کد مطلب: 28269
 
جک استراو به برنامه هسته ای ایران چگونه نگاه می کند؟
از دشمنی با نتانیاهو تا دوستی با روحانی
 
نکونیوز:مخالفان دولت یازدهم اعتقاد دارند که محمد جواد ظریف و دستیارانش جک استراو را به عنوان پیمانکار ایران در مذاکرات هسته ای به رسمیت شناخته اند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۵۲
سایت ایران هسته ای به نقل از یکی از اطرافیان حسن روحانی می نویسد:"مذاکرات هسته ای در چارچوب فعلی به نتیجه نخواهد رسید. بهتر آن است که در سفر استراو به تهران با وی توافقی صورت بگیرد و او بپذیرد که ایران کارفرما و او پیمانکار مذاکرات هسته ای باشد. بهتر است که ادامه مذاکره با امریکایی ها به عهده استراو و انگلستان گذاشته شود."
اگرچه مخالفان دولت سعی می کنند با طراحی جنگ روانی در عمل سفر جک استراو به تهران را تحت تاثیر قرار دهند،اما سابقه موضع گیری های استراو نشان می دهد که او از جمله سیاستمداران غربی است که علاقه دارد پرونده هسته ای ایران بصورت دیپلماتیک حل و فصل شود.
او در گفت و گو با بی بی سی بدون محافظه کاری به جنگ تن به تن با نخست وزیر اسراییل می رود و در انتقاد از دیدگاههای نتانیاهو اینچنین می گوید: نباید فکر کرد که با انتخاب روحانی هیچ چیز عوض نشده است. اشخاصی چون «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل تلاش می‌کنند تا اینطور نشان دهند که تغییر رئیس‌جمهور تغییری ظاهری است و عملا هیچ چیز تغییر نمی‌کند. این گروه می‌خواهند وانمود کنند که هیچ‌چیز در ایران تغییر نکرده است.
استراو پازل انتفادهایش از نتانیاهو را اینچنین می چیند:او (نتانیاهو) به آمریکا می‌رود و با اوباما گستاخانه برخورد می‌کند... بعد هم در یکی از گردهمایی‌های انتخاباتی «میت رامنی» (رقیب انتخاباتی باراک اوباما) حاضر می‌شود. در واقع او همه پول‌هایش را روی برد «میت رامنی» شرط‌بندی کرد و باخت. اوباما این موضوع را فراموش نخواهد کرد. خیلی مایه خوشحالی است که دکتر روحانی زمانی به ریاست‌جمهوری انتخاب شده که در آمریکا رئیس‌جمهوری بر سر کار است که دومین دوره حکومتش را می‌گذراند، قدرتمند است و وزیر خارجه خوبی دارد. پس کار به نتیجه می‌رسد.
وزیر خارجه پیشین انگلیس در گفت و گو با بی بی سی از نقش مخرب اسراییل در جریان مذاکرات سال ۲۰۰۱ می گوید و جملات خود را اینچنین کامل می کند: «تونی بلر» در سال ۲۰۰۱ خیلی مشتاق به حل مسائل بود. در دوران وزارت «رابین کوک» (وزیر خارجه وقت) قرار بود رابین به تهران برود تا به نوعی سطح روابط را بالاتر بیاورد، اما اسرائیلی‌ها به کمک متحدانشان در بریتانیا جلوی کارش را گرفتند، و برنامه سفرش هر دو بار لغو شد.
استراو هدف اروپا و انگلیس را در دوره روحانی عادی سازی روابط با تهران می داند و تاکید می کند: من مطمئنم که اروپایی‌ها اراده رسیدن به توافق را دارند، و فکر می‌کنم این مسأله در مورد جان کری و آقای اوباما هم صدق می‌کند. جان کری در گذشته حرف‌های بسیار جالبی درباره ایران زده، از جمله درباره حق این کشور برای غنی‌سازی اورانیوم. علاوه بر آن، کری و اوباما هیچکدام دینی به بنیامین نتانیاهو ندارند.
حال با این نوع موضع گیری پرسش بزرگی که مطرح می شود در مورد تاثیر سفر استراو بر آینده مذاکرات هسته ای است. آیا استراو در عمل می تواند به پیمانکار ایران در مذاکرات تبدیل شود؟ گذشت زمان و مذاکرات پشت درهای بسته با استراو در تهران به زودی از توانمندی ها یا ناتوانی های او پرده برخواهد داشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵