کد مطلب: 92493
 
بازار نفت در حال بازگشت به تعادل
 
روزنامه «فایننشال تایمز» انگلیس نوشت بر پایه اعلام آژانس بین المللی انرژی، بازار جهانی نفت بازگشت به تعادل را آغاز کرده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۷
روزنامه «فایننشال تایمز» انگلیس نوشت بر پایه اعلام آژانس بین المللی انرژی، بازار جهانی نفت بازگشت به تعادل را آغاز کرده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بر اساس گزارش ماه سپتامبر (شهریور-مهر) آژانس بین المللی انرژی که امروز (چهارشنبه) منتشر شد، رشد تقاضای جهانی نفت از آنچه پیش تر انتظار می رفت بیشتر شده و به همین دلیل مازاد عرضه نفت در بازارها در حال کاهش است.
با این حال، آژانس یاد شده پیش بینی کرد، قیمت نفت به آرامی افزایش می یابد و این چالشی است برای تولیدکنندگانی که برای افزایش قیمت، تولید را کاهش داده اند.
آژانس بین المللی انرژی، تقاضای جهانی نفت در سال 2017 میلادی را 97 میلیون و 700 هزار بشکه در روز اعلام کرد که از برآورد ماه گذشته این آژانس یک میلیون و 600 هزار بشکه در روز بیشتر است.
بر اساس گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی، افزایش چشمگیر تقاضای نفت در آمریکا و اروپا در سه ماهه دوم امسال و همچنین افزایش مصرف نفت در سایر نقاط جهان، کاهش تقاضای انرژی ناشی از توفان ایرما در سه ماهه سوم را خنثی و از تلاش سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپکی ها حمایت می کند.
بر اساس گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی، در اوت (مرداد-شهریور) امسال، عرضه جهانی نفت 720 هزار بشکه در روز کاهش یافت که ناشی از کاهش برنامه ریزی نشده تولید و برنامه تعمیر و نگهداری پالایشگاه ها بود.
همچنین، تولید غیراوپک با کاهش بیش از 500 هزار بشکه ای در روز، به 58 میلیون بشکه در روز رسیده اما هنوز یک میلیون بشکه از مدت مشابه پارسال بیشتر است.
بنا به پیش بینی این آژانس، عرضه جهانی نفت در سال های 2017 و 2018 به ترتیب 700 هزار و یک میلیون و 500 هزار بشکه در روز افزایش می یابد که ناشی از افزایش تولید نفت در کانادا و دریای شمال است و کاهش تولید در آمریکا و برزیل را جبران می کند.
به گزارش ایرنا، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز در گزارش ماه سپتامبر خود اعلام کرد، بازار جهانی نفت به تعادل نزدیکتر شده و مازاد عرضه جهانی نفت از 670 هزار بشکه در روز در سه ماهه نخست به 60 هزار بشکه در روز در سه ماهه دوم کاهش یافته است.
اوپک در نشست رسمی سی ام نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.
ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می روند.
ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنا شدند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در نشست رسمی چهارم خرداد امسال این سازمان با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای 9 ماه دیگر موافقت کردند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵