کد مطلب: 77553
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
آماده‌سازی برای کاهش تولید نفت
 
در هفته‌ای که گذشت بازار نفت تحت تأثیر سه عامل عمده قرار داشت: آماده شدن برای توافق نفتی اوپک و غیراوپک بر سر کاهش یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت، افزایش ارزش دلار و افزایش تعداد دکل‌های حفاری در صنعت شیل آمریکا.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۹
در هفته‌ای که گذشت بازار نفت تحت تأثیر سه عامل عمده قرار داشت: آماده شدن برای توافق نفتی اوپک و غیراوپک بر سر کاهش یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت، افزایش ارزش دلار و افزایش تعداد دکل‌های حفاری در صنعت شیل آمریکا.
به گزارش نکونیوز، گرچه در طول هفته گذشته قیمت نفت کاهش یافت، اما با این حال در آخرین روز کاری هفته (دیروز)، خوش‌بینی نسبت به نشست اوپک و غیراوپک باعث شد تا قیمت نفت افزایش یابد و نفت برنت مجدداً وارد کانال ۵۴ دلاری شود.
نشست اوپک و غیراوپک برای اجرا کردن طرح کاهش تولید نفت امروز در وین برگزار می‌شود. اوپک موافقت کرده که تولید نفت خود را از اول ژانویه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد و این انتظار وجود دارد که غیراوپکی‌ها نیز تولید نفت خود را ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.
الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه اواخر هفته گذشته گفت که مطمئن است غیراوپکی‌ها به طور کامل با طرح کاهش تولید نفت موافقت و همکاری خواهند کرد.
تاکنون از کشورهای غیرعضو اوپک، روسیه و عمان کاهش تولید نفت را پذیرفته‌اند و رویترز به نقل از منابع آگاه خبر داده که مکزیک نیز برای کاهش روزانه ۱۵۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت آمادگی دارد. آذربایجان و قزاقستان نیز برای کاهش تولید نفت ابراز تمایل کرده‌اند. قزاقستان اعلام کرده که تولید نفت از میدان بزرگ کاشاغان افزایش می‌یابد و مشخص نیست این کشور چگونه می‌خواهد تولید نفت خود را کاهش دهد.
خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی نیز گفته است که انتظار دارد در نهایت ۱۰ تا ۱۱ کشور غیرعضو اوپک در طرح کاهش تولید نفت مشارکت داشته باشند.
همچنین خبرها حاکی از این است که عربستان به مشتریان اروپایی و آمریکایی خود اعلام کرده که از ماه ژانویه میزان نفت تحویلی به آن‌ها را کاهش می‌دهد. عربستان این کار را به منظور مطابقت با توافق نفتی اوپک انجام می‌دهد. با این حال، مشتریان آسیایی عربستان عنوان کرده‌اند که عربستان طبق قراردادهای فروش، به آن‌ها نفت تحویل می‌دهد و فروش نفت عربستان به آسیا کاهش نمی‌یابد.
رویترز گزارش داده که عراق نیز در نامه مشابهی به مشتریان اروپایی و آمریکایی خود اعلام کرده که تحویل نفت به آن‌ها را کاهش می‌دهد.
در هفته گذشته افزایش ارزش دلار نیز بر قیمت نفت تأثیر گذاشت. افزایش ارزش دلار، باعث می‌شود تا نفت که عمدتاً به دلار مبادله می‌شود، برای بسیاری از خریداران به کالایی گران‌تر تبدیل شود. این امر افزایش قیمت نفت در روز جمعه را مهار کرد.
در هفته‌ای که گذشت که شرکت‌های حفاری آمریکا ۲۱ دکل به دکل‌های حفاری نفتیِ فعال در این کشور اضافه کردند. فعالیت‌ها در صنعت شیل آمریکا رونق یافته و این امر نشان می‌دهد که صنعت شیل در آمریکا، برخلاف تصورات، نسبت به قیمت پایین نفت انعطاف‌پذیر است و قصد عقب‌نشینی ندارد. این بالاترین افزایش هفتگی تعداد دکل‌های نفتی در آمریکا از ماه ژوئیه ۲۰۱۵ تاکنون است.
نفت خام وست تگزاس اینترمدییت خود کار را در هفته گذشته با قیمت ۵۱ دلار و ۵۰ سنتی به پایان برد. قیمت نفت خام برنت نیز در آخرین روز کاری هفته افزایش یافت و بازار با قیمت ۵۴ دلار و ۳۳ سنتی برای هر بشکه نفت خام برنت، بسته شد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵