کد مطلب: 32436
 
ارسال اسناد و مدارک سرطان زا بودن بنزین پتروشیمی ها به مجلس
چه کسی پاسخگوی زیان مردم از بنزین پتروشیمی هاست؟
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۲
سرانجام اسناد و مدارک آلاینده و سرطانزا بودن بنزین مجتمع های پتروشیمی طی گزارشی به مجلس شورای اسلامی اعلام شد تا داستان بنزین های آلوده وارد فاز تازه ای شود.
به گزارش نکونیوز، آنگونه که معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده، این اسناد و مدارک به صورت گزارش به طور کاملا شفاف به کمیسیونهای انرژی و بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و تمامی مراکز مرتبط با این موضوع ارائه شده است تا تصمیم نهایی درباره بنزین های آلوده اتخاذ شود؛ هرچند که مشخص نیست آیا با خاطیان تولید بنزین در پتروشیمی ها هم که همان تصمیم گیران حوزه اجرایی بودند برخوردی صورت می گیرد یا خیر.
ماجرای تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی، زمانی آغاز شد که بر اثر صدور قطعنامه متعدد شورای امنیت سازمان ملل بر ضد جمهوری اسلامی ایران، واردات بنزین به ایران قطع شد. با توجه به کمبود تولید بنزین در داخل که پاسخگوی نیازکشور نمی توانست باشد، قطع صادرات بنزین به داخل، می توانست پاشنه آشیل کشور در تحریمها باشد به همین دلیل، مسئولان عالیرتبه اجرایی تصمیم گرفتند از راهی میانبر که همان مجتمع های پتروشیمی بود، بنزین تولید کنند تا تحریمها ضربه ای به کشور نزند. بنزین در پتروشیمی ها تولید شد و تحریم بنزینی ایران، مشکلی در تامین بنزین مورد نیاز داخل کشور ایجاد نکرد؛ اما چند سال بعد از آن ماجرا و با روی کار آمدن دولت جدید مشخص شد که بنزین پتروشیمی ها اگرچه کشور را در مقابل تحریمها سربلند کرد، اما زیانهای غیرقابل جبرانی بر سلامت مردم به جای گذاشت. هرچند برخی مسئولان دخیل در تولید بنزین در پتروشیمی ها در اوایل دولت جدید، این موضوع را تکذیب می کردند، اما به مرور زمان، برخی از آنها سکوت اختیار کردند. حالا با ارسال اسناد و مدارک موجود مبنی بر سرطان زا بودن بنزین تولیدی در پتروشیمی ها، باید دید واکنش موافقان تولید بنزین در پتروشیمی ها که اتفاقا منتقدان دولت فعلی هم هستند چه خواهد بود. اما مهمتر از آن، پرسش این است که پاسخگوی این همه زیان وارده به مردم بر اثر استنشاق بنزین های آلوده چه کسانی خواهند بود؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵