کد مطلب: 79470
 
قرارگاه خاتم و میدان نفتی آزادگان جنوبی
قطعیات و ابهامات توسعه آزادگان
 
قرارگاه خاتم که موفقیت‌های عظیم خود را مربوط به دوره‌ای می‌داند که شرکت‌های غربی از این خارج شده بودند، در دوره جدید احتمالاً در قالب قراردادهای جدید نفتی با همین شرکت‌ها همکاری خواهد کرد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۷
آزادگان جنوبی مهم‌ترین میدانی است که قرار است توسعه آن در قالب قراردادهای جدید نفتی صورت گیرد. حول و حوش قرارداد توسعه این میدان شایعات متعددی منتشر شده است و دیروز یکی از خبرگزاری‌های کشور عنوان کرده که توسعه این میدان در قالب کنسرسیومی با حضور غول‌های نفتی شل و توتال، انجام خواهد گرفت.
به گزارش نکونیوز، چند شرکت بزرگ نفتی نظیر شل، توتال، پتروناس مالزی و اینپکس ژاپن برای توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی با هم رقابت می‌کنند. مطالعه این میدان طی تفاهم‌نامه‌ای به این شرکت‌ها واگذار شده است و قرارداد توسعه میدان در قالب IPC خواهد بود. لذا این شرکت‌ها مجبورند که برای شرکت در مناقصه شریک ایرانی داشته باشند.
مطالعه میدان آزادگان تنها به یک شرکت ایرانی واگذار شده است و احتمالاً همین شرکت نیز شریک شرکت‌های بزرگ نفتی در توسعه میدان آزادگان جنوبی خواهد بود. شرکت تکنو که مطالعه میدان آزادگان به آن واگذار شده، زیر مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء است.
سردار عبادلله عبدالهی فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سال 93 به فارس گفته بود: «زمانی که شرکت‌هایی نظیر «توتال»، «شل» و «هیوندا» در اواسط دهه ۸۰ کار بر روی فازهای پارس جنوبی را رها کردند و رفتند، ما با اتکا به توان داخل کشور فازهای ۱۵ و ۱۶ را به مرحله نهایی راه‌اندازی و حتی بهره‌وری رساندیم به صورتی که امروز گاز در حال استحصال است.»
قرارگاه خاتم که موفقیت‌های عظیم خود را مربوط به دوره‌ای می‌داند که شرکت‌های غربی از این خارج شده بودند، در دوره جدید احتمالاً در قالب قراردادهای جدید نفتی با همین شرکت‌ها همکاری خواهد کرد.
در آذرماه امسال نیز سردار عبداللهی در یک نشست خبری به مذاکره با شرکت های اروپایی و روسی برای مشارکت در توسعه میدان های نفتی کشور اشاره کرد و گفت: به دلیل جایگاه و اعتبار قرارگاه، شرکت های بین المللی تمایل زیادی به همکاری دارند.
وی در این نشست خبری گفته بود که «برای مشارکت در توسعه میدان آزادگان، آماده حضور در کنسرسیوم با حضور شرکت های خارجی هستیم.»
شرکت زیرمجموعه قرارداد خاتم تنها شرکت ایرانی است که مطالعه آزادگان جنوبی به آن واگذار شده است و لذا بعید است که شرکتی به جز این شرکت، در نهایت شریک خارجی‌ها در توسعه آزادگان باشد.
آخرین تفاهم‌نامه امضاشده با شرکت‌های خارجی برای مطالعه آزادگان، تفاهم نامه امضا شده با شرکت پتروناس مالزی بوده است که در اوایل دی‌ماه امضاء شده است.
پتروناس همان زمان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که دوره مطالعه میدان آزادگان جنوبی شش ماهه خواهد بود و احتمالاً مطالعات در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۷، خاتمه خواهد یافت.
بنابراین، اگر شرکت ملی نفت بخواهد به تفاهم‌نامه غیرالزام‌آوری که با پتروناس امضا کرده پایبند باشد، بعید است تکلیف آزادگان جنوبی تا پیش از پایان بهار 96 مشخص شود. 
این واقعیت با اظهارات غلامرضا منوچهری تناقض دارد که 21 دی ماه گفته بود مناقصه برای توسعه آزادگان جنوبی حداکثر تا 4 هفته آینده اعلام عمومی می‌شود.
میدان آزادگان جنوبی با میدان نفتی مجنون عراق مشترک است. شل و پتروناس هر دو در کنسرسیوم توسعه‌دهنده میدان مجنون عراق نیز حضور دارند و سهم پتروناس در این کنسرسیوم ۳۰ و سهم شل ۴۵ درصد است. در واقع، توسعه‌دهندگان مجنون عیناً برای توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی ابراز تمایل کرده‌اند. تولید نفت از میدان مجنون عراق در حال حاضر به حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
در حال حاضر مشخص نیست که کدام گمانه‌زنی‌ها در مورد توسعه‌دهندگان احتمالیِ مهم‌ترین میدان در دست توسعه ایران صحت دارد. اینکه پتروناس هم تفاهم‌نامه‌ای با شرکت ملی نفت ایران امضاء کرده ممکن است نشان‌دهنده این موضوع باشد که شل و پتروناس تمایل دارند همچون میدان مجنون عراق، با هم و در قالب کنسرسیوم، آزادگان جنوبی را توسعه دهند. شاید این دو شرکت تمایلی به حضور توتال در کنسرسیوم نداشته باشند.
در کل همه این موارد گمانه‌زنی است و نمی‌توان با قطع گفت که توسعه آزادگان به کنسرسیومی متشکل از شل و توتال واگذار می‌شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵