کد مطلب: 11690
 
صعود و سقوط شرکت ها در سال 90 / نفتی ها برنده بازی
 
براي پانزدهمين سال متوالي، سازمان مديريت صنعتي كشور روز سه‌شنبه در حالي شركت‌هاي برتر را معرفي كرد كه تنزل رتبه‌يي برخي از برندهاي مطرح قابل توجه است.
تاریخ انتشار : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۰
در اين رتبه بندي بر اساس فروش، براي نخستين بار شركت‌هاي خودروساز پايين‌تر از نفتي‌ها قرار گرفته ‌اند و با توجه به اينكه اين آمار متعلق به فعاليت‌هاي فروش سال ۹۰ است و بازار ۹۱ خودرويي‌ها شرايط وخيم‌تري را نسبت به سال مورد مطالعه و بررسي اين رتبه بندي دارد بنابراين از هم اكنون مي‌توان پيش‌بيني كرد كه خودروسازان كه در پانزدهمين رتبه بندي توانستند در رتبه دوم قرار گيرند در سال بعد شايد در بين ۱۰ رتبه برتر نيز حضور نداشته باشند.
اين پيش بيني زماني قوت بيشتري مي‌گيرد كه بر اساس شاخص‌هاي اعلامي از سوي مراكز آماري وزارت صنعت و معدن و خودروسازان كاهش فروش ۴۰ درصدي خودروسازان به ثبت رسيده و از مرداد ماه سال جاري خودروسازان با كاهش فروش و توليد مواجه بودند و اين امر خود زنگ خطري براي سقوط اين گروه‌ها به زير ۱۰ رتبه برتر در سال ۹۱ است.
به هر ترتيب بر اساس گزارش اعلامي از سوي سازمان مديريت صنعتي، شركت پالايش نفت اصفهان با ۴/۱۷۶۱۳۲ ميليارد ريال فروش در سال۹۰ به نسبت ۱/۱۱۷۹۴۸ ميليارد ريال فروش در سال ۸۹ توانسته است جايگاه نخست اين رتبه‌بندي را از آن خود كند، اين شركت در رتبه‌بندي چهاردهم در رتبه دوم بعد از ايران خودرو قرار داشت كه به نظر مي‌رسد در سال جاري اين دو برند جايگاه نخست و دومي را با يكديگر جابه‌جا كرده‌اند و شركت هلدينگ ايران خودرو با فروش ۷/۱۲۶۶۹۵ ميليارد ريالي در سال ۹۰ در مقايسه با فروش ۰/۱۳۶۸۳۲ ميليارد ريالي در سال ۹۰ دومين شركت برتر كشور از لحاظ فروش شده است.
البته شركت پالايش نفت بندر عباس توانسته است جايگاه سومي خود را همچنان در فاصله دو رتبه بندي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي حفظ كرده و با فروش ۵/۱۲۶۰۴۳ ميليارد ريالي براي سال ۹۰ و سهم فروش ۲/۹۵۹۵۰ميليارد ريالي در سال ۸۹ همچنان بعد از دو برند نفتي و خودرويي جايگاه خود را حفظ كرده است.
اما گويا رتبه بندي‌هاي سال ۹۰ بين خودرويي‌ها و نفتي‌ها سكو به سكو در حال تعويض است؛ بر اين اساس رتبه چهارمين شركت برتر از نظر فروش به هلدينگ شركت سايپا با فروش ۷/۱۰۴۲۶ ميليارد ريال براي سال ۹۰ در مقايسه با ۹/۸۳۱۵۹ ميليارد ريال در سال ۸۹ تعلق گرفته است. البته سايپا در رتبه بندي چهاردهم رتبه‌دار پنجم بوده است. بعد از جابه‌جايي سكوها بين خودرويي‌ها و نفتي‌ها؛ ظاهرا بانكي‌ها هستند كه توانسته‌اند خود را در بين رتبه‌هاي برتر قرار دهند، به اين جهت رتبه پنجم به بانك ملت رسيده، اين بانك با فروش ۹/۹۹۵۹۷ ميليارد ريالي در سال ۹۰ در مقايسه با فروش ۲/۹۰۸۰۲ ميليارد ريالي در سال ۸۹ با يك رتبه تنزل نسبت به رتبه بندي سال ۸۹ به رتبه پنجم رسيده است. در رتبه بندي پانزدهمين دوره ۱۰۰ برند برتر اقتصادي رتبه‌هاي ششم تا هشتم همچون رتبه‌هاي سال ۸۹ بلا تغيير باقي مانده است، به اين ترتيب شركت مهندسي و تامين قطعات ايران خودرو –ساپكو؛ شركت مخابرات ايران؛ هلدينگ بانك پارسيان به ترتيب با فروش ۴/۷۵۸۵۶ ميليارد ريالي، ۳/۷۵۰۹۱ ميليارد ريال و ۶/۷۱۴۸۴ ميليارد ريالي در سال ۹۰ توانسته‌انددر رتبه‌هاي ششم، هفتم و هشتم قرار گيرند. بر اساس گزارش سازمان مديريت صنعتي رتبه‌ نهمين برند برتر به بانك مسكن با فروش ۵/۶۶۲۶۰ ميليارد ريال در مقايسه با فروش ۴/۳۵۸۳۶ ميليارد ريالي سال ۸۹ تعلق گرفته است. اين بانك در رتبه بندي سال ۸۹ در رتبه شانزدهم قرار داشته است و در سال ۹۰ با صعود هفت پله‌يي در بين ۱۰ برند برتر قرار گرفته است. و در نهايت دهمين برند برتر در پانزدهمين رتبه بندي به بانك صادرات رسيده است، اين بانك در رتبه بندي چهاردهم در رتبه نهم قرار داشته وبا تنزل يك رتبه‌يي در سال ۹۰ به رتبه دهم تكيه زده است. ميزان فروش اين بانك در سال ۹۰، ۶/۵۹۷۲۰ ميليارد ريال بوده است، در حالي كه اين بانك در سال ۸۹ ۶/۵۸۰۴۲ ميليارد ريال فروش داشته است. البته برخي از گزارش‌ها حكايت از عدم هم‌خواني برخي از اعداد و ارقام ذكر شده در اين گزارش سازمان مديريت صنعتي ايران دارند.
در اين رابطه سايت پول‌پرس در گزارش كوتاهي آورده است كه در جدول سال گذشته، شركت طراحي مهندسي و تامين قطعات ايران خودرو (ساپكو) با ۷/۷۰۵۸۷ ميليارد ريال فروش در رده چهارم برترين شركت‌هاي ايران قرار داشته است. در حالي كه در جدول برترين‌هاي امسال فروش سال گذشته ۵/۷۰۵۸۷ ميليارد ريال ذكر و رتبه سال قبل اين شركت، ششم اعلام شده است. بر اساس اين گزارش، همچنين بانك صادرات ايران (هولدينگ) سال گذشته با فروش ۲/۶۹۸۵۴ ميليارد ريالي خود رتبه پنجم شركت‌هاي برتر كشور و برترين بانك كشور را در اختيار داشته است. اما در جدول مقايسه‌يي كه ديروز منتشر شد، رتبه سال ?? اين بانك با ۶/۵۸۰۴۲ ميليارد ريال فروش، نهم اعلام شده است. اين گزارش حاكي است، به اين نمونه‌ها مي‌توان به شركت‌هايي همچون بانك پارسيان، بانك مسكن، شركت سرمايه‌گذاري پارس آريان، بانك تجارت و بسياري شركت‌هاي ديگر را اضافه كرد. گفتني است، سازمان مديريت صنعتي ايران سنگ بناي خود را در گزينش شركت‌هاي برتر بر رقم فروش استوار ساخته است. اين سازمان رقم «خالص فروش» را براي شركت‌هاي توليدي و خدماتي و درباره بانك‌ها «مجموع درآمدهاي مشاع و غير‌مشاعي» آنها را منظور مي‌كند.
جدول ده برند برتر
در عين حال بر اساس اين گزارش شايد بررسي ده برندي كه در فاصله دو سال توانسته‌اند بيشترين صعود را داشته باشند نيز خالي از لطف نيست. بر اساس آماري كه سازمان مديريت صنعتي اعلام كرده است شركت طراحي مهندسي و تامين قطعات و مواد شيميايي صنايع شيميايي (هلدينگ) كه در سال ۸۹ در رتبه ۳۹۰ قرار داشته است در سال ۹۰ به رتبه ۴۹ رسيده است و توانسته است ۳۴۱ رتبه صعود داشته باشد اين هلدينگ در سال ۹۰، ۱۸۲/۱۴ميليارد ريال فروش داشته است. شركت سرمايه‌گذاري ايران (هلدينگ) نيز با ۴۹۶/۳۱ ميليارد ريال نيز از رتبه ۱۶۰ با صعود ۱۳۴ رتبه‌يي در جايگاه ۲۶ قرار گرفته است. شركت مديريت سرمايه‌گذاري اميد (هلدينگ) با فروش ۲۸۷/۷ميليارد ريالي با صعود ۸۸ رتبه‌يي از جايگاه ۱۷۲ به جايگاه ۸۴ رسيده است. همچنين شركت بازرگاني پتروشيمي (هلدينگ) نيز با سعود ۷۶ رتبه‌يي با فروش ۹۲۲/۲۹ ميليارد ريالي از رتبه ۱۰۴ به رتبه ۲۸، شركت هلدينگ پست بانك با ۵۹ رتبه صعود و فروش ۰۶۰/۶ميليارد ريالي در رتبه ۹۸؛ شركت پتروشمي پرديس با ۲۹ رتبه صعود و فروش ۶۹۶/۸ ميليارد ريالي در رتبه ۷۱، شركت پتروشيمي خارك با ۲۸ رتبه صعود و فروش ۶۰۲/۷ ميليارد ريالي در رتبه ۸۰؛ شركت سايپا ديزل با فروش ۶۰۴/۱۰ ميليارد ريال و صعود ۱۹ رتبه‌يي در رتبه ۶۲؛ بانك شهر با ۱۸ رتبه صعود و فروش ۱۰۵/۶ ميليارد ريال در رتبه ۹۶ و در نهايت شركت پتروشيمي مبين نيز با صعود ۱۳ پله‌يي و فروش ۷۹۶/۸ ميليارد ريالي در رتبه ۷۰ قرار گرفته تا بتوانند دهگانه بيشترين صعودهاي اين رتبه بندي را از آن خود كنند.
جدول بيشترين كاهش
يكي ديگر از بررسي‌هاي قابل توجه در گزارش پانزدهمين رتبه‌بندي برندهاي اقتصادي بعد از بيشترين صعودهاي سال ۹۰، دهگانه بيشترين تنزل رتبه بندي است كه در سال ۹۰ روي داده است. به اين ترتيب شركت مهندسي و ساخت توربين، مپنا با ۳۴ رتبه تنزل، رتبه‌دار نخستين تنزل جايگاهي به نسبت سال ۸۹ است، بعد از شركت مهندسي و ساخت توربين، پنا گروه بهمن و صا ايران نيز با ۱۶ رتبه تنزل، مخابرات استان تهران، زامياد و پخش هجرت با ۱۵ رتبه تنزل، شركت سرمايه‌گذاري صدر تامين با ۱۴ رتبه تنزل، شركت صنايع شير ايران و مپنا با ۱۳ رتبه تنزل و شركت سيمان فارس و خوزستان نيز با ۱۰ رتبه تنزل در دهگانه بيشترين سقوط‌هاي سال ۹۰ قرار دارند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵