کد مطلب: 90586
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
آغاز شمارش معکوس برای رای اعتماد به زنگنه
 
هفته ای که گذشت، با تعطیلی روز شنبه در تهران به مناسبت مراسم تحلیف رییس جمهور آغاز شد. اما بر خلاف انتظار معرفی کابینه در همان روز انجام نشد. اما نتیجه گمانه زنی ها، درباره دو وزارتخانه نفت و نیرو، همان بود که پیشبینی می شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۵
هفته ای که گذشت، با تعطیلی روز شنبه در تهران به مناسبت مراسم تحلیف رییس جمهور آغاز شد. اما بر خلاف انتظار معرفی کابینه در همان روز انجام نشد. اما نتیجه گمانه زنی ها، درباره دو وزارتخانه نفت و نیرو، همان بود که پیشبینی می شد.
به گزارش نکونیوز، طبق قانون، رییس جمهور دو هفته پس از تحلیف فرصت دارد که کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند و روسای جمهور قبلی معمولا از تمام یا بخشی از این فرصت استفاده کرده اند. اما حسن روحانی در سال ۹۲، در همان روز تحلیف کابینه خود را معرفی کرد تا وقتی تلف نشود و شاید به همین دلیل هم بود که انتشار می رفت کابینه خود را امسال هم در روز تحلیف معرفی کند. اما آن روز با حواشی فروان عکس گرفتن تعدادی از نمایندگان مجلس با موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سپری شد و دو سه روزی رسانه ها، مشغول این موضوع بودند!
گزارش مراسم تحلیف و سخنان رییس جمهور در آن را در لینک ذیل بخوانید:
متن و حاشیه مراسم تحلیف 

روز سه شنبه بود که رییس جمهور، کابینه خود را معرفی کرد. کابینه ای که وزیر نفتش باز هم زنگنه بود و همانگونه که پیشبینی می شد، حبیب الله بیطرف در وزارت نیرو جایگزین چیت چیان شده بود. هرچند که وزیر علوم معرفی نشد و هیچ زنی هم به عنوان وزیر در بین ۱۷ اسم پیشنهادی دیده نمی شد. در مجموع از بین ۱۷ وزیر معرفی شده، ۸ نفر چهره های جدیدی بودند که در دولت قبل حسن روحانی وزیر نبودند. در لینک ذیل بخوانید:
فهرست کابینه پیشنهادی به مجلس 

نکونیوز پیش از این هم در گزارشها و یادداشتهایی از شواهد موجود برای معرفی بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت استفاده کرده بود. از جمله هفته گذشته، پیشبینی کردیم که زنگنه، روحانی را تنها نمی گذارد:
۹+۱ دلیل برای آنکه زنگنه بماند

پس از معرفی زنگنه، اغلب صاحبنظران سیاسی و اقتصادی، از این انتخاب ابراز خرسندی کردند اما مخالفان زنگنه هم بیکار نماندند تا علیه او فضاسازی کنند. اما ترکیب مجلس و استقبال گسترده از انتخاب زنگنه در مجلس نشان می دهد که او کار دشواری برای جلب رای اعتماد مجلس نخواهد داشت. در این میان اعلام حمایت بیش از ۱۰۰ نماینده فراکسیون توازن مجلس از زنگنه، خبری بود که نخستین بار نکونیوز منتشر کرد : 
حمایت ۱۰۰ نماینده استانهای زاگرس نشین از زنگنه

پیشبینی می شود جلسات رای اعتماد به وزرای پیشنهادی از روز سه شنبه هفته جاری آغاز شود. 

افزایش تولید و صادرات نفت ایران
در هفته گذشته، اغلب اتفاقات در صنعت نفت زیر سایه معرفی کابینه پیشنهادی قرار داشت و شاید مهمترین خبر به غیر از معرفی زنگنه به عنوان وزیر پیشنهادی نفت، خبر افزایش صادرات نفت ایران بود. روز سه شنبه اعلام شد صادرات نفت خام ایران در ماه گذشته میلادی (۱۰ تیر تا ۹ مرداد) ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۲ میلیون و ۲۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است. در همین حال، صادرات نفت اوپک نیز در مجموع رکورد بی‌سابقه‌ای از خود برجای گذاشت و به ۲۶ میلیون ۱۱۰ هزار بشکه در روز رسید. صادرات نفت خام ایران که در ماه ژوئن ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه در روز بوده است در ماه ژوئیه به ۲ میلیون و ۲۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است. در ژوئیه سال گذشته صادرات نفت ایران تنها ۱ میلیون ۶۵۰ هزار بشکه در روز بوده است و این بدان معناست که صادرات نفت ایران در ماه گذشته نسبت به همین ماه در سال ۲۰۱۶، ۳۹ درصد رشد داشته است. مجموع صادرات نفت اوپک نیز از ۲۵.۷۴ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن به ۲۶.۱۱ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئیه رسیده است. همچنین روز جمعه اعلام شد گزارش اوپک بر مبنای منابع ثانویه نشان می‌دهد تولید نفت ایران در ماه میلادی گذشته به ۳.۸۲۴ میلیون بشکه در روز رسیده است که ۶.۹ هزار بشکه در روز نسبت به نرخ ۳.۸۱۷ میلیون بشکه در روز افزایش نشان می‌دهد. متوسط تولید نفت خام ایران در سه ماهه دوم سال میلادی جاری به ۳.۷۹۴ میلیون بشکه در روز بالغ شد که در مقایسه با ۳.۷۹۶ میلیون بشکه در روز تولید سه ماهه اول دو هزار بشکه در روز کاهش داشت. آمار تولید اوپک بر مبنای اطلاعاتی که از سوی ایران ارائه شده است، نشان می‌دهد تولید کشور در ژوئیه سال میلادی جاری ۳.۹۰۰ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۳.۸۸۰ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش داشت.
طبق آمار پنج منبع ثانویه، مجموع تولید اوپک که متشکل از ۱۴ عضو است، به ۳۲.۸۷ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئیه رسید که ۱۷۳ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن افزایش داشت. تولید نفت خام در لیبی، نیجریه و عربستان سعودی افزایش یافت در حالی که در عراق، آنگولا و ونزوئلا کاهش نشان داد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵