کد مطلب: 50453
 
پالایشگاه‌های اروپا منتظر نفت ایران
 
در شرایطی که توافق هسته‌ای ایران و غرب که مجوز بازگشت ایران به بازارهای نفتی را صادر خواهد کرد در هاله‌ای از ابهام فرو رفته، پالایشگاه‌های اروپایی از اسپانیا گرفته تا یونان آماده ازسرگیری خرید نفت از ایران هستند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۰
در شرایطی که توافق هسته‌ای ایران و غرب که مجوز بازگشت ایران به بازارهای نفتی را صادر خواهد کرد در هاله‌ای از ابهام فرو رفته، پالایشگاه‌های اروپایی از اسپانیا گرفته تا یونان آماده ازسرگیری خرید نفت از ایران هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، پالایشگاه ساراس ایتالیا اعلام کرد که اگر تحریمها لغو شود، از ایران نفت خواهد خرید. همچنین پالایشگاه اسپانیایی سپسا گفت: که قطعا خرید نفت از ایران را مورد بررسی قرار خواهد داد.

پالایشگاه هلنیک پترولیوم نیز اعلام کرد بازگشت نفت ایران برای پالایشگاه‌ها مثبت خواهد بود.

لوکاس تریپلوپولوس سخنگوی پالایشگاه موتوراویل هلاس اخیرا گفت: به محض اینکه نفت ایران در دسترس باشد ما مطمئنا خرید آن را مجددا شروع خواهیم کرد. موتوراویل همیشه علاقمند به نفت ایران است.

آمار آژانس بین المللی انرژی نشان می‌دهد، ایتالیا، اسپانیا و یونان تا زمان تشدید تحریمهای ایران در سال 2012 سه خریدار اصلی نفت ایران در اروپا بودند.

این سه کشور در سال 2011 در مجموع روزانه 456 هزار بشکه نفت(78 درصد کل صادرات نفت ایران به اروپا) از ایران وارد می‌کردند.

احسان الحق تحلیلگر ارشد اقتصادی می‌گوید: بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت برای پالایشگاههایی که نفت ایران را با نفت گران‌تر اورال روسیه جایگزین کردند، مثبت خواهد بود.

در دسترس بودن نفت ایران باعث افزایش رقابت بین نفت های ترش سنگین در منطقه و وارد آمدن فشار کاهشی روی قیمت نفت خواهد شد.

الحق گفت: اگر ایران بازگردد، پالایشگاهها این امکان را خواهند داشت که نفت نیمه ترش را با قیمت ارزانتری نسبت به نفت اورال دریافت کنند. این امر باعث بهبود وضعیت اقتصادی پالایشگاههای مدیترانه خواهد شد.

نظرسنجی به عمل آمده از فعالان و واسطه هایی که روی پنجره قیمتگذاری پلاتس نظارت دارند، نفت اورال ماه گذشته با قیمت بالاتری نسبت به نفت برنت مدت دار به فروش رفت.

سخنگوی شرکت رپسول از اظهارنظر درباره حضور احتمالی نفت ایران در پالایشگاههای این شرکت در اسپانیا و خرید نفت ایران در صورت لغو تحریمها خودداری کرد. همچنین شرکت اِنی نیز از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

با توجه به اینکه ایران و شش قدرت جهانی نتوانستند تا 9 ژوئیه به توافق برسند، به نظر می‌رسد بازگشت نفت ایران به بازار با تاخیر بیشتری مواجه شود زیرا کنگره اکنون به جای 30 روز 60 روز فرصت دارد که هر توافقی را که قبلا از هشتم سپتامبر برای قانونگذاران ارسال شود بررسی کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵