کد مطلب: 62866
 
پای نفت به مناظره های انتخاباتی باز شد
سکوت میرکاظمی درباره ابهامات فازهای 35 ماهه و توقف سوآپ
کواکبیان : دانشجویان فرق نفت 20 دلاری و 135 دلاری را متوجه می شوند
 
مناظره مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری و کاندیدای ائتلاف اصلاح طلبان در مجلس دهم با سید مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت محمود احمدی نژاد و کاندیدای اصولگرای انتخابات، رنگ و بوی نفت به خود گرفت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۵
مناظره مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری و کاندیدای ائتلاف اصلاح طلبان در مجلس دهم با سید مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت محمود احمدی نژاد و کاندیدای اصولگرای انتخابات، رنگ و بوی نفت به خود گرفت.
به گزارش نکونیوز، در این مناظره که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، کواکبیان پرسشهایی درباره توقف سوآپ نفت دردوران وزارت مسعود میرکاظمی و همچنین ابهامات وعده میرکاظمی درباره فازهای ۳۵ ماهه پارس جنوبی مطرح کرد که با سکوت میرکاظمی همراه شد و پس از اصرار کواکبیان برای طرح پاسخ این پرسشها، میرکاظمی آن را به بحث خصوصی موکول کرد.
کواکبیان با اشاره به اینکه میرکاظمی در دوره وزارت، سواپ نفت را متوقف کرد و اسم آن را شوآپ گذاشت و گفت با توقف سوآپ جلوی فساد را گرفته گفت: ولی هیچگاه بطور شفاف این موضوع را توضیح نداد. سوآپ نفت یعنی تحویل نفت در نکا در
کواکبیان با اشاره به اینکه میرکاظمی در دوره وزارت، سواپ نفت را متوقف کرد و اسم آن را شوآپ گذاشت و گفت با توقف سوآپ جلوی فساد را گرفته گفت: ولی هیچگاه بطور شفاف این موضوع را توضیح نداد. سوآپ نفت یعنی تحویل نفت در نکا در دریای خزر و گرفتن حق سوآپ و تحویل همان میزان نفت در سواحل جنوب کشور. خسارت اقتصادی ناشی از درآمد سواپ (ده دلاری در هر تن) روزانه بین ٢٠٠ تا ٥٠٠ هزار دلار بود
دریای خزر و گرفتن حق سوآپ و تحویل همان میزان نفت در سواحل جنوب کشور. خسارت اقتصادی ناشی از درآمد سواپ (ده دلاری در هر تن) روزانه بین ٢٠٠ تا ٥٠٠ هزار دلار بود.
به گفته دبیر کل حزب مردم سالاری، همچنین از دیگر مضرات توقف سوآپ اخلال در روابط سیاسی و اقتصادی با همسایگان و ایجاد بی اعتمادی و از دست دادن فرصت دور زدن تحریم ها و صادرات نفت ایران به عنوان معوض با آسیای میانه بود. همچنین با توقف سوآپ مجبور شدیم به جای نفت تحویلی در شمال، نفت خام را از جنوب کشور به پالایشگاه های تهران، اراك و تبریز منتقل کنیم. ضمن اینکه خیلی ها در تاسیسات سوآپ در نکا بیکار شدند. توقف سوآپ به حدی غیرکارشناسی بود که در دوران وزارت جانشین میرکاظمی یعنی رستم قاسمی، دوباره به میزان محدود شروع شد. میرکاظمی در دوران وزارت خود طرح غیرکارشناسی شروع اجرا و تکمیل برخی فازهای پارس جنوبی در ۳۵ ماه را مطرح کرد که با شگفتی همراه شد چون با کمبودهای مالی و تجهیزاتی دوران تحریم مشخص بود غیرممکن است.
کواکبیان با اشاره به اینکه قرار بود این فازها در همان دوران دولت قبل افتتاح شود که همانگونه که پیش بینی می شد افتتاح نشد یادآور شد: میرکاظمی در هر دو مورد بویژه سوآپ باید پاسخگو باشد. آیا شما می دانید از لحاظ اقتصادی چه ضربه ای به اقتصاد کشور زده اید؟
به گفته کواکبیان، میزان هزینه جاری کشور در آخرین سال دولت دهم ۸۹ هزار میلیارد تومان بوده است درصورتیکه امسال پیش بینی می شود که هزینه های جاری دولت دوبرابر این مقدار باشد. در این دولت بودجه عمرانی، یارانه نقدی و ...خیلی کم شده درصورتیکه وابستگی به نفت بیشتر شده است. متوسط پول نفت در ۸ سال دولت قبل ۷۹ دلار بود و متوسط این دولت تا پایان آذر ۷۸.۹بوده است.
کواکبیان نیز در ادامه با اشاره به اینکه ما ادعای اقتصاددانی نداریم گفت: اما دانشجویان حاضر دراینجا فرق نفت بشکه ای ۱۳۵ دلار را با بشکه ای ۲۰ دلار تشخیص می دهند. اما ۷۵۰هزار میلیون دلار کجا و ۱۵۰هزار میلیون دلار کجا؟ آیا این قابل اغماض است؟ ما همه قبول داریم که مشکلات اقتصادی ساختاری است. در اینجا هم نمی گویم که احمدی نژاد خدای نکرده دزد بوده اما تا دلتان بخواهد بی انضباطی اقتصادی داشت و کاملاً واضح است. من گفتم که ۳ هزار پروژه نیمه تمام به جای گذاشتیم درصورتیکه پروژه ها و صنایع اصلی را رها کردیم و تعطیل کردیم.
دبیرکل حزب مردم سالاری تاکید کرد: من قبول دارم که اقتصادمان گیرساختاری دارد و همچنین کاهش قیمت نفت را هم یک غنیمت می شمارم تا شاید دولت ها به فکر عدم وابستگی به نفت برآیند. ما تا کی می خواهیم به نفت وابسته باشیم؟ همین دوستان مجلس کنونی از
میرکاظمی با بیان اینکه برخود با فساد حزبی نمی شود ادامه داد: چرا روزنامه های زنجیره ای اصلاح طلب هیچ درباره کرسنت نمی نویسند؟ که خسارتش چندین برابر بابک زنجانی است. برای ما فرقی نمی کند که خاطی بابک زنجانی یا مهدی هاشمی باشد. ما مجلسی می خواهیم که امثال کرباسچی برای آنها تعیین تکلیف نکند و با فساد برخورد اساسی بکند نه حزبی و سیاسی
دولت پرسیدند که آقا چرا هواپیما خریدید؟ حتی اگر این کار را کرده باشند هرچند که دولت نخریده بلکه شرکت ها خریداری کرده اند؛ اما به فرض خریدن باید بگویم که از خریدن سنگ پا و میخ طویله که بهتر است که از چین وارد می کردید.
پس از آنکه میرکاظمی درباره سوآپ و فازهای ۳۵ ماهه پاسخ نداد کواکبیان نیز یادآور شد: من فکر کردم که آقای میرکاظمی به سوالات درباره سواپ و پارس جنوبی پاسخ خواهد داد که به آنها نپرداخت و درجواب می گوید که به کار دولت ها چکار داریم؟ پس درباره مجلس جواب بدهید که در این دوازده سالی که مجلس در دست اصولگرایان بوده چه گلی به سر مردم زده اید؟ باید بگویم که اینها نه تنها کاری نکرده اند بلکه وقتی که احمدی نژاد به مجلس می آمد از آن تبرک می جستند و مگر می شود به دولت و مجلس اشاره نکرد؟
کواکبیان همچنین با بیان اینکه اختلاس صدبرابر خطرناک تر از بی حجابی است گفت: چرا مجلس به بی حجابی می پردازد اما به بحث اختلاس ها اصلاً نمی پردازد؟ درست است که بابک زنجانی نفت ها را برد و پول ها را نمی آورد. اما مجلس در اینجا چرا هیچ نظارتی نداشت؟
میرکاظمی نیز با اشاره به اینکه با فساد نمی شود برخورد پوپولیستی کرد یادآور شد: بنده تحقیق و تفحص بابک زنجانی را نوشته ام. اما سوال این است که بابک زنجانی با چه کسانی ارتباط دارد؟ من معتقدم که پرونده کرسنت کثافت ترین پرونده در نفت است. اما چرا آن را امنیتی می کنید و صدایش را درنمی آورید؟ درصورتیکه بابک زنجانی را اصول گراها مطرح کردند.
وی با بیان اینکه برخود با فساد حزبی نمی شود ادامه داد: چرا روزنامه های زنجیره ای اصلاح طلب هیچ درباره کرسنت نمی نویسند؟ که خسارتش چندین برابر بابک زنجانی است. برای ما فرقی نمی کند که خاطی بابک زنجانی یا مهدی هاشمی باشد. ما مجلسی می خواهیم که امثال کرباسچی برای آنها تعیین تکلیف نکند و با فساد برخورد اساسی بکند نه حزبی و سیاسی. مجلسی می خواهیم که دغدغه آن مسکن مهر باشد نه خریدن هواپیما. درصورتیکه این افراد می خواهند مجلسی بسازند که فرش قرمز زیر پای آمریکا بیاندازد.
کواکبیان در پاسخ گفت: روزنامه های زنجیره ای که دکتر میرکاظمی به کار می برد الفاظی مانند قتل های زنجیره ای است. این افراد خرد جمعی را باور ندارند وگرنه باید اکنون موج بحث های انتخاباتی داغ شود.
یکی از دانشجویان درباره بنزین های آلوده در زمان میرکاظمی از او سوال کرد که وزیر نفت دولت احمدی نژاد گفت : بنزین آلوده یک بازی سیاسی بود که برخی آغاز کردند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵