریمهای اعمالی علیه ایران برچیده شوند.

منابع صنعتی همچنین اعلام کردند: تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی ایران در حال برنامه ریزی برای ورود دوباره به بازار کشورهایی چون آلمان، ایتالیا و فرانسه هستند. همسو با این هدف، اوایل هفته منتهی به جمعه دوم تیر ماه، یک هیئت بزرگ تجاری آلمانی به سرپرستی زیگمار گابریل، وزیر انرژی و اقتصاد این کشور به تهران سفر کرد تا درباره فرصتهای سرمایه گذاری مشترک میان دو کشور بحث و گفتگو کنند.

انتظار می رود در چند ماه تولید محصولات پلیمری ایران روانه بازار اروپا شود. با این حال تا بازگشت حجم واردات اروپا به سطح پیشین، زمان زیادی لازم است. با بازگشت ایران به سامانه سوئیفت (SWIFT)، این کشور می تواند صادرات پتروشیمی خود را از سر گیرد.

منابع آگاه در ترکیه که یکی از بازارهای کلیدی پتروشیمی در منطقه به شمار می رود؛ می گویند: حدود ٦ ماه زمان لازم است تا تولیدکنندگان ایرانی بتوانند به طور فعالانه محصولات خود را در بیشتر بازارهای اروپایی عرضه کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵