۶
 
کد مطلب: 76879
 
صنعت نفت، با دو نمای متفاوت
حمیدرضا شکوهی
 
صنعت نفت ایران این روزها دو نمای متفاوت را در معرض دید قرار داده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
صنعت نفت ایران این روزها دو نمای متفاوت را در معرض دید قرار داده است. از یک سو این روزها انتقادها در مجموعه صنعت نفت، افزایش یافته است. از موضوع اضافات شایستگی که سرانجام با تاخیر فراوان ابلاغ شد تا موضوع ماده ۱۰ که مورد انتقاد کارکنان نفت قرار گرفته، تا بازنشستگی پیش از موعد حدود ۵ هزار نفر از مدیران نفت که عددی بزرگ و نگران کننده است. در حقیقت مجموعه نفت، که زمانی نماد رفاه و رضایت در بین مردم بود، اکنون به مجموعه ای از ناراضیان، از کارگران و کارمندان تا مدیران تبدیل شده که با آنچه از نفت در ذهن داشتیم متفاوت است. این اتفاق در حالی روی داده که صنعت نفت در عرصه بین المللی، گامهای بلندی برداشته و بار دیگر شاهد بازگشت اقتدار نفت ایران در اوپک و حضور تاثیرگذار ایران در معادلات بین المللی نفت هستیم. برجام موجب شد که بندها از پای نفت باز شود و وعده وزیر نفت برای افزایش تولید نفت نیز به موقع تحقق یافت و حتی طرح فریز نفتی نیز نتوانست مانع از رشد تولید نفت ایران شود. رشد تولیدی که حداقل تا رسیدن به رقم ۴ میلیون بشکه در روز در سال جاری ادامه خواهد داشت. اکنون ایران سومین تولیدکننده نفت اوپک و پنجمین تولیدکننده بزرگ نفت جهان است و برنامه های افزایش تولید و صادرات همچنان ادامه دارد. اما این موفقیت بیرونی که با ابزارهایی – بخوانید مدیران و کارکنان - در داخل مجموعه نفت حاصل شده، با آنچه در داخل نفت می گذرد تفاوتی معنادار دارد.

کارکنان نفت غالبا ناراضی هستند و به دلیل مصوباتی که آنها را با کارکنان سایر مجموعه های دولتی یکسان می پندارد معترضند؛ ضمن اینکه معتقدند در احقاق حقوق آنها توسط وزیر نفت کوتاهی شده است. از سوی دیگر، موج بازنشستگی پیش از موعد مدیران نفت، دردسری تازه برای وزیر ایجاد کرده و او چاره را در ابلاغیه تازه ای دیده که بازنشستگی پیش از موعد را ممنوع کرده؛ در حالیکه این ابلاغیه، صرفا صورت مساله را پاک می کند و نارضایتی ها را باقی می گذارد. مدیران نفت بی انگیزه تر شده اند و کارکنان رده های پاییینتر که مشکلات دیگری دارند، چاره را در تجمع در مقابل وزارت نفت دیده اند که البته هنوز برگزاری یا عدم برگزاری آن مشخص نیست. در این میان برخی نیز سعی در سیاسی کردن گلایه های داخل مجموعه نفت دارند. برخی کانالهای خبری حامی دولت، معترضان در نفت را به خط گرفتن از دلواپسان و سکوت در مقابل دزدی دکل و پول نفت در دولت قبل متهم می کنند و مخالفان دولت هم حامیان دولت را به جرم ارتباط دادن اعتراضات در نفت به دلواپسان، به افشای فسادهای کرسنت و ... تهدید می کنند و در میانه این سیاسی بازیها، آنچه مغفول می ماند اصل سخن کارکنان و مدیران نفت است که با این متر و معیارهای سیاسی، قابل سنجش نیست.

اما در آن سوی ماجرا، بیژن زنگنه است؛ وزیری که دوازدهمین سال حضور در راس وزارت نفت را تجربه می کند و به دلیل آنکه بیشترین سابقه وزارت را در جمهوری اسلامی دارد، به شیخ الوزرا مشهور است. کسی نمی تواند زنگنه را به ناآشنایی با نفت متهم کند چراکه علاوه بر این سابقه طولانی در نفت، خودش سر سفره پدری بزرگ شده که نفتی بوده است. زمانی که در هفته دولت در یک برنامه زنده تلویزیونی شرکت کرد، در پاسخ به پرسشی که مهمترین کار انجام نشده او را در نفت جویا شد، بدون مکث، عدم رسیدگی کافی به کارکنان نفت را ذکر کرد و گفت که آرزو دارد مشکلات کارکنان را رفع کند. کسانی که زنگنه را می شناسند می دانند که او فردی نیست که اهل بازیهای رسانه ای و تبلیغات برای کسب محبوبیت باشد چراکه کاراکتر او اینگونه نیست. او حتی در میانه انتقادات، معاون برنامه ریزی صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت را به عنوان مشاور اجتماعی و منابع انسانی خود برگزید تا با پیوند زدن این دو مسوولیت نزدیک به هم، نشان دهد به دنبال یافتن پاسخی برای اعتراضات است. تاکنون تلاشهایی هم انجام شده که بی انصافی است آن را نادیده بگیریم. اما واقعیتی که همچنان پابرجاست، این است که نارضایتی در مجموعه نفت که غالبا به دلیل مصوبات خارج از نفت، منشا بیرونی دارد افزایش یافته و باید هر چه زودتر برای رفع مشکلات و دغدغه های کارکنان، چاره ای اندیشید. چرا که رشد صنعت نفت و تحقق اهداف دولت در این حوزه، که زمینه ساز رشد اقتصادی کشور است، بدون همراهی مدیریت و بدنه نفت امکانپذیر نخواهد بود. یافتن اینکه چه باید کرد، هدف این نوشتار نیست. هدف، صرفا ذکر این نکته بود که با تداوم این وضعیت، مجموعه نفت ضرر می کند و با پیگیری توام با صبر و آرامش، می توان ثبات را دوباره به نفت بازگرداند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نفتي
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۹:۲۳:۰۶
زنگنه جانمان را به لبمان آورده ما نه سياسي هستيم نه دلواپس
 
ک.م
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۶:۰۱
مطمئن باشید با ادامه این روند درخت تناور نفت به درختی تو خالی تبدیل خواهد شد که از درون پوک شده است اما ظاهر خوبی دارد و به یکباره زمین خواد خورد و از پا در خواهد آمد.ای کلش کمی به این موضوع ایمان بیاورند که نیروی انسانی رکن اصلی نفت است و مابقی جهات نفت تحت تأثیر آن هستند.
 
مهدی
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۹:۰۶
آی مردم به هوشید؟
نفت آبستن یک انفجار بزرگ است!
اما اینبار انفجار و آتش به جان تاسیسات نمی افتد.
اینبار آتش به جان کارکنان و بازنشستگان درگرفته.
همتی باید که آتش خاموش شود تا صنعت اول و اقتصاد برتر کشور از گزند مصون ماند.
 
فارغ التحصیل گروه الف دانشگاه صنعت نفت
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۱:۱۶:۴۸
در عجبم که چطور میفرمایید وزیر اهل بازیهای رسانه ای نیست او که براحتی وعده می دهد و حتی به زیر حرف خود می زند وزیر نفت جلوی دوربین سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد و از عمل به تعهدات خود می گوید و اندکی بعد به طور شگفت انگیزی اتفاق دیگری می افتد و حتی نزد خود فکر نمی کند که با چنین رویکردی چه بلایی بر سر جوانان کشور می آورد واقعاً در عجبم که چطور جو سازی های وزیر در قبال فارغ الاتحصیلان دانشگاه صنعت نفت را نمیبینید ما کلاً حدود 500 نفریم در حالی که وزیر به بهانه اینکه من نمیتوانم 20هزار نفر را در وزارت نفت استخدام کنم به بازی با افکار عمومی میپردازد و این در حالیست که کل ورودی های دانشگاه صنعت نفت از بدو تاسیس حدود 11هزار نفر است، وزارت به ما تعهد دارد ولی وزیر با بیتدبیری تمام افرادی با رشته های غیر مرتبط همچون معدن را بدون هیچ سابقه نفتی جذب کرده و ما باید شاهد بر باد رفتن عمر و جوانیمان در شرایط سخت کوت عبدالله باشیم آری به راستی متن منصفانه ای نوشته بودید ولی شاید فقط جای ما فارغ التحصیلان بورسیه نفت در آن خای بود. اگر به انصاف خود ایمان دارید این متن را هم چاپ کنید تا بلکه شاید صدای مظلومیت ما هم به گوش کسی که بویی از انسانیت برده برسد
 
بنیامین
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۱:۵۶:۱۹
تشکر و قدردانی از نقد منصفانه شما
 
دانشگاه صنعت نفت
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۴:۳۲:۳۵
جناب آقای شکوهی لطفاً متنی هم در باب ظلمی که به ما فارغ التحصیلان گروه الف دانشگاه صنعت نفت شده بنویسید مایی که با رتبه های یک و دو رقمی کنکور سراسری صرفاً به دلیل قطعی بودن استخداممان قید شرایط خوب دانشگاههایی همچون تهران و شریف و ... را زدیم تا بلکه آینده شغلیمان تضمین باشد و بتوانیم دستگیر خانواده های زحمت کش خود باشیم مایی که نه رانتی داشتیم نه سهمیه ای و نه پارتی و صرفاً با توجه به شرایط ذکر شده در دفترچه کنکور سراسری و قوانین صریح خود وزارت نفت همه سختی ها را به جان خریدیم تا آینده شغلیمان تضمین باشد به دور از انصاف و عدالت است که وزارت نفت با ما خلف وعده کند و وزیر محترم نفت ما را با رتبه های تک رقمی کنکور سراسری بیسواد بخواند حال آنکه شاگردان وزیر با رشته های غیر مرتبط همچون آقای ... (که البته ما کاری نداریم و فقط حق خود را میخواهیم) به بالاترین پستها در وزارت نفت میرسند دوستان ما به شدیدترین بیماری های روحی مبتلا شده اند زندگی خانوادگی خود را از دست رفته میبینند ولی گویا کسی جرات و یارای مقابله با وزیر محترم نفت را ندارد و تنها دود مخالفت ایشان با دانشگاه نفت به چشم ما میرود ولی بدانند دنیا دیر فناست و باید روزی در برابر حق پاسخگو باشند
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵