کد مطلب: 87200
 
پاتک اروپایی‌ها به مبانی طرح تحریمی جدید سنای آمریکا
طرح «تحریم ایران و روسیه» بی‌اثر می‌شود؟
 
تنها یک روز پس از تصویب طرح‌ تحریم‌های جدید علیه ایران و روسیه در سنای آمریکا، حملات شدیدی خصوصاً از سوی برلین روانه واشنگتن شد. این حملات که نشانگر افزایش شکاف بین اروپا و آمریکا است، ممکن است نشانه‌ای زودهنگام دال بر بی‌اثری طرح تحریمی جدید و آغازی بر فاصله‌گیری هرچه بیشتر اتحادیه اروپا از آمریکا باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۲
تنها یک روز پس از تصویب طرح‌ تحریم‌های جدید علیه ایران و روسیه در سنای آمریکا، حملات شدیدی خصوصاً از سوی برلین روانه واشنگتن شد. این حملات که نشانگر افزایش شکاف بین اروپا و آمریکا است، ممکن است نشانه‌ای زودهنگام دال بر بی‌اثری طرح تحریمی جدید و آغازی بر فاصله‌گیری هرچه بیشتر اتحادیه اروپا از آمریکا باشد.
به گزارش نکونیوز، صدر اعظم اتریش و وزیر امور خارجه آلمان اولین کسانی بودند که به تصویب طرح تحریمی جدید اعتراض کردند. پس از این دو، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که در کل سیاست‌مدار محتاطی است نیز وارد گود شد و سخنگوی وی گفت که مرکل، مثل صدر اعظم اتریش و وزیر امور خارجه آلمان، «نگرانی‌های مشابهی» در مورد طرح‌ تحریمی جدید آمریکا دارد.
طرح تحریمی جدید که در سنا با اکثریت قاطع به تصویب رسید، به بهانه فعالیت‌های موشکی ایران، مقدمه وضع تحریم‌های جدیدی در حوزه موشکی، نظامی و همچنین تحریم‌هایی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهد شد. این تحریم‌ها، که کاملاً غیرقانونی و فارغ از هر مبنایی در عرف بین‌الملل است در شرایطی در سنای آمریکا تصویب شد که به نظر می‌رسد پس از روی کار آمدن ترامپ، آمریکا هرچه بیشتر از متحدان اروپایی آن فاصله گرفته باشد.
طرح جدید علاوه بر ایران، شامل تحریم‌هایی علیه روسیه نیز است. پیش از این، تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در قالب فرمان‌های اجرایی صادر شده توسط رئیس جمهور آمریکا، اعمال می‌شد. این طرح، تحریم‌های موضوع این فرمان‌های اجرایی را به قانون تبدیل می‌کند. تبدیل شدن تحریم‌ها به قانون، لغو کردن آن‌ها توسط رئیس جمهور آمریکا را غیرممکن می‌سازد و علاوه بر این، فرآیند لغو آن‌ها نیز به فرآیندی پیچیده و زمان‌بر تبدیل می‌شود.
علاوه بر تحریم‌های موجود علیه روسیه، تحریم‌های جدیدی نیز علیه این کشور اعمال خواهد شد که فعالیت‌های مشترک روسیه و اروپا در حوزه انرژی از جمله در زمینه ساخت خطوط لوله انتقال گاز را شامل می‌شود. طبق این طرح، شرکت‌های غیرآمریکایی‌ای که در برخی پروژه‌های حوزه انرژی روسیه، نظیر ساخت خطوط لوله فعالیت می‌کنند، مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد. این طرح ممکن است باعث شود تا شرکت‌هایی نظیر باسف، او ام وی، شل، وینترشال و یونیپر به خاطر سرمایه‌گذاریشان در این پروژه‌ها (نظیر پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم) با جریمه روبرو شوند.
آمریکا پیش از تعدادی از بانک‌های اروپایی را به خاطر معامله با ایران، مجبور کرده بود تا جریمه‌های سنگینی را بپردازند.
حالا اروپایی‌ها منطق تسری تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا به طرف‌های ثالث را زیر سوال برده‌اند. آن‌ها می‌گویند آمریکا نمی‌تواند تحریمی وضع کند که اثر «فراقلمرویی» داشته باشد. در واقع، از نظر اروپایی‌ها، تحریم‌های آمریکا نباید محدودیت برای شرکت‌های اروپایی ایجاد کند، چرا که این شرکت‌های در حیطه اقتدار و قانون‌گذاری آمریکا قرار ندارند.
سخنگوی مرکل گفته است «ما عموماً تحریم‌هایی با آثار فراقلمرویی، یعنی تحریم‌هایی بر کشورهای ثالث تأثیر می‌گذارند را رد می‌کنیم».
افزایش شکاف بین اروپا و آمریکا، احتمالاً باعث خواهد شد تا حتی در صورت تبدیل شدن طرح جدید سنای آمریکا به قانون، اثرگذاری آن به شدت تضعیف شود.
آمریکا مدتی است که ابتدا شرکت‌های داخلی خود را از معامله با برخی کشورها، نظیر ایران و روسیه، بر حذر می‌دارد و سپس با تصویب قوانین جدید، سعی می‌کند محدودیت‌هایی نیز برای شرکت‌های وابسته به کشورهای ثالث ایجاد کند تا از این طریق، به اقتصاد یک کشور ضربه بزند. هر گونه شکاف در این رویه، به انزوای آمریکا و بی‌اثر شدن این حربه آن منجر خواهد شد. به نظر می‌رسد در دوره فعلی اروپایی‌ها با رهبری آلمان سعی دارند دنباله‌روی تام و تمام از آمریکا را کنار بگذارند و قانون‌های تحریمی تصویب‌شده در کنگره آمریکا را نادیده بگیرند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵