کد مطلب: 87363
 
مرز باریک نقد تا سهم خواهی
مهندس مهدی عباسی
 
مجموعه عملکرد برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قبال دولت به طور عام و برخی وزارتخانه ها به طور خاص، و مروری بر کلیدواژه های برخی نمایندگان مجلس نشان می دهد برخی، نقد حوزه های مختلف را بر مبنای ضدیت با رییس جمهور در پیش گرفته اند؛ موضوعی که می تواند نشانه ای از تمایل برخی نمایندگان برای سهم خواهی از رییس جمهور در آستانه تشکیل کابینه جدید باشد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۷
مجموعه عملکرد برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قبال دولت به طور عام و برخی وزارتخانه ها به طور خاص، و مروری بر کلیدواژه های برخی نمایندگان مجلس نشان می دهد برخی، نقد حوزه های مختلف را بر مبنای ضدیت با رییس جمهور در پیش گرفته اند؛ موضوعی که می تواند نشانه ای از تمایل برخی نمایندگان برای سهم خواهی از رییس جمهور در آستانه تشکیل کابینه جدید باشد.
نقطه اوج این اقدامات را در طرح سوال از رییس جمهور می توان دید. برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شرایطی طرح سوال از رییس جمهور را که توسط یکی از اعضای فراکسیون اصولگرایان مطرح شده پیگیری می کنند که خیلی زود مشخص شد آنها برای رساندن تعداد امضاها به حدنصاب ۷۳ امضا، برخی اسامی را ذکر کرده اند که نامه را امضا نکرده اند بطوریکه پس از انتشار نام امضا کنندگان سوال از رییس جمهور در خصوص عملکرد دولت و بانک مرکزی در خصوص موسسات مالی و اعتباری خصوصاً کاسپین، زهرا ساعی نماینده تبریز و رسول خضری نماینده پیرانشهر با جلعی خواندن نام وامضای خود پرده از این موضوع خلاف واقع برداشتند. شنیده ها حاکی ازآن است که تاکنون تعداد بیشتری از نمایندگان که نام آنها در جریان این سوال مطرح شده از وجود امضای خود اظهار بی اطلاعی کرده اند که با توجه به تعطیلی مجلس در هفته جاری و هفته بعد، این موضوع فعلا مسکوت مانده است.
طرح سوال از رییس جمهور در تاریخ جمهوری اسلامی تنها یک بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ با طرح سوال از محمود احمدی نژاد اتفاق افتاد که موضوعی عام تر و کلی تر را در بر می گرفت. از سوی دیگر مرجع پاسخ گویی به این سوال نمایندگان، منطقاً نباید رییس جمهور باشد بلکه بر اساس آیین نامه شورای پول و اعتبار، رییس کل بانک مرکزی باید پاسخگو باشد؛ آن هم در شرایطی که خود طراحان سوال نیز اذعان دارند که بی انضباطی مربوط به موسسات مالی و اعتباری ریشه در سیاست های دولت نهم و دهم دارد.
اما طرح سوال از دولت به همین جا ختم نشد؛ نائب رییس جدید کمیسیون انرژی مجلس که اظهارات چند روز پیش او در خصوص تعامل با زنگنه با اما و اگر های شنیدنی همراه بود و نشان داد که در صورت جلب رضایت، اهل تعامل است؛ در جلسه کمیسیون انرژی بر سر داستان تخفیف گازی به ترکیه وزیر نفت را آماج حملات خود قرار داد و سپس در گفت و گوهایی با رسانه های منتقد دولت، انتقادات صریحی را به دولت و وزارت نفت وارد کرد. هرچند مطالبه گری و سوال کردن از وظایف نمایندگان است اما بعید به نظر می رسد نائب رییس کمیسون انرژی از چند و چون مناقشه گازی بین ایران و ترکیه، بالا بودن قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه نسبت به قیمت گاز ارسالی روسیه و آذربایجان به این کشور و تخفیف یک میلیون دلاری ایران به ترکیه در زمان دولت دهم بی خبر باشد. با رمز گشایی از کلید واژه هایی مانند عملکرد خوب دولت دهم، انتقال خوب اطلاعات توسط اوجی، کم کاری یا تعمد وزارت نفت برای سرپوش گذاشتن بر کرسنت و فروش گاز مجانی به ترکیه که توسط نماینده مخالف وزیر در سخنانش مورد استفاده قرار گرفت و با علم به اینکه او می داند دولت دهم یک بار پیش از این یک میلیون دلار محکوم شده و همچنین می داند که این صدور گاز مجانی نیست بلکه صدور گازی است که پول آن را از پیش گرفته ایم و اظهاراتش در خصوص تعامل با زنگنه به شرط بستن تیم خوب؛ تئوری تحت فشار قراردادن وزارت نفت را به ذهن متبادر می کند.
در این میان استفاده از لفظ خیانت یا افتضاح خواندن اقدامات وزارت نفت را - ولو به دلیل داشتن اختلافات بنیادین با وزیر - نمی توان قضاوت منصفانه ای ارزیابی کرد. افتضاح در صنعت نفت آن روزی بود که شرکت های دولتی پس از خصولتی شدن زیان های فراوانی را تجربه کردند و امروز بسیاری از کارکنان آنها هنوز هم در دوراهی و بلاتکلیفی رفتن یا ماندن قرار دارند.
مرز بین نقد دولت تا سهم خواهی از دولت، مرز باریکی است که به نظر می رسد در آستانه انتخاب کابینه جدید و تغییرات احتمالی و تعیین مدیران هر وزارتخانه، روز به روز در حال باریک شدن است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵