۱
 
کد مطلب: 38123
 
داستان یک پتروشیمی نیمه کاره دیگر
سرنوشت پروژه ای 4 ساله که 12 ساله شد
 
پتروشیمی گلستان در آستانه ورود به دهمین سال آغاز اجرای پروژه، همچنان نیمه کاره است تا تکمیل یک پروژه دیگر که کلنگ آن در سفر استانی محمود احمدی نژاد به زمین خورده بود هم به دوش دولت فعلی بیفتد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۱
پتروشیمی گلستان در آستانه ورود به دهمین سال آغاز اجرای پروژه، همچنان نیمه کاره است تا تکمیل یک پروژه دیگر که کلنگ آن در سفر استانی محمود احمدی نژاد به زمین خورده بود هم به دوش دولت فعلی بیفتد.
به گزارش نکونیوز، اسفند ماه سال ۸۴ و در اولین سفر استانی محمود احمدی نژاد به استان گلستان، زمانی که بازار وعده ها و مصوبات متعدد سفرهای استانی بسیار داغ بود و همه جا وعده اشتغالزایی با پروژه های عریض و طویل داده می شد، تاسیس پتروشیمی گلستان تصویب شد تا طبق وعده دولت قبل، در سال ۸۸ به بهره برداری برسد. برای تامین منابع مالی این پروژه در آبان ماه ۸۵ پذیره نویسی انجام شد که با استقبال گسترده مردم استان مواجه شد بطوریکه ۹۴ هزار نفر سهام آن را خریداری کردند تا مشکل چندانی در تامین منابع مالی این پروژه ایجاد نشود. اما در نهایت، این پروژه با سرعتی بسیار اندک پیش رفت و تاکنون که ۹ سال از آغاز آن سپری شده فقط ۲۰ درصد پیشرفت داشته است.
البته از سال گذشته، گشایشهایی در این پروژه ایجاد شده بطوریکه پس از تصویب وام ارزی ۲۷۷ میلیون یورویی شرکت در صندوق توسعه ملی برای تامین مالی این پروژه، امیدها برای راه اندازی این پروژه افزایش یافت؛ هرچند که عقب ماندگی این پروژه به حدی است که در صورت تامین تمامی شرایط، بعید است زودتر از اسفند ماه سال ۹۵ به بهره برداری برسد. بلاتکلیفی طولانی مدت این پروژه که مدت اجرای آن را از ۴ سال به حدود ۱۲ سال افزایش داده، زیانهای مالی فراوانی در پی داشته که حاصل افزایش تورم در سالهای اخیر و کاهش ارزش پول ملی کشور در مقابل دلار است.
پتروشیمی گلستان به عنوان تنها پروژه اولویت دار در استان گلستان، مشتی نمونه خروارها پروژه پتروشیمی نیمه کاره باقیمانده از دولت گذشته است که بار آن روی دوش دولت فعلی سنگینی می کند.
Share/Save/Bookmark


سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۸-۱۹ ۱۴:۳۶:۱۰
بسیار بعید است که در اسفند 95 به بهره برداری برسد. در بهترین حالت میتوانید روی سال 1397 حساب کنید.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵