کد مطلب: 94636
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
از حواشی پالایشگاه کرمانشاه تا حادثه پالایشگاه تهران
 
باز هم حوزه پالایش، در هفته ای که گذشت خبرسازترین حوزه زیرمجموعه صنعت نفت بود.
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۷
باز هم حوزه پالایش، در هفته ای که گذشت خبرسازترین حوزه زیرمجموعه صنعت نفت بود.
به گزارش نکونیوز، پس از انتصاب حاشیه ساز صادق آبادی به عنوان مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و چند روز بعد، تغییرات در پالایشگاه ستاره خلیج فارس، این هفته، ماجرای واگذاری حاشیه ساز پالایشگاه کرمانشاه وارد فاز تازه ای شد.
روز چهارشنبه اخمد صفری نماینده کرمانشاه در یک نشست خبری در حاشیه جلسه مجلس، ضمن توضیح درباره روند واگذاری پالایشگاه کرمانشاه و تمامی اتفاقات پشت پرده آن گفت: منتظر باشید که بعد از شهرام جزایری و بابک زنجانی نفر سوم هـ .د خواهد بود. وی افزود : ما معتقد به اجرای اصل ۴۴ هستیم اما روند قانونی در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی توسط سازمان خصوصی سازی در زمان دکتر طیب نیا مراعات نشد و باعث وارد شدن ضررهای جبران‌ناپذیری به بیت المال و مردم کرمانشاه شد.
گزارش  تفصیلی نکونیوز درباره واگذاری پالایشگاه کرمانشاه را در لینک  ذیل ببینید: 
"ه – د" خریدار پالایشگاه کرمانشاه کیست؟

گزارش تصویری نکونیوز درباره تاریخچه پالایشگاه را در لینک ذیل بخوانید:
پالایشگاه نفت کرمانشاه؛ از ملی شدن نفت تا جنگ ۸ ساله

حادثه در پالایشگاه تهران
پس از ماهها که خبری از بروز حوادث مرگبار در صنعت نفت نبود، امروز (جمعه) پالایشگاه نفت تهران دچار حادثه شد. حادثه ای که حداقل ۶ کشته در پی داشته است. گزارش نکونیوز درباره این حادثه را در لینک ذیل ببینید: 
حادثه مرگبار در پالایشگاه نفت تهران

زنگنه، پارس جنوبی و چین به جای توتال
بیژن زنگنه وزیر نفت روز یکشنبه با حضور در یکی از فراکسیون‌های مجلس، اظهارت مهمی مطرح کرده است. وی گفت توتال اعلام کرده که تابع تصمیمات دولت آمریکا نیست و وزارت نفت در موضوع انعقاد قراردادهای جدید نفتی به صورت چراغ خاموش عمل می‌کند تا اسرائیل و عربستان سعودی نتوانند مانع از انعقاد قراردادها شوند. زنگنه همچنین گفت که اگر توتال از پارس جنوبی خارج شود، چینی‌ها جایشان را می‌گیرند. همچنین در همین هفته، کریم زبیدی مدیربرنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران گفت : کمیته مدیریت مخازن شرکت ملی نفت در مورد طرح‌های شرکت‌های متقاضی توسعه چهار میدان نفتی به جمع‌بندی رسیده و با اولویت‌بندی این شرکت‌ها، احتمالاً قرارداد توسعه این چهار میدان تا پایان سال جاری در قالب الگوی قراردادهای جدید نفتی امضاء می‌شود.
گزارش نکونیوز درباره سخنان زنگنه را در لینک ذیل بخوانید:
انعقاد قراردادهای IPC به صورت چراغ خاموش
گزارش نکونیوز درباره سخنان مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت را در لینک ذیل بخوانید:
امضای قرارداد توسعه ۴ میدان نفتی تا پایان سال جاری

ارزش پارس جنوبی معادل ۱۵۵ هزار تن طلا
یک خبر در هفته ای که گذشت منتشر شد اما شاید از آن جهت که ما چندان به اهمیت ثروت های خود واقف نیستیم، رسانه ها غالبا از کنار آن بی تفاوت عبور کردند. مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی این هفته گفت : ارزش مخزن پارس جنوبی معادل ۱۵۵ هزار و ۹۹۲ تن طلا است. یعنی اگر این مقدار طلا را درکامیون بارگیری کنیم و در هرکامیون ۲۰ تن طلا قرار گیرد ۷۸۰۰کامیون و کاروانی به طول ۷۸ کیلومترخواهد شد.
مخزن گاز پارس جنوبی با ۳۷۰۰ کیلومتر مربع دارای ظرفیت ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز طبیعی و ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازی است. به گفته وی این مخزن هشت درصد از ذخایر گاز جهان و ۵۰ درصد ذخایر گاز ایران را تشکیل می‌دهد. مسعود حسنی خاطرنشان کرد: ارزش مخزن پارس جنوبی معادل ۱۵۵ هزار و ۹۹۲ تن طلا است. به عبارت دیگر، این مخزن ارزشی معادل ۱۲۰ سال تولید نفت کشور را داراست. اما رسیدن به این درآمد نیازمند تأسیساتی است که پایدار و ایمن کار و ارزش افزوده ایجاد کند که تبدیل گاز پارس جنوبی به محصولات با ارزش و در واقع احیای این ارزش و تزریق منابع مالی به کشور بر عهده مجتمع گاز پارس جنوبی است و در حال حاضر تولید گاز این شرکت روزانه معادل ۲ میلیون و ۲۴۳ هزار بشکه نفت خام است که پس از پایان توسعه به حدود ۵ میلیون بشکه معادل نفت خام افزایش خواهد یافت.
مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی ادامه داد: این میزان تولید وقتی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد که بدانید شرکت BP در سال ۲۰۱۰ موفق به تولید گاز طبیعی، نفت خام، میعانات و NGL معادل ۳ میلیون و ۸۲۲ هزار بشکه نفت خام شده که این میزان در سال ۲۰۱۴ به ۳ میلیون و ۱۵۱ هزار بشکه معادل نفت خام کاهش یافته است. وی گفت: در واقع ارزش محصولات پارس جنوبی پس از توسعه کامل حدود دو میلیون بشکه از تولید شرکتی مانند BP انگلیس بیشتر خواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵