کد مطلب: 76699
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
افزایش هفتگی قیمت نفت پس از یک ماه
از افزایش کم‌سابقه ارزش دلار تا تکاپوی اوپکی‌ها
 
بازار جهانی نفت در هفته گذشته اولین رشد قیمت را در یک ماه گذشته تجربه کرد. قیمت نفت در هفته گذشته تقریباً ۵ درصد بالا رفت. علت افزایش قیمت نفت، خبرهای خوش مذاکرات اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها در دوحه قطر بود. در هفته گذشته ارزش دلار نیز به بالاترین حد در ۱۳ سال گذشته رسیبد و این امر افزایش بیشترِ قیمت نفت را مهار کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
بازار جهانی نفت در هفته گذشته اولین رشد قیمت را در یک ماه گذشته تجربه کرد. قیمت نفت در هفته گذشته تقریباً ۵ درصد بالا رفت. علت افزایش قیمت نفت، خبرهای خوش مذاکرات اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها در دوحه قطر بود. در هفته گذشته ارزش دلار نیز به بالاترین حد در ۱۳ سال گذشته رسیبد و این امر افزایش بیشترِ قیمت نفت را مهار کرد.
به گزارش نکونیوز، هفته گذشته تقریباً اولین هفته در یک ماه گذشته بود که قیمت نفت سیر صعودی را تجربه می‌کرد. در اواخر هفته، حدود ۱۱ وزیر نفت و انرژیِ کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در دوحه قطر گرد هم آمدند تا در مورد اجرای طرح فریز نفتی مذاکره کنند. سیگنال‌های مثبتی که از این مذاکرات ارسال شد باعث شد تا قیمت نفت افزایش یابد.
اکثر شرکت‌کنندگان در مذاکرات دوحه نسبت به اجرایی شدن توافق الجزیره و کاهش سطح تولید نفت اوپک تا ۳۲.۵ میلیون بشکه در روز ابراز امیدواری کرده‌اند. وزیر انرژی روسیه نیز گفته است که روسیه و اوپک به توافق نزدیک‌تر شده‌اند. نظر وزیر نفت الجزایر و وزیر انرژی عربستان نیز در مورد مذاکرات دوحه مثبت بوده است. این مذاکرات در حاشیه نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز در دوحه صورت گرفت.
روز جمعه برخی منابع خبرهایی منتشر کردند که اوپکی‌ها به ایران پیشنهاد داده‌اند تا تولید نفت خود را در سطح ۳.۹۲ میلیون بشکه در روز فریز کند. پیش از این عربستان از ایران درخواست کرده بود تا تولید نفت خود را در سطح ۳.۶ تا ۳.۷ میلیون بشکه در روز فریز کند.
ایران هنوز پاسخی به این درخواست نداده است اما پیشتر مقامات وزارت نفت ایران گفته بودند که ایران حاضر است سطح تولید نفت خود را در سطح ۴ تا ۴.۲ میلیون بشکه در روز فریز کند. ایران گفته است باید سطح تولید نفت خود را به سطح پیش از اعمال تحریم‌ها بازگرداند.
ارزش دلار نیز روز گذشته به بالاترین میزان از سال ۲۰۰۳ تاکنون رسید. این امر باعث شد تا افزایش بیشتر قیمت نفت مهار شود. در واقع، انتظارات نسبت به افزایش نرخ بهره در آمریکا و افزایش سریع‌ترِ تورم باعث افزایش ارزش دلار شد. حس عمومی در آمریکا این است که سیاست‌های ترامپ باعث افزایش قیمت کالاها در آمریکا و رونق اقتصادی بیشتر می‌شود.
تعداد دکل‌های حفاری نیز در آمریکا در هفته گذشته بیشترین افزایش را در ۱۶ ماه گذشته تجربه کرد. شرکت نفتی آمریکایی در هفته گذشته ۱۹ دکل به دکل‌های حفاری نفتی خود اضافه کردند که از ماه ژوئیه ۲۰۱۵ تا کنون بی‌سابقه است. تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا در حال حاضر به ۴۷۱ عدد رسیده است.
افزایش دکل‌های حفاری در آمریکا نشان می‌دهد که شرکت‌های نفتی آمریکایی نیز از روی کار آمدن ترامپ احساس رضایت دارند. به این ترتیب، در ماه‌های آینده باید منتظر تقویتِ بیشترِ صنعت شیل در آمریکا نیز بود.
نفت برنت هفته گذشته را در قیمت‌های ۴۶ دلار و ۸۶ سنتی به پایان رساند. نفت وست تگزاس اینترمدییت نیز در هفته گذشته کار خود را با قیمت‌های ۴۵ دلار و ۶۹ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵