کد مطلب: 35776
 
عربستان تولید نفت خود را کاهش می دهد
 
تحلیلگران معتقدند که عربستان باید برای تثبیت قیمت نفت در بازارهای جهانی، تولید خود را کاهش دهد اما برخی دیگر معتقدند عربستان در حال محک زدن شیل اویل آمریکاست.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۷
تحلیلگران معتقدند که عربستان باید برای تثبیت قیمت نفت در بازارهای جهانی، تولید خود را کاهش دهد اما برخی دیگر معتقدند عربستان در حال محک زدن شیل اویل آمریکاست.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، موسسه های فرانسوی خدمات بانکی و مالی سوسیته ژنرال و بی ان پی پاریبا پیش بینی کردند که عربستان برای تثبیت قیمت نفت در سطوح بالای ١٠٠ دلار برای هر بشکه، باید تولید نفت خود را بیش از این کاهش دهد، این در حالیست که بزرگ ترین تولید کننده نفت سازمان کشورهای صادر کنده نفت (اوپک) به تازگی تولید نفت خود را به طور قابل توجهی کاهش داده و به پایین ترین سطح در دو سال گذشته رسانده است.

عربستان، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، در تازه ترین گزارش ارسالی به دبیرخانه اوپک از افت روزانه ٤٠٨ هزار بشکه ای خود در ماه اوت سال ٢٠١٤ خبر داده است.

از سوی دیگر افزایش تولید نفت ایران، عراق و نیجریه در ماه اوت امسال و افزایش عرضه نفت در بازار از دلایل اصلی سقوط قیمت نفت برنت دریای شمال به کمتر از ١٠٠ دلار برای هر بشکه به شمار می رود.

این دو موسسه فرانسوی پیش بینی کردند که عربستان برای تثبیت قیمتهای جهانی نفت خام باید دوباره همین مقدار تولید خود را کاهش دهد.

بر اساس برآوردهای تازه آژانس بین المللی انرژی (آی یی ای)، رشد تقاضای جهانی نفت امسال کند ترین روند خود را از سال ٢٠١١ میلادی، تجربه می کند، این موضوع نیز با انقلاب شیل اویل آمریکا همزمان شده است که این حکایت از بیشترین رشد تولید نفت کشورهای غیر عضو اوپک از دهه ١٩٨٠ میلادی تاکنون دارد.

این مشکل سبب شده است تا بسیاری از کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان، قیمتهای نفت خود را برای مشتریان کاهش دهند.

مایک ویتنر، محقق بازارهای نفتی در موسسه سوسیته ژنرال، گفت: هم اکنون بازار با مازاد عرضه نفت روبروست، عربستان بهتر از همه این شرایط را درک می کند زیرا این کشور بزرگترین صادرکننده نفت جهان به شمار می آید.

همواره تاریخ نشان داده است که عربستان در شرایط خاص کاری را که لازم باشد انجام می دهد.

قیمت نفت برنت دریای شمال از ابتدای ماه ژوئیه امسال در بازه قیمتی ١١٠ دلار تا ٩٥ دلار برای هر بشکه در نوسان بوده است.

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان در ماه زوئن گذشته در حاشیه نشست اعضای اوپک سطح قیمتهای جهانی نفت خام را عادلانه خوانده بود.

عربستان در سالهای ٢٠٠٨ و ٢٠٠٩ میلادی همزمان با کاهش تقاضای نفت، همزمان با بحران شدید اقتصادی جهان، بیشترین سهم را در کاهش تولید نفت اوپک بر عهده داشت.

اوپک در آن زمان توانست با کاهش سهمیه های تولید اوپک (چهار میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه)، قیمت نفت را که ناگهان در ظرف مدتی کوتاه از رقم ١٤٨ دلار به ٣٠ دلار رسیده بود را ظرف یکسال به ٨٠ دلار برای هر بشکه بازگرداند.

هری شیلینگوئیریان، مدیر بخش راهبردهای بازار کالا در موسسه بی ان پی پاریبا، گفت: عربستان ابتدا سعی می کند قیمت نفت را تثبیت کند و سپس قیمتها را بالا ببرد، این کار نه تنها همسو با منافعش است بلکه به نفع دیگر کشورهای عضو اوپک در خاورمیانه نیز تمام می شود.

بر اساس تازه ترین نظرسنجی بلومبرگ، تحلیلگران معتقدند که قیمت نفت در سه ماه آخر امسال به میانگین ١٠٧ دلار برای هر بشکه و در سال ٢٠١٥ میلادی به ١٠٥ دلار می رسد.

با وجود این، ویتنر معتقد است در صورتی که عربستان تولید نفت خود را کاهش ندهد، قیمت نفت در سه ماه پایانی ٢٠١٤ به میانگین ٩٠ دلار برای هر بشکه می رسد.

شیلینگوئیریان بر این باور است که عربستان تلاش خواهان افزایش قیمت نفت برای کمک به عراق در مبارزه با شورشیان گروه تروریستی داعش است.

در همین حال، جولیان لی، کارشناس شبکه خبری بلومبرگ معتقد است که عربستان به احتمال فراوان با پایان تابستان و فصل اوج مصرف داخلی در این کشور، تولید خود را روزانه ٥٠٠ هزار بشکه دیگر کاهش می دهد.

مقامهای اوپک از جمله وزیر نفت عربستان، گفته اند که نیاز به واکنش فوری به کاهش قیمت نفت وجود ندارد و آنها بر این باورند که قیمت نفت هم اکنون دو برابر قیمت دو دهه گذشته است.

النعیمی هفته گذشته در حاشیه نشست وزیران نفت کشوهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در کویت اعلام کرده بود که قیمتهای جهانی نفت خام همیشه در نوسان هستند و این موضوع پیش پا افتاده ایست.

عبدالله سالم البدری، دبیرکل اوپک، نیز اظهار کرد که این کاهش قیمت به دلیل نوسان های فصلی است و تا پایان سال قیمتها به جای خود باز می گردند.

از سوی دیگر بانک آمریکایی «بنک آو امریکا» در کنار بانک دی ان بی نروژ اعلام کردند که عربستان برای ادامه کاهش قیمتهای جهانی نفت خام انگیزه کافی دارد.

فرانسیسکو بلانش، مدیر تحقیقات بازار در «بنک آو آمریکا» اعتقاد دارد که چنانچه قیمت جهانی نفت به کمتر از ٨٥ دلار برای هر بشکه برسد، رشد شیل اویلهای آمریکا کاهش می یابد، زیرا برای بسیاری از تولیدکنندگان نفت دیگر تولید با این قیمت به صرفه نخواهد بود.

وی ادامه داد که توقف تولید شیل اویل به معنی اتکای آمریکا به نفت خاورمیانه خواهد بود.

بر اساس این گزارش، صارات نفت عربستان به آمریکا در ماه ژوئن کاهش یافت و به روزانه یک میلیون بشکه رسید، این در حالیست که عربستان در پنج مه ابتدایی سال روزانه یک میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه نفت به آمریکا ارسال می کرد.

در همین حال، آدام سیمینسکی، مدیر اداره اطلاعات انرژی آمریکا گفت: تولید نفت عربستان سال آینده با یک میلیون بشکه افزایش به ٩ میلیون و ٥٣٠ هزار بشکه در روز می رسد.

توربجورن کجوس، تحلیلگر بانک دی ان بی نروژ، می گوید: دلیلی برای مداخله عربستان در مدیریت قیمت نفت تا زمانی که قیمتها به زیر ٩٠ دلار برسد نمی بینم، به نفع عربستان است تا مرزهای قیمت شیل اویل را بسنجد.

بر اساس اطلاعات موسسه انرژی اسپکتز عربستان با دارا بودن ذخایر نفتی به ارزش ٧٤١ میلیارد و ٦٠٠ میلیون دلار، قادر است قیمت نفت ٧٠ دلار برای هر بشکه را به مدت دو سال تاب بیاورد و از نظر اقتصادی دچار مشکل نشود.

سیت کلینمن، مدیر تحقیقات انرژی اروپا در سیتی گروپ، معتقد است عربستان نباید تنها روی قیمت نفت تمرکز کند.

وی گفت: بازارها به طور مشخصی با مازاد عرضه روبرو هستندد، تنها قیمت نفت بشکه ای ١٠٠ دلار شاخص نیست، بلکه مفهوم تفاوت قیمت نفت عرضه کوتاه مدت و آتی که سبب ذخیره نفت می شود و کنترل قیمتها را در آینده بر هم می زند نیز، اهمیت دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵