کد مطلب: 86292
 
رییس جمهور آمریکا سرانجام تصمیم خود را عملی کرد
شوک ترامپ به معاهده پاریس
 
بامداد امروز (جمعه) به وقت تهران، رئیس‌جمهوری آمریکا رسما از خروج آمریکا از توافق‌نامه آب و هوایی پاریس خبر داد و در پیامی از کاخ سفید اعلام کرد که برای اجرای وظیفه‌اش در محافظت از آمریکا و مردم کشورش، خروج از معاهده پاریس را اعلام می‌کند. خبری که واکنش های اعتراضی فراوانی را نه فقط در دنیا بلکه حتی در داخل آمریکا ایجاد کرده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۸
بامداد امروز (جمعه) به وقت تهران، رئیس‌جمهوری آمریکا رسما از خروج آمریکا از توافق‌نامه آب و هوایی پاریس خبر داد و در پیامی از کاخ سفید اعلام کرد که برای اجرای وظیفه‌اش در محافظت از آمریکا و مردم کشورش، خروج از معاهده پاریس را اعلام می‌کند. خبری که واکنش های اعتراضی فراوانی را نه فقط در دنیا بلکه حتی در داخل آمریکا ایجاد کرده است.
به گزارش نکونیوز، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵، ۱۹۵ کشور در پایان نشستی در پاریس، کنوانسیون سازمان ملل در مورد مقابله با تغییرات اقلیمی - موسوم به پیمان پاریس - را با هدف تلاش در راستای کاهش میزان آلودگی ناشی از گازهای گلخانه‌ای امضا کردند. براساس این پیمان، میزان تولید گازهای کربنی باید در حدی باشد که تا گرمایش زمین تا سال ۲۰۵۰ از دو درجه بیشتر نشود. از جمله اقدامات مهمی که برای تحقق این هدف باید صورت گیرد، جلوگیری از رشد مصرف سوخت‌های فسیلی از جمله در زمینه حمل و نقل است. به دلیل استفاده گسترده مردم آمریکا از اتومبیل، ایالات متحده از جمله مصرف‌کنندگان عمده سوخت فسیلی در جهان است و اجرای توافق پاریس به معنی جلوگیری از افزایش کاربرد خودرو در آن کشور است. برخی از سیاستمداران آمریکایی پایبندی به تعهدات بین‌المللی برای مقابله با گرمایش زمین را مردود می‌دانند و شماری از آنان اساسا در مورد معتبر بودن ارتباط بین مصرف سوخت فسیلی و گرمایش زمین ابراز تردید کرده‌اند که ترامپ نیز از جمله آنهاست. این درحالیست که دولت باراک اوباما به شدت از این پیمان حمایت می کرد.
دونالد ترامپ در سخنان خود این معاهده را به ضرر اقتصاد و مردم آمریکا دانست و اعلام کرد که مذاکره برای یک معاهده جدید را آغاز خواهد کرد. ترامپ در جریان نشست سران گروه هفت کشور صنعتی پیشرفته جهان که هفته گذشته در ایتالیا برگزار شد، گفته بود که پس از بازگشت به کشورش در مورد موضع ایالات متحده در قبال این پیمان تصمیم‌گیری خواهد کرد. وی پیش از این پیمان پاریس را "شوخی" توصیف کرده بود.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف نسبت به این تصمیم دولت آمریکا، از آن به عنوان " یکی از ناامید کننده‌ترین تصمیمات" سیاسی یاد کرد. وی در این بیانیه ضمن تاکید بر اهمیت نقش رهبری آمریکا در اجرای این توافق اطمینان داد که با شرایط موجود نیز شهرها، کشورها و شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان به تلاش خود برای دستیابی به اهداف توافق پاریس ادامه خواهند داد.
سران کشورهای فرانسه، آلمان و ایتالیا با انتشار بیانیه‌ مشترکی به تصمیم واشنگتن برای خروج از توافق آب‌وهوایی پاریس واکنش نشان دادند. این کشورها ضمن ابراز تاسف نسبت به خروج دولت ترامپ از توافق آب‌و هوایی سال 2015 پاریس تاکید کرده‌اند که این توافق قابل مذاکره مجدد نیست. در این بیانیه امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و پائولو جنتیلونی، نخست‌وزیر ایتالیا هم‌چنین از این توافق به عنوان "سنگ بنای همکاری میان کشورها با هدف مبارزه موثر و زمانبند با تغییرات آب و هوایی " یاد کرده‌اند. این سه رهبر اروپایی تاکید کردند که بنابر چارچوب این توافق، توافق پاریس تغییر ناپذیر، و معتقدیم این توافق نمی تواند مورد مذاکره مجدد قرار گیرد. مکرون، مرکل و جنتیلونی اعلام کردند که آنها بر این توافق پایبند خواهند ماند و تلا ش های خود درحمایت از کشورهای فقیر و آنهایی که در بیشترین خطر ازاین تغییرات قرار دارند، خواهند افزود.
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در عین حال در یک پیام ویدیویی هم گفت که برای توافقی که بلندپروازانه تر ازتوافق پاریس نباشد مذاکره دوباره نخواهیم کرد.
جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز در واکنش به این اقدام رئیس جمهوری آمریکا با صدوری بیانیه ای نسبت به این تصمیم ابراز «ناامیدی» کرد.
مالکوم ترنبول نخست وزیر استرالیا نیز گفت که از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق پاریس در مورد تغییرات آب وهوایی تعجب نکرده است، اما آن را ناامید کننده دانست.
تصمیم ترامپ در داخل آمریکا نیز بازتاب گسترده ای داشته است.
باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا \ در واکنش به این اقدام دونالد ترامپ در بیانیه ای در خصوص خروج آمریکا از توافق پاریس گفت: ایالات متحده باید پیشگام این توافق باشد، اما اگر دولت ترامپ آینده را پس بزند، ایالت ها، شهرها و بنگاه های ما این راه را ادامه خواهند داد.
هیلاری کلینتون نامزد شکست خورده انتخابات 2016 امریکا نیز تصمیم دونالد ترامپ را یک «اشتباه تاریخی» خواند.
جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا نیز به این اقدام واکنش نشان داد و از "جهل خودسرانه" ترامپ در برابر این توافق انتقاد کرد. کری هم‌چنین خروج از این توافق را تصمیمی "خود تخریب‌گرانه" توصیف و بیان کرد: این تصمیم به از دست دادن بی‌سابقه نقش رهبری آمریکا منجر می‌شود و نفوذ و مشاغل ما را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود سایر کشورها نیز از حل مسائل موجود بشریت سر باز بزنند. وی در بخش دیگری از مصاحبه‌اش با شبکه خبری بی‌بی‌سی تاکید کرد: چنین اقدامی آمریکا را در حالی منزوی می‌کند که تا پیش از این تمام تلاش خود را برای متحد کردن جهان کرده بود. به نفع ما بود که برای شرایط اقتصادی، امنیتی، رقابتی، رهبری و بهداشتی به توافق پاریس متعهد می‌ماندیم. این سیاستمدار آمریکایی که مذاکره‌کننده دولت آمریکا در توافق پاریس بود، علت چنین تصمیم‌گیری را جهل، بی‌اعتمادی و رویکرد ویژه‌ای نسبت به منافع بسیار متفاوت با جریان موجود دانست.
فرمانداران ایالت های کالیفرنیا، واشنگتن و نیویورک که یک پنجم اقتصاد آمریکا را در اختیار دارند گفتند که به رغم اعلام ترامپ مبنی بر خروج ایالات متحده از توافق پاریس، آن ها به این توافق پایبند می مانند. جری براون فرماندار کالیفرنیا در بیانیه مشترک با دو فرماندار دیگر گفت: اینکه ترامپ می گوید تغییرات آب و هوایی فریبی بیش نیست دقیقا برخلاف نظرات علمی در سطح جهان است. وی با بیان اینکه مبارزه با واقعیت راهبرد درستی نیست، افزود: اگر ترامپ می خواهد در این تلاش انسانی خطیر غایب باشد، کالیفرنیا و دیگر ایالت ها از حرکت بازنخواهند ایستاد. براون و «جی اینسلی» فراماندار واشنگتن در کنفرانس آب و هوایی پاریس در سال 2015 که منجر به توافق پاریس شد شرکت داشتند. ایالت های کالیفرنیا، واشنگتن و نیویورک در سیاست های انتشار گازهای گلخانه ای از پیشروترین ها هستند و قصد دارند در مبارزه با تغییرات آب و هوایی در سطح جهانی پیشگام باشند.
اینسلی گفت: تصمیم امروز ترامپ همه مسئولیت را به دوش ایالت ها و شهرهای آمریکا انداخت. همچنین «اندرو کومو» فرماندار ایالت نیویورک ترامپ را متهم کرد که جایگاه رهبری را به دیگر کشورها واگذار می کند و گفت که قرار است فرمانی را درخصوص تغییرات آب و هوایی امضا کند.
تعدادی از مدیران شرکت‌های تجاری نسبت به تصمیم دولت ترامپ برای خروج از توافق آب‌وهوایی اعتراض کرده و از او خواستند تا به آن پایبند بماند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵