۱
 
کد مطلب: 36873
 
آقای میرکاظمی! کاهش تولید با کدام رویکرد؟
یک بام و دو هوای وزیر اسبق نفت
 
مسعود میرکاظمی وزیر اسبق نفت در گفت و گویی با خبرگزاری فارس از کم بودن میزان صادرات نفت ایران انتقاد کرده اما در عین حال وزارت نفت را زیر سوال برده که چرا برای برگزاری اجلاس اضطراری اوپک درخواستی مطرح نکرده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۵
مسعود میرکاظمی وزیر اسبق نفت در گفت و گویی با خبرگزاری فارس از کم بودن میزان صادرات نفت ایران انتقاد کرده اما در عین حال وزارت نفت را زیر سوال برده که چرا برای برگزاری اجلاس اضطراری اوپک درخواستی مطرح نکرده است.
به گزارش نکونیوز، این رویکرد آقای میرکاظمی از دو منظر قابل بررسی و تامل است. میرکاظمی در وهله نخست، از وزارت نفت انتقاد کرده که چرا در شرایطی که طبق بودجه باید روزانه ۱.۴ میلیون بشکه نفت از کشور صادر شود اما طبق گزارش ۵ ماهه‌ای که خود وزارت نفت به مجلس داده این برنامه محقق نشده است. اما انتقاد بعدی میرکاظمی از وزارت نفت، در تناقض با موضوع قبلی است. میرکاظمی خواستار درخواست وزیر نفت برای برگزاری نشست اضطراری اوپک شده تا بیش از این قیمت نفت کاهش نیابد در حالیکه همگان می دانند نشست اضطراری اوپک در شرایط کنونی، در شرایطی برگزار می شود که درخواستی برای کاهش تولید وجود داشته باشد که اغلب کشورهای تولید کننده نفت چنین درخواستی ندارند. درخواست ایران برای برگزاری نشست فوق العاده اوپک قطعا بدین معنا خواهد بود که ایران خواستار استفاده اوپک از ابزار کاهش تولید به منظور جلوگیری از افت قیمت نفت است و طبیعتا کشوری که چنین درخواستی را مطرح کرده باشد هم باید به کاهش تولید تن دهد. درحالیکه این امر با سیاستهای ایران که قصد دارد تولید نفت خود را که در دولت قبل و از جمله در زمان وزارت آقای میرکاظمی کاهش یافته به میزان گذشته برساند که هنوز با آن فاصله دارد، مغایرت خواهد داشت. بنابراین درخواست برای برگزاری نشست فوق العاده اوپک به معنای موافقت با کاهش تولید است که نمی تواند به هیچ وجه برای ایران در دراز مدت حاصل مثبتی داشته باشد؛ حتی اگر در کوتاه مدت، کشور را با کسری بودجه مواجه کند. اما نکته مهم، تناقض این دو سخن آقای میرکاظمی است که از یک سو از نرسیدن میزان تولید نفت به میزان پیش بینی شده در بودجه انتقاد می کند و از دیگر سو، پیشنهاد می کند وزارت نفت درخواست برگزاری نشست اضطراری اوپک را مطرح کند که حاصلش کاهش تولید به منظور جلوگیری از افت قیمتهاست.
از فردی که سابقه وزارت در نفت و حتی ریاست دوره ای اوپک را در کارنامه دارد انتظار می رود در مورد مسایل ساختاری نفت، از جنبه ای فراتر از نگرش انتقادی به دولت، اظهارنظر کند چرا که این اظهارنظرها در کنار سوابق ایشان در دوران وزارت که حاصلش بروز مشکلاتی از جمله کاهش تولید نفت ایران بود ثبت خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


asd
۱۳۹۳-۰۷-۲۳ ۱۸:۴۰:۳۱
مدیر محترم سایت احمدی نژاد که شد رئیس جمهور این بابا هم میشه وزیر نفت.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵