داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 16073
 
روی دکه مطبوعات/ مناظره ای که اسباب خنده شد
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۴۲
اعتماد
این روزنامه نوشت برنامه سرگرم‌كننده مناظره انتقاد همگاني را برانگيخت و تیتر زد: شوك مناظره.در این مطلب می خوانیم:برنامه‌يي كه شبكه يك سيماي ملي به جاي فيلم سينمايي عصر جمعه‌ها روي آنتن برد اگرچه نام مناظره بر خود داشت اما فرسنگ‌ها با آنچه از معناي مناظره به ذهن متبادر مي‌شود، فاصله داشت. نشاندن هشت كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري روي صندلي‌هاي كنار هم و شيوه برگزاري مناظره آن هم در زماني به مدت بيش از سه ساعت نشان داد با چنين برنامه‌هايي نمي‌توان به تحقق حماسه اميدوار بود. در حالي كه چهره شهرها هنوز انتخاباتي نشده است، اميد مي‌رفت برگزاري مناظره شور انتخاباتي را كه از سال ۸۸ به اين سو از بين رفته بود احيا كند اما دو هزار نفر ساعت كار كارشناسي در سازماني كه به رياست عزت‌الله ضرغامي اداره مي‌شد نشان داد صدا و سيما هنوز با آنچه مردم مي‌خواهند، فاصله دارد. اگرچه برنامه سرگرم‌كننده عصر جمعه كسي را دلگرم نكرد اما نظرسنجي سايت‌هاي خبري نشان مي‌دهد محمدرضا عارف و حسن روحاني بهتر از شش كانديداي ديگر توانسته‌اند نظر مردم را جلب كنند. در طول برگزاري مناظره حسن روحاني، محمدرضا عارف و محسن رضايي به آن اعتراض كردند و پس از انجام مناظره هم بلافاصله كارشناسان سياسي به نقد شيوه برگزاري آن پرداختند. روز جمعه از بين كانديداها تندترين موضع را محسن رضايي و حسن روحاني اتخاذ كردند. حجت‌الاسلام حسن روحاني در نشستي خبري كه در ستاد انتخاباتي‌اش برگزار شد با اشاره به مناظره نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم افزود: صداوسيما يادش باشد ما نمي‌خواهيم با گروه رقابت كنيم ما هشت تا مي‌خواهيم با هم رقابت كنيم، اين كانديدا‌ها نمي‌خواهند با كشور، نظام يا بزرگان نظام رقابت كنند بلكه مي‌خواهند با خودشان رقابت كنند اين حادثه وسيله‌ تمسخر در رسانه‌هاي بيگانه شد. وي با بيان اينكه «توان رسانه‌يي ايران زير سوال رفت و نتوانستند يك رقابت سالم ايجاد كنند» افزود: توان رسانه‌يي ما در حد توان هسته‌يي ما مهم است اين توان رسانه‌يي است كه بايد مردم و افكار عمومي دنيا را اقناع كند اما برنامه مناظره جمعه عصر جوك شد كه تعدادي ازSMSهايش به من هم رسيد. ديروز به يكي گفتم جاي مرحوم نوذري خالي بود. اميدوارم از اين ساعت به بعد رسانه ميلي به رسانه ملي تبديل شود.
مناظره يا مسابقه هوش هم عنوان مطلب دیگری در اعتماد است:شبه مناظره برگزار شده در تاريخ ۱۰/۲/۱۳۹۲ در سيماي جمهوري اسلامي بيشتر از هر چيزيك پژوهش آزمايشگاهي براي سنجش توان ذهني و سرعت انتقال، هوش هيجاني و هوش تصويري چند آزمودني در مقابل ميليون‌ها بيننده بود. در آزمون‌هايي اينچنين، اخلاق پژوهش، كسب رضايت آگاهانه آزمودني‌ها را ضروري مي‌شمارد. رضايت آگاهانه يك فرآيند ارتباطي بين پژوهشگر و شركت‌كننده در پژوهش است كه قبل از شروع مطالعه آغاز شده و در طول دوره انجام پژوهش نيز ادامه مي‌يابد. بر مبناي راهنماي GCP «رضايت آگاهانه، فرآيندي است كه در آن آزمودني پس از دريافت اطلاعاتي پيرامون تمامي جنبه‌هاي مطالعه كه مي‌توانند در تصميم او براي شركت در آن موثر باشند، داوطلبانه رضايت خود را براي شركت اعلام مي‌كند. رضايت آگاهانه به وسيله فرم رضايت آگاهانه به‌صورت مكتوب و با امضا و تاريخ، ثبت و مستند مي‌شود.» توجهات صورت گرفته به مقوله رضايت و اصول اخلاقي در پژوهش باعث شده است كه فرد شركت‌كننده در مطالعه، به جاي سوژه پژوهش (research subject)، شركت‌كننده در كار آزمايي (trial participant) ناميده شود و نقش او از يك فرد منفعل (passive subject) به فعال (active participant) تغيير يابد. در حال حاضر يكي از اركان اصلي اخلاق در پژوهش، اخذ رضايت آگاهانه (Informed Consent) در كارآزمايي‌هاي باليني و ساير پژوهش‌هاي داراي سوژه‌هاي انساني است. احترام به اختيار فرد، رعايت حقوق او، محافظت از شركت‌كننده در پژوهش و اطمينان از اينكه از فوايد و خطرات شركت در پژوهش كاملا آگاه است مستلزم اخذ رضايت آگاهانه در ابتداي پژوهش است. هر مناظره واقعي يا رسانه‌يي نيز مستلزم آگاهي و رضايت شركت‌كنندگان از نحوه اداره و قواعد حاكم بر مناظره است. اين شبه مناظره‌ها تا كسب توافق داوطلبان درباره نحوه اداره مناظره مخدوش است. به همين دليل پيشنهاد مي‌شود سوالات مناظره قبل از برگزاري، در اختيار افكار عمومي قرار بگيرد. شرق
این روزنامه از عقب‌نشینی «سیما» به علت انتقاد مردم، نامزدها، فعالان سیاسی و کارشناسان از مناظره ها نوشت و به نقل از رییس ستاد عارف افزود: طبق گفته ضرغامی قرار شده دو بخش تست و عکس‌ حذف شود.حسن روحانی هم گفته است: این حادثه وسیله تمسخر در رسانه‌های بیگانه شد.
نقض غرض عنوان مطلبی به قلم علی مطهری . نماینده تهران در مجلس است:
در خصوص مناظره برگزارشده میان کاندیداهای ریاست‌جمهوری چند نکته قابل ذکر است:‌

۱- مناظره همیشه دوطرف دارد، همچنان‌که کلمه «مناظره»‌از باب مفاعله است و مفید عمل طرفین است. طرفین این مناظره معلوم نبود، مثلا چهارنفر، یک طرف و چهار نفر، طرف دیگر یا سه نفر، یک طرف و پنج نفر، طرف دیگر.

۲- اساسا مناظره میان هشت‌نفر موفق نخواهد بود، چون هیچ‌کدام از افراد، فرصت بیان نظر خود را پیدا نمی‌کند.

۳- زمانی که تعداد افراد شرکت‌کننده در مناظره زیاد است باید یک سوال روشن و به عبارت دیگر یک مساله مطرح شود تا برتری برخی بر برخی دیگر روشن شود، نه اینکه چندین سوال مطرح شود و شنونده در مقابل انبوه پاسخ‌های مشابه یکدیگر، قادر به تشخیص قوی از ضعیف نباشد.

۴- هدف از مناظره در تبلیغات انتخابات این است که مردم، اصلح را از صالح تشخیص دهند، وقتی این هدف برآورده نشود، نقض غرض شده و برگزار نشدن آن اولی است.

۵- مطرح‌کردن سوال تستی برای کاندیداهای ریاست‌جمهوری و یا درخواست اظهارنظر درباره یک عکس که شبیه مسابقات تفریحی تلویزیونی است، خلاف شأن کاندیداها و نوعی توهین به آنهاست.

امید است صداوسیما اشکالات وارد به مناظره گذشته را رفع کند و یا از خیر آن بگذرد. البته مارگزیده از ریسمان سفید و سیاه می‌ترسد. صداوسیما هم پس از مناظرات سال ۸۸ از برگزاری مناظره به صورت طبیعی هراس دارد، ولی این هراس موجه نیست، چون کاندیدایی با ویژگی خاص آقای احمدی‌نژاد در میان کاندیداها وجود ندارد. پیشنهاد می‌کنم برای جذاب‌شدن مناظره‌ها بین افرادی که به طور نسبی بیشترین فاصله را با هم دارند، مناظره برگزار شود، مثلا بین آقای روحانی و آقای جلیلی، بین آقای حداد و آقای عارف، بین آقای رضایی و قالیباف، بین آقای ولایتی و آقای غرضی.
بررسی «عبدی» از اقتصاد دولت‌های سازندگی، اصلاحات و احمدی‌نژاد هم با این عنوان در صفحه نخست آمده:برنامه «تعدیل» هاشمی کامل اجرا نشد .
یکی از منتقدان چپ هاشمی امروز می‌گوید: «برنامه تعدیل کامل اجرا نشد» و اصولا هاشمی نتوانست پای برنامه‌اش بایستد. در این روزها که اصولگرایان دولت هاشمی را متهم به هدم عدالت اجتماعی می‌دانند و از هر تریبونی برای بیان نظرات خود بهره می‌برند، تحلیل عباس عبدی درخصوص ضعف برنامه‌ریزی و پیگیری برنامه‌های اقتصادی که عمده‌مساله را ناشی از عدم اجماع و وحدت سیاسی می‌داند، شنیدنی است. عبدی بهترین برنامه اجراشده بعد از انقلاب را برنامه سوم می‌داند چراکه اجماع و وحدت سیاسی بین نخبگان و دولت در سطح بالایی بود. بهار
هرچه بود‌ مناظره نبود‌ ،تیتری است که روزنامه بهار در ارزیابی کارشناسان رسانه و تبليغات از نخستین مناظره تلویزیونی نامزد‌ها زده است.
زهرا اشراقی، نوه امام و همسر رضا خاتمی هم در گفت و گو با بهار گفته است:تمایلم به عارف است،تابع اصلاح طلبان هستم.
بهار همچنین به نقل از معترضان خطاب به ارد‌وغان تیتر زد:«ما» مقابل« تو» تعظیم نمی‌کنیم.در این مطلب با اشاره به ۱۰۰۰ زخمي د‌ر حمله خشن پلیس ترکیه به تظاهرات‌کنند‌گان ،آمده :آنكارا سرعت اينترنت را كند‌،«فيس‌بوك» و «توييتر» را فيلتر كرد‌؛نيرو‌هاي امنيتي محل سكونت نخست‌وزير را محاصره كرد‌ند‌.


دنیای اقتصاد
رويكرد كانديداها به بخش مسكن تیتر یک این روزنامه است که در ابتدای آن می خوانیم:مناظره اقتصادي ۸ نامزد رياست‌جمهوري به قدري به لحاظ «شكل برگزاري» نقدپذير بود كه توجه به محتواي آنچه نامزدها مطرح كردند را در حاشيه قرار داد. با اين حال صحبت‌ها و اظهارنظرهايي كه در اين مناظره از سوي هر يك از ۸ نفركانديدا درباره مهم‌ترين مباحث روز اقتصادي از جمله «مسكن» ارائه شد نشان داد نامزدها فعلا فاقد يك برنامه جامع عملياتي حاوي هدف‌گذاري كمي همراه با سرفصل‌هاي مشخص براي بازار مسكن هستند. ۶ نفر از اين ۸ نفر مسكن مهر را اقدامي خوب و مناسب ارزيابي كردند و با تاكيد بر ادامه راه آن، يكسري اصلاحات نيز براي اين راه پيشنهاد دادند كه البته اصلاحات مدنظر نامزدها آن نيازي نيست كه مسكن مهر در حال حاضر به آن احتياج دارد. نامزدها در مناظره عصر جمعه طوري درباره بخش مسكن سخن گفتند واز معضل شماره يك بازار «اجاره‌بها» غفلت كردند كه انگار همه چيز در بازار اجاره‌نشين‌ها آرام است و مستاجران از وضعيت موجود خوشحال هستند. افرادي كه قرار است يك نفر از ميان آنها رياست دولت يازدهم را برعهده بگيرد وعده‌هايي مختصر براي بخش مسكن داده‌اند از جمله احياي تسهيلات خريد مسكن، انتقال مسكن مهر به بافت فرسوده و مقابله مالياتي با سوداگري مسكن.


کیهان
بازتاب داخلي و خارجي اولين مناظره تلويزيوني تیتر کیهان است که در آن آمده است:نامزدها خواستار تغيير نحوه برگزاري مناظره شدند.
این هم پیام یکی از خوانندگان کیهان است:ملاک ما در انتخاب رئيس جمهوري کسي است که در پيشگاه خداوند و ملت، گردنش از مو باريک‌تر باشد. نه فردي که قلدرمسلک و قيم مأبانه از مردم طلبکار است. 


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵