کد مطلب: 93556
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
تغییرات در نفت؛ انتظاری که طولانی شد
 
صنعت نفت در هفته گذشته، در انتظار تغییراتی بود که گفته می شد در روز دوشنبه گذشته توسط وزیر نفت ابلاغ می شود؛ اما انتظار برای این تغییرات حاشیه ساز در هفته گذشته هم به پایان نرسید تا انتظار برای صدور احکام افرادی که گفته می شود انتصاب آنها در سمت های جدید نهایی شده، از مرز دو هفته هم بگذرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۴
صنعت نفت در هفته گذشته، در انتظار تغییراتی بود که گفته می شد در روز دوشنبه گذشته توسط وزیر نفت ابلاغ می شود؛ اما انتظار برای این تغییرات حاشیه ساز در هفته گذشته هم به پایان نرسید تا انتظار برای صدور احکام افرادی که گفته می شود انتصاب آنها در سمت های جدید نهایی شده، از مرز دو هفته هم بگذرد.
به گزارش نکونیوز، گفته می شد این انتصابات، انتخاب دو معاون وزیر در پتروشیمی و پالایش و پخش و همچنین مدیرعامل فعلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان قائم مقام وزیر نفت خواهد بود، اما از همان زمان که زمزمه های این انتصابات با شعار جوانگرایی آغاز شد، انتقادات صریحی در این زمینه وارد شد. انتقاداتی که این بار نه صرفا از سوی منتقدان سیاسی یا سنتی زنگنه، بلکه از داخل مجموعه نفت هم شنیده می شد. شاید همین انتقادات که دامنه آن به مغایر بودن یکی از این انتصابات با اساسنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم رسیده، موجب تاخیر در اعلام رسمی آنها شده است. حال معلوم نیست آیا این هفته این انتصابات رسما اعلام می شود یا دلیل تاخیر در اعلام، عقب نشینی زنگنه از آن است؟
گزارش نکونیوز در این زمینه را که هفته گذشته منتشر شده بود می توانید در لینک ذیل بخوانید: 
سرخاب زنگنه بر صورت نفت

انتخاب مدیرعامل جدید شستا
در شرایطی که انتصابات در نفت انجام نشد، در شستا - شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی – خیلی بی سر و صدا، مرتضی لطفی عضو هیات مدیره شستا به عنوان مدیرعامل برگزیده شد و اکبر ترکان نیز به عنوان رییس هیات مدیره شستا جایگزین علی عبدالعلی زاده شد. خبر این انتصاب را نخستین بار خبرگزاری کار ایران، ارگان خانه کارگر عصر روز ۱۱ مهر اعلام کرد تا خبر از حضور یک فعال حوزه کارگری در راس هلدینگی دهد که سهامداران واقعی آن کارگران وابسته به سازمان تامین اجتماعی هستند. انتصاب مدیرعامل شستا از این منظر برای صنعت نفت نیز حایز اهمیت است که از ۹ هلدینگ زیرمجموعه شستا، هلدینگ سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشيمي تامين ( تاپيكو) دارای ۳۴ شرکت فعال در حوزه انرژی بویژه بخشهای بالادستی پتروشیمی است که هم اکنون مدیریت آن را محمدحسن پیوندی بر عهده دارد.
گزارش نکونیوز در این زمینه را در لینک ذیل بخوانید: 
مدیرعامل جدید شستا از هیات مدیره آمد+سوابق

امید به باز شدن قفل خزر در سفر زنگنه به مسکو
عصر روز سه شنبه بیژن زنگنه وزیر نفت به مسکو سفر کرد تا علاوه بر شرکت در مجمع کشورهای صادرکننده گاز، دیدارهای دوجانبه ای با طرفهای روس انجام دهد. امضای تفاهم نامه همکاری ایران و روسیه برای دریای خزر، مهمترین بخش این مذاکرات بود. تفاهمنامه ای که شاید بتواند قفل عدم برداشت ایران از منابع نفت و گاز دریای خزر را که به دلیل عمق زیاد دریا، نیازمند سرمایه گذاری کلان و فناوری مدرن خارجی است باز کند.
گزارش نکونیوز را در این زمینه در لینک ذیل بخوانید: 
امضای تفاهم نامه نفتی، مقدمه نشست گازی

از اوپک گازی تا مجمع صادرکنندگان گاز
ایران اگرچه پیشنهاددهنده تشکیل اوپک گازی یا مجمع کشورهای صادرکننده گاز بوده است، اما به دلیل مصرف بالای داخلی و عدم افزایش تولید به میزان کافی بویژه در دوران تحریمها، هرگز موفق نشده نقش فعالی در معادلات جهانی گاز ایفا کند. اما به مرور زمان با افزایش میزان تولید و بهبود شرایط دیپلماتیک، شاهد بهبود اوضاع خواهیم بود. وزیر نفت ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز در مسکو شرکت کرد. ایران، روسیه، الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، لیبی، نیجریه، قطر، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات اعضای اصلی مجمع جهانی کشورهای صادر کننده گاز هستند. کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز که ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند. . نشست هیات اجرایی روز سه شنبه و نشست وزرا روز چهارشنبه برگزار شد تا مقدمه ای برای نشست سران باشد. چهارمین نشست سران جی‌یی‌سی‌اف ۲۰ تا ۲۴ نوامبر (۲۹ آبان‌ماه تا سوم آذرماه) در بولیوی برگزار می‌شود، همچنین نخستین سمینار بین‎المللی مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز قرار است ۲۲ نوامبر (یکم آذرماه) در سانتاکروز بولیوی برگزار شود.
گزارش نکونیوز درباره مجمع کشورهای صادرکننده گاز را در لینک ذیل بخوانید:
مجمعی که «اوپک گازی» نام گرفت اما مجمع ماند!
اینفوگرافی نکونیوز را در این زمینه در لینک ذیل ببینید:
GECF در یک نگاه

تعیین تکلیف توسعه سه میدان نفتی در آینده نزدیک
علیرغم امضای قرارداد با توتال برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی و با وجود انعقاد تفاهمنامه های همکاری متعدد نفتی با شرکتهای مختلف خارجی، هنوز همگان چشم انتظار انعقاد دومین قرارداد نفتی هستند. در همین راستا، مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت از ارائه نتیجه مطالعات شرکت‌های خارجی برای سه میدان نفتی خبر داد و گفت: چند شرکت خارجی نتیجه مطالعات خود را برای توسعه میادین منصوری، آب تیمور و چنگوله ارائه کرده‌اند که این نتایج در کمیته مشاورین مورد بررسی قرار گرفته تا گزینه مناسب انتخاب شود. کریم زبیدی روز سه شنبه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه نتایج مطالعات شرکت‌های مختلف برای توسعه میادین آب تیمور و منصوری ارائه شده، افزود: دو شرکت پرتامینا و لوک‌اویل نتایج مطالعه خود را برای توسعه میدان منصوری ارائه کرده‌اند. همچنین سه شرکت پرتامینا، لوک‌اویل و مرسک نتایج مطالعه خود را برای میدان آب‌تیمور ارائه کرده‌اند. پیشنهادات این شرکت ها، در کمیته مشاورین مورد بررسی قرار گرفته و نتایج مطالعه شرکت‌های مذکور با یکدیگر مقایسه شده‌اند تا گزینه مناسب انتخاب شود. مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت از ارائه گزارشی توسط شرکت شل برای توسعه میدان نفتی یادآوران خبر داد و گفت: شرکت شل هم گزارشی برای توسعه میدان نفتی یادآوران ارائه داده که این گزارش در حال بررسی است البته این شرکت فقط پیشنهاد اولیه خود را ارائه داده و باید بررسی بیشتری روی این طرح انجام دهند. زبیدی در ادامه اظهار کرد: سه شرکت DNO، گازپروم و PTTEP نتیجه مطالعه خود را برای میدان چنگوله ارائه کرده‌اند که قرار است این نتایج در آینده‌ای نزدیک در کمیته مشاوران مطرح شده و مورد بررسی قرار گیرد.
زبیدی پیش از این درمورد روال بررسی نتیجه مطالعات شرکت‌های بین المللی در مورد میادین نفت و گاز کشور توضیح داده بود موضوع این مطالعات (MOU) عمدتا فنی است و چارچوب فنی مطالعات (MDP) بررسی می‌شود. در این راستا یک کمیته فنی تشکیل شده که این کمیته هفته‌ای یکبار با حضور وزیر نفت برگزار می‌شود. در این جلسه سرپرست گروه توضیحات لازم را به حاضرین ارائه می‌کند. بعد از این که مباحث در کمیته مذکور ارائه شد برای کمیته مشاورین مدیریت مخازن که متشکل از اساتید دانشگاهی، کارشناسان، افراد با تجربه در مهندسی مخازن و غیره است ارسال می‌شود تا این افراد در مورد نتایج مطالعات اظهار نظر کنند و بعد از این کمیته پروپزال به شورای عالی مخازن که زیر نظر وزیر فعالیت می‌کنند و سرپرستی آن برعهده معاونت منابع هیدروکربوری است ارسال می‌شود و جمع بندی نهایی در این کمیته صورت می‌گیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵