کد مطلب: 102231
 
بیانیه توتال یک روز پس از حمایت اتحادیه اروپا از برجام
اگر آمریکا معافیت ندهد از فاز 11 خارج می شویم
 
یک روز پس از حمایت قاطع اتحادیه اروپا از برجام که از سوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از رایزنی های او با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و وزرای خارجه سه کشور اروپایی، انگلیس و آلمان و فرانسه اعلام شد، شرکت فرانسوی توتال، به دنبال معافیت تحریمی آمریکاست تا تداوم برجام را به علامت سوال جدی تری مواجه کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۸
یک روز پس از حمایت قاطع اتحادیه اروپا از برجام که از سوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از رایزنی های او با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و وزرای خارجه سه کشور اروپایی، انگلیس و آلمان و فرانسه اعلام شد، شرکت فرانسوی توتال، به دنبال معافیت تحریمی آمریکاست تا تداوم برجام را به علامت سوال جدی تری مواجه کند.
به گزارش نکونیوز، شرکت توتال فرانسه که ده ماه پیش قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی را با ایران امضا کرد، عصر امروز طی بیانیه ای اعلام کرد در صورتی که نتواند از آمریکا معافیت تحریمی دریافت کند، از پروژه توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی کناره‌گیری می‌کند. هرچند شرکت سی ان پی سی آی چین، دیگر شریک این پروژه اعلام کرده که در صورت کناره گیری توتال، سهم آن شرکت را در اختیار می گیرد اما از یک سو خاطرات خوش زیادی از حضور چینی ها در پروژه های نفتی ایران وجود ندارد و از سوی دیگر، خروج توتال از ایران می تواند یک نشانه منفی برای شرکتهای دیگری باشد که برای حضور در ایران دچار تردید هستند. همانگونه که دیروز پرتامینا اندونزی و اینپکس ژاپن، تردیدهای خود برای حضور در پروژه های میدان منصوری و میدان آزادگان را اعلام کردند. هرچند، همین امروز، قرارداد میدان کرنج بین شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و کنسرسیوم پرگس امضا می شود تا اندکی از نگرانی ها را کم کند اما خروج توتال از فاز ۱۱ می تواند چالشی جدی درباره تاثیرگذاری تضمین های اتحادیه اروپا در قبال برجام باشد.
در بیانیه امروز توتال با اشاره به تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران و احیای تحریم‌های ثانویه پس از یک مهلت چند ماهه، آمده است: «در نتیجه و همانطور که پیش از این توضیح داده بودیم، توتال در موقعیتی نخواهد بود که پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی را ادامه دهد و مجبور خواهد بود تمام فعالیت‌های مربوطه را پیش از ۴ نوامبر ۲۰۱۸ متوقف کند، مگر آنکه مقام‌های ایالات متحده با حمایت مقام‌های فرانسوی و اروپایی یک معافیت تحریمی ویژه این پروژه، به توتال اعطا کنند. این معافیت تحریمی پروژه‌ای باید از شرکت در برابر هر تحریم ثانویه مربوط به قانون ایالات متحده، محافظت کند.»
این بیانیه می‌افزاید: «توتال همواره به صراحت اعلام کرده که قادر نیست در معرض تحریم‌های ثانویه‌ای قرار گیرد که می‌توانند به از دست دادن مبادلات مالی با بانک‌های ایالات متحده برای عملیات‌هایمان در سرتاسر جهان (بانک‌های ایالات متحده در ۹۰% عملیات‌های مالی توتال دخیل هستند)، از دست دادن سهامداران آمریکایی (۳۰% سهام توتال در اختیار سهامداران آمریکایی است) یا ناتوانی در ادامه فعالیت در یالات متحده منجر شود (بیش از ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌ها، متعلق به ایالات متحده است). در چنین شرایطی، توتال دیگر تعهد تازه‌ای در ارتباط با پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی نخواهد گرفت و پیرو تعهدات قراردادی که با مقام‌های ایرانی داشته، در حال رایزنی با مقام‌های فرانسوی و آمریکایی است تا امکان دریافت یک معافیت تحریمی پروژه‌ای، را بسنجد.»
بنا بر اعلام توتال، این شرکت تاکنون در ارتباط با قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی کمتر از ۴۰ میلیون یورو هزینه کرده و معتقد است که با توجه به فرصت‌های تجاری دیگری که در ماه‌های اخیر یافته، خروج از پارس جنوبی «بر هدف رشد ۵ درصدی تولید بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۲، اثری نخواهد گذاشت.»
قرار داد شرکت ملی نفت ایران با کنسرسیومی متشکل از شرکت توتال، «سی. ان. پی. سی» و شرکت پتروپارس برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بود که در تاریخ ۱۲ تیر ماه سال ۹۶ به امضای دو طرف رسید. این قرارداد چهار میلیارد و ۸۷۹ میلیون دلاری با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت، میان «علی کاردر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرما و «پاتریک پویان» مدیرعامل توتال به عنوان رهبر کنسرسویم ایرانی-فرانسوی- چینی توسعه دهنده فاز ۱۱ پارس جنوبی و «سید حمید اکبری» مدیرعامل پتروپارس و لو مدیرعامل شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (CNPCI) امضا شد. سهم توتال در این سرمایه‌گذاری ۵۰,۱ درصد، سهم سی ان پی سی ۳۰ و سهم پتروپارس ایران ۱۹.۹ درصد تعیین شد و توتال به عنوان اپراتور کنسرسیوم تعیین شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵