کد مطلب: 44522
 
وقتی قرار بود ظرفیت متانول ایران به 14 میلیون تن برسد
بازخوانی وعده ای از پتروشیمی در سال 1389
 
یکی از وعده های پتروشیمی در سالهای اخیر، افزایش ظرفیت تولید متانول کشور بوده که بازخوانی این وعده ها نشان می دهد طی سالهای گذشته، تلاش چندانی برای تحقق این هدف صورت نگرفته است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۳
یکی از وعده های پتروشیمی در سالهای اخیر، افزایش ظرفیت تولید متانول کشور بوده که بازخوانی این وعده ها نشان می دهد طی سالهای گذشته، تلاش چندانی برای تحقق این هدف صورت نگرفته است.
به گزارش نکونیوز، همزمان با نمایشگاه بین المللی نفت تهران در بهار سال ۱۳۸۹ اعلام شد که ظرفیت تولید متانول کشور تا سال ۱۳۹۴ به ۱۴ میلیون تن می رسد. اما بی ثباتی مدیریتی و عدم توجه به بایسته های لازم برای توسعه صنعت نفت در حوزه های مختلف، موجب شده تمام این وعده ها روی زمین بماند. هم اکنون میزان تولید متانول کشور کمی بیش از ۵ میلیون تن است که نشان می دهد طی سالهای اخیر برای توسعه بخش متانول در پتروشیمی تلاش خاصی صورت نگرفته است. بازخوانی این وعده های عملی نشده علاوه بر آنکه ضرورت پاسخگویی مسئولان وقت را در مورد دلایل عملی نشدن این وعده بیش از پیش نشان می دهد، از این لحاظ هشداردهنده است که مسئولان و متولیان امر با دقت نظر بیشتری نسبت به طرح وعده ها اقدام کنند.
هم اکنون چندین پروژه متانول در کشور در دست اجرا است که به جز متانول دهم که بیش از ۶۶ درصد پیشرفت دارد، سایر پروژه های متانول کمتر از ۲۵ درصد پیشرفت دارند. از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، مسئولان صنعت پتروشیمی برنامه ریزی گسترده ای برای توسعه صنعت متانول انجام داده اند که طبق این برنامه، افزایش پنج برابری تولید متانول ایران و رسیدن به رکورد تولید ۲۵ میلیون تن در دستور کار قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵