کد مطلب: 91773
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
شمارش معکوس برای امضای قراردادهای نفتی
 
در هفته ای که گذشت، اغلب خبرهای مربوط به صنعت نفت در حیطه امضای قراردادهای جدید نفتی قرار می گرفت تا پس از امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ با توتال و سی ان پی سی و پتروپارس، شمارش معکوس برای امضای قراردادهای جدید نفتی وارد مرحله تازه ای شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۴
در هفته ای که گذشت، اغلب خبرهای مربوط به صنعت نفت در حیطه امضای قراردادهای جدید نفتی قرار می گرفت تا پس از امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ با توتال و سی ان پی سی و پتروپارس، شمارش معکوس برای امضای قراردادهای جدید نفتی وارد مرحله تازه ای شود.
به گزارش نکونیوز، ابتدا روز یکشنبه مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ضمن تشریح آخرین اخبار از نتایج مذاکره با شرکت‌های بزرگ نفتی در زمینه توسعه میادینی که زیر مجموعه این شرکت قرار دارند، از تمدید مهلت برخی از شرکت‌ها برای ارائه نتایج مطالعه خبر داد. او در شرایطی در این زمینه سخن گفت که مناطق نفتخیز جنوب مدلی خاص خود را برای امضای قراردادهای نفتی دارد و طی ماههای گذشته نیز بر مبنای همین مدل منحصر به خود، تفاهمنامه هایی با شرکتهای خارجی امضا کرده که البته هیچ کدام هنوز به قرارداد نرسیده است. آنگونه که عالی پور گفته، شرکت مپنا روی میادین رگ سفید، کرنج و پارسی، شرکت انرژی پاسارگاد در میادین شادگان، کرنج و پارسی، شرکت نفت فیلیپین با کنسرسیومی به هدایت پرگس در میادین کرنج و شادگان، مطالعات خود را انجام داده و شرکت‌های پرشیا، مپنا، زاروبژنفت، پاسارگاد، تات نفت و تنکو در حال تکمیل مطالعات خود هستند. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب همچنین از برگزاری مناقصه برای توسعه میادین این شرکت در نیمه دوم سال جاری خبر داد. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب روز سه شنبه هم از امضای هشت تفاهم‌نامه بین این شرکت و شرکت‌های داخلی و خارجی نفتی خبر داد و گفت: با اجرای طرح فرازآوری امکان تولید روزانه ۲۰۰۰ بشکه نفت از چاه رگ سفید فراهم شد و برنامه‌ریزی لازم برای ۱۲ حلقه چاه دیگر در میدان رگ سفید به منظور دستیابی به تولید ۱۷۰۰۰ بشکه در دستور کار قرار گرفت.
روز دوشنبه مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ضمن تشریح برگزاری جلسه توجیهی با شرکت‌هایی که در مناقصه میدان نفتی آزادگان حضور خواهند داشت، اسامی برخی شرکت‌ها را اعلام کرد. سیدنورالدین شهنازی زاده با بیان اینکه مناقصه میدان نفتی آزادگان در دست اقدام است، گفت: به طور کلی ۵۱ شرکت بین المللی برای حضور در مناقصه‌های نفتی ایران انتخاب شده‌اند که از این ۵۱ شرکت ۱۷ شرکت برای حضور در مناقصه میدان نفتی آزادگان اعلام آمادگی کرده‌اند. به گفته وی شرکت رس‌نفت از روسیه، شرکت‌های CNPC و ساینوپک از چین، شرکت انی از ایتالیا، شرکت مرسک از دانمارک، شرکت OMV از اتریش، شرکت ONGC از هند، شرکت پرتامینا از اندونزی، شرکت پتروناس از مالزی، شرکت شل از هلند، شرکت وینتر شال از آلمان، شرکت توتال از فرانسه و یک شرکت تایلندی در مناقصه میدان نفتی آزادگان حضور خواهند داشت.
همان روز امیرحسین زمانی‌نیا در دیدار با وادیسلاو باریشنکیوف، معاون مدیرعامل گازپروم نفت گفت: گازپروم‌نفت برای مطالعه میدان چنگوله با شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و میدان چشمه خوش با شرکت نفت مناطق مرکزی تفاهم‌نامه امضا کرده بود. نتایج مطالعات شرکت گازپروم‌نفت برای میدان‌های چنگوله و چشمه خوش در همین هفته ارائه شده است.
باز هم در همان روز شورای عالی مخازن شرکت ملی نفت ایران، طرح‌های توسعه مخزن بنگستان میدان منصوری را که از سوی شرکت‎های لوک اویل روسیه و شرکت دولتی نفت اندونزی (پرتامینا) ارائه شده است بررسی کرد.
وزیر نفت هم روز دوشنبه گفت: پیش‌بینی می‌شود بر اساس مذاکرات با طرفین، ۱۰ قرارداد جدید نفتی تا پایان سال ۹۶ امضا شود. بیژن زنگنه تصریح کرد: این یک مجموعه است و نمی‌توان تعداد دقیقی عنوان کرد اما براساس مذاکرات جدی انجام شده با طرفین قراردادها، پیش‌بینی می‌شود که حدود ۱۰ قرارداد امضا شود. زنگنه با اشاره به این که امضای قراردادهای جدید نفتی اولویت بندی شده‌اند، افزود: همه مذاکرات به خوبی پیش می‌روند و هیچ مذاکره‌ای مانع مذاکرات دیگری نیست. وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین قرارداد پس از امضای قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با کنسرسیومی به رهبری شرکت فرانسوی توتال چه خواهد بود، گفت: طرح توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی، میدان مشترک آذر، میدان های سهراب، آب تیمور، منصوری و آزادگان در اولویت قرار دارند. زنگنه با اشاره به این که طرح توسعه میدان آزادگان به دلیل پیچیدگی‌های فنی که دارد زمان‌بر است، اظهار کرد: با توجه به امضای نخستین قرارداد نفتی پس از برجام در تأمین مالی طرح‌های توسعه‌ای نفتی پیشرفت بسیار خوبی صورت گرفته است.
زنگنه همان شب در یک برنامه زنده تلویزیونی هم حاضر شد و گفت : در حال حاضر به طور همزمان با حدود ۱۲ شرکت ایرانی و خارجی برای توسعه میادین در حال مذاکره هستیم. سخنان زنگنه را در لینک ذیل بخوانید:
زنگنه در برنامه نگاه یک چه گفت؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵