کد مطلب: 66429
 
نگاهی به سیاست نفتی عربستان پس از انتصاب جانشین النعیمی
نخستین مواضع وزیر نفت جدید عربستان
 
احتمال می‌رود با انتصاب «خالد الفالح» بعنوان وزیر نفت، وی با پیروی از سیاست وزیر پیشین مبنی بر دفاع از سهم این کشور در بازار علیه نفت پرهزینه شیل، تولید نفت خام عربستان سعودی را در سطح فعلی که نزدیک به رکورد تولید این کشور است حفظ کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۹
احتمال می‌رود با انتصاب «خالد الفالح» بعنوان وزیر نفت، وی با پیروی از سیاست وزیر پیشین مبنی بر دفاع از سهم این کشور در بازار علیه نفت پرهزینه شیل، تولید نفت خام عربستان سعودی را در سطح فعلی که نزدیک به رکورد تولید این کشور است حفظ کند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، الفالح که ریاست شرکت نفت دولتی سعودی (آرامکو) را نیز بعهده دارد، در نخستین روز کاری در دفتر خود اعلام کرد که وی سیاست نفتی فعلی کشورش را تغییر نخواهد داد. وزیر پیشین «علی النعیمی» از سال ۲۰۱۴ سیاست حمایت از تولید را بجای حمایت از قیمت در پیش گرفت تا بدین ترتیب تولیدکنندگان پرخرج مانند حفاران شیل در امریکا را از بازار بیرون براند. در این راستا عربستان سعودی با افزایش تولید به عرضه مازاد در بازار دامن زد. در سال جاری این استراتژی علائمی از موفقیت را به نمایش گذاشت چرا که قیمت پس از سقوط به پایین‌ترین سطح در ۱۲ سال گذشته، بیش از ۶۰ درصد ترمیم یافته است.
تحلیل‌گران معتقدند در صورت نیاز به تأمین افزایش تقاضای داخلی در فصل تابستان، عربستان این توان را دارد که تولید خود را به بیش از ۱۰.۵ میلیون بشکه در روز برساند. کشوری که مقام دوم برخورداری از ذخایر نفت جهان را دارد در ماه آوریل روزانه ۱۰.۲۷ میلیون بشکه نفت تولید کرده است. خروج یک میلیون بشکه نفت از بازار بعلت آتش‌سوزیهای گسترده در کانادا می‌تواند خنثی‌کننده سیاست سعودیها ‌باشد.
عربستان به تازگی الفالح را برای تصدی وزارت توسعه‌یافته و جدید انرژی، صنعت و منابع معدنی گمارده است و وی جانشین النعیمی شده است که ۲۰ سال این سمت را دراختیار داشت. الفالح ریاست وزارتخانه‌ای را بعهده گرفته است که مسئول بخش اعظم درآمد ملی بزرگترین کشور تولیدکننده نفت و رهبر غیررسمی سازمان اوپک است و سیاست اصلاحات اقتصادی را به هدف کاهش وابستگی به نفت در پیش گرفته است. الفالح در بیانیه خود اظهار نموده است: «عربستان سعودی سیاست پایدار نفتی خود را حفظ خواهد کرد. ما همچنان به حفظ نقش خود در بازارهای انرژی بین‌المللی و تقویت جایگاه خود بعنوان قابل اطمینان‌ترین عرضه‌کننده انرژی پایبند هستیم.»
هم‌اکنون بهای نفت برنت از متوسط ۱۰۰ دلار در سالهای ۲۰۱۱ الی ۲۰۱۴ به نصف سقوط کرده است که البته نسبت به قیمت ۲۷ دلاری در ماه ژانویه بهبود یافته و هفته گذشته به ۴۵ دلار رسید. «رابین میلز» مدیر شرکت مشاوره Qamar Energy در دوبی می‌گوید: «سعودیها به سیاست تولید نسبتا زیاد بدون توقف یا کاهش آن ادامه می‌دهند و ادامه آن بستگی دارد به اینکه سعودیها در تداوم این سیاست چقدر جدی هستند و تا چه میزان بهای نازل نفت را در بلندمدت تحمل می‌کنند.» وی می‌افزاید: «الفالح از ابتدا حامی این سیاست بود و بیش از نقشی که یک مقام دولتی دارد از موضع کشورش دفاع کرده است.»
براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی انتظار می‌رود عرضه کشورهای خارج از اوپک ۷۰۰هزار بشکه در روز کاهش یابد در حالی که تقاضا تا ۱.۲ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت. الفالح ماه ژانویه در اجلاس داووس اعلام کرده بود کشورش برای حفظ سهم خود در بازار هرکاری خواهد کرد. موضعی که برای او در نخستین حضورش در اجلاس آتی اوپک در ماه ژوئن بعنوان وزیر نفت سعودی، چالش‌برانگیز خواهد بود. وی در این اجلاس گفته بود: «اگر قیمت نفت پایین بماند ما قادر هستیم برای مدتی طولانی و بسیار طولانی تاب بیاوریم.»
تحلیل‌گران معتقدند الفالح برای ادامه سیاست نفتی عربستان در داخل اوپک، موضع سرسختانه‌ای خواهد گرفت. او از هم‌پیمانان نزدیک «محمد بن سلمان» شاهزاده بانفوذ سعودی است که به جای تعیین هدف قیمتی، تعیین بهای نفت را به بازار سپرده است. این شاهزاده قصد دارد به بازار اجازه دهد قیمت را تعیین کند و عربستان تنها تولید خود را برای پاسخ به تقاضا تنظیم نماید.
Scacciavillani اقتصاددان ارشد در صندوق سرمایه‌گذاری عمان می‌گوید: «احتمالا الفالح با صراحت بیشتری با اعضای اوپک مانند ایران و ونزوئلا مواجه خواهد شد و این روالی است که در ده سال آینده یا بیشتر ادامه می‌یابد.» ونزوئلا که دارنده بزرگترین ذخایر نفتی جهان است و ایران رقیب منطقه‌ای عربستان به طریق سنتی تلاش دارند در مواقع کاهش قیمت، تولید را کاهش دهند. ایران که به تازگی از تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی رها شده است با افزایش تولید خود برای عربستان در جذب مشتریان جدید آسیایی چالش‌زا شده است. اجلاس اخیر در دوحه با محوریت عربستان و روسیه بعلت خودداری ایران از کاهش تولید به شکست انجامید. این اقتصاددان معتقد است: «تا ایجاد موازنه میان عرضه و تقاضا بعید است تغییر فاحش در سیاست سعودیها بوجود آید و این سیاست نیز تابعی از واقعیت است و نه انتخابی ارادی.»
منبع: CNBC
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵