داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 76653
 
سرخی سیلی روی صورت رسانه
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۲۰
(سرخی سیلی روی صورت رسانه)عنوان سرمقاله امروز روزنامه ابتکار به قلم(رضا دهکی)است که در آن می خوانید:
فقط یک هفته از نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها می‌گذرد. جایی که نه تنها رییس‌جمهوری در افتتاحیه‌اش و جمعی دیگر از مسئولان در اختتامیه‌اش درباره دفاع از آزادی بیان، حفظ شان و حرمت قلم و روزنامه‌نگار و خبرنگار و ارزش نقد سخن‌ها گفتند که در مراجعه پرشمار همین مسئولان به غرفه‌های رسانه‌ها، در خسته‌ نباشید گفتن‌ها، بر ارزش کار رسانه‌ها در عرصه اطلاع‌رسانی تاکید شد.
با این حال هنوز هفته‌ای از میزبانی رسانه‌ها در ضیافتی برای مردم و مسئولان نگذشته، اخبار و اقوالی شنیده می‌شوند که هر انسانی را به یاد استفاده از تکنیک‌های «رونالدینیو»یی این بار در عرصه کلام می‌اندازد.
از یک سو خبر می‌رسد حامد عطایی، خبرنگاری که پیشتر به دلیل انتساب انتشار ویدیوی سخنان عجیب یکی از نمایندگان مجالس نهم و دهم، کتک مفصلی هم از سوی برخی حامیان این نماینده خورده بود و البته در این زمینه شکایتی را نیز طرح کرده بود، به دلیل شکایتی از سوی همین نماینده به جرم «نشر اکاذیب» به 4 ماه زندان محکوم می‌شود. این در حالی است که به گفته این خبرنگار، اتهام نشر اکاذیب به مطلبی درباره گمانه‌زنی‌های رد و تایید صلاحیت کاندیداهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، آن هم در یک کانال تلگرامی نسبت داده شده است. همین نماینده مجلس چندی پیش به دلیل ضرب و شتم خبرنگار پارلمانی روزنامه ایران در محیط مجلس شورای اسلامی مورد شکایت قرار گرفته است. این اتفاق در حالی افتاد که یکی دو روز پیش از این، یاشار سلطانی که به دلیل افشای اسناد ماجرایی که با عنوان «املاک نجومی» مشهور شده، در بازداشت به سر می‌برد، با قید وثیقه آزاد شده بود.
در سوی دیگر ماجرا، اصحاب رسانه از سوی یک مقام قضایی مورد گوشزد قرار می‌گیرند که «مطابق قانون مطبوعات انتشار اخبار کذب، بازنشر آن حتی به نقل از فردی که سمت رسمی دارد نیز جرم محسوب می‌شود». فارغ از این که چنین تعبیری چقدر با مفاد قانون مطبوعات مطابقت دارد یا از آن برداشت می‌شود، در صورت وجود چنین بندی، قانون مطبوعات قطعا نیاز به اصلاح جدی دارد! چه این که خبرنگار یا روزنامه‌نگار تنها در صورت وجود اسناد و شواهد می‌تواند صحت حرف مسئول را متوجه شود و البته دسترسی به اسناد هم علی‌رغم وجود قانون دسترسی آزاد به اطلاعات – که در اجرا کاملا ضعیف بوده است – با تعابیری از قانون مطبوعات، چنان که در ماجرای یاشار سلطانی پیش آمد، به دلیل محرمانه بودن - حتی بدون مهر محرمانه - ، گزارش داخلی نهاد قضایی بودن یا تشخیص ضد امنیت ملی بودن و غیره چندان آسان نیست. این علاوه بر شرایطی است که یک مقام مسئول مثلا در نشستی خبری یا مصاحبه پاسخگوی سوالات خبرنگار یا روزنامه‌نگار شده است. در این حالت به نظر می‌رسد اصحاب رسانه باید به دستگاه دروغ‌سنج هم مجهز باشند!
روزنامه‌نگاران و خبرنگاران البته تنها از سوی دیگران مورد لطف قرار نمی‌گیرند. روند البته پرانتقاد تشکیل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران به تنهایی نشان می‌دهد که این ظرفیت در خود اصحاب رسانه هم وجود دارد؛ چه آن جایی که برخی خبرگزاری‌های آن طرفی، با تمسک به هر وسیله‌ای، تشکیل این انجمن صنفی را زیر سوال می‌برند و چه در این سو که انتقادها یا با سکوت و پنهان‌کاری جواب داده می‌شود و یا از سوی برخی دیگر از همکاران با اتهام تخریب و سنگ‌اندازی و توطئه مواجه می‌شود. در این میان و در ماه‌های پایانی دولت یازدهم نباید فراموش کرد که یکی از وعده‌های بر زمین مانده حسن روحانی، بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران است که هر چند از حل مساله هسته‌ای، یک رقمی کردن نرخ تورم و مثبت کردن نرخ رشد به مراتب آسان‌تر به نظر می‌رسد، اما احتمالا به دلیل دیوار کوتاه اصحاب رسانه، اجرایی نمی‌شود.
چند صباحی دیگر باز هم فصل انتخابات فرا می‌رسد و رسانه‌ها به مثابه رکن چهارم دموکراسی شمرده و عزیز می‌شوند. همین رسانه‌ها در روزگار افشای فسادهای میلیاردی، چشم بینای جامعه و مسئولان در مقابله با فساد نام برده می‌شوند. در هر مناسبتی به فرهنگ‌سازی در رسانه‌ها اشاره می‌شود. با این همه هوای رسانه همچون هوای این روزهای پایتخت و برخی شهرهای دیگر ایران، همچون هوای بسیاری از روزهای خوزستان و ایلام، هوای تنفس نیست. رسانه در این شرایط فقط با سیلی صورتش را سرخ نگه می‌دارد؛ فارغ از این که سیلی را چه کسی بزند! اگر از حال ما می‌پرسید، خوبیم، اما شما باور نکنید!
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵