کد مطلب: 76239
 
سوآپ گاز جان تازه ای گرفت
 
سوآپ گاز با ورود بخش خصوصی جان تازه گرفت و از این پس، ایران حلقه وصل ترکمنستان و جمهوری آذربایجان در حوزه گاز می شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۵
سوآپ گاز با ورود بخش خصوصی جان تازه گرفت و از این پس، ایران حلقه وصل ترکمنستان و جمهوری آذربایجان در حوزه گاز می شود.
حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، امروز (سه شنبه، ١٨ آبان ماه) در حاشیه نمایشگاه مطبوعات و در بازدید از غرفه شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) به خبرنگار این رسانه گفت: یک شرکت خصوصی پس از توافق با کشورهای ترکمنستان برای خرید و آذربایجان برای فروش گاز با ایران برای انتقال این گاز وارد مذاکره شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: در این قرارداد که ٦ ماهه است، درصدی از سوی این شرکت خصوصی به عنوان حق سوآپ به ایران پرداخت می شود.

وی یادآور شد: به طور میانگین روزانه سه تا ٦ میلیون مترمکعب گاز در قالب این قرارداد از ترکمنستان دریافت و به آذربایجان تحویل می شود.

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: براین اساس در دوره ٦ ماه قرارداد، در مجموع، یک تا سه میلیارد مترمکعب گاز سوآپ می شود.

عراقی اظهار کرد: اجرای این قرارداد برای هر چهارطرف منافعی در پی خواهد داشت و در صورت موفق بودن، شاهد تداوم اجرای آن خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: با اجرای طرح سوآپ گاز، با همسایگان خود براساس سیاست های کلان کشور تعامل و همکاری داشته ایم و منافع مشترک برای کشورهای همجوار ایجاد کرده ایم.

وی ادامه داد: در این میان افزون بر سه کشور ایران، ترکمنستان و آذربایجان شاهد تقویت بخش خصوصی و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز خواهیم بود.

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: براساس قرارداد می توانیم حجم گاز بیشتری در فصل زمستان از ترکمنستان دریافت کنیم و در فصل گرم سال این گاز را به آذربایجان تحویل می دهیم.

عراقی تصریح کرد: براساس قرارداد، ارزش حرارتی گاز ایران نیز در نظر گرفته شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵