کد مطلب: 8369
 
وزیر نفت:
۳ فاز پارس جنوبی تا پایان سال به بهره برداری می رسد
 
وزیر نفت گفت: فازهای ۱۲، ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۱۵
به گزارش خبرنگار شانا، مهندس رستم قاسمی عصر روز پنج شنبه (۲۳ آذر) در آئین اختتامیه پنجمین کنفرانس بین المللی صنعت سی ان جی اظهار کرد: ایران روزانه ۶۲۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می کند که این رقم تا پایان برنامه پنجم توسعه به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.
وزیر نفت افزود: با بهره برداری کامل از فازهای باقی مانده پارس جنوبی توان تولیدی گاز کشور افزایش مطلوبی خواهد یافت و تا پایان برنامه پنجم توسعه کلیه فازها به بهره برداری کامل خواهد رسید.
وی ادامه داد: ۱۱۰ هزار نفر در پارس جنوبی مشغول به کار هستند و با بهره برداری از این فازها ۷۰۰ میلیون متر مکعب در روز گاز از پارس جنوبی تولید خواهد شد .
قاسمی گفت: برنامه ریزی برای تولید از میدان های مشترک انجام شده و تولید از این میادین یک مزیت به شمار می رود.
وی تصریح کرد: امروز ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی و مشتقات آن تولید می شود که این رقم در آینده نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه خواهد رسید.
وزیر نفت با بیان این که قرارداد فروش گاز به کشور پاکستان نهایی شده گفت: تا یک ماه آینده قرارداد ساخت ادامه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان نهایی خواهد شد.
وی اظهار کرد: خط لوله ایران-پاکستان از عسلویه تا مرز پاکستان به طور کامل ساخته شده و عملیات ساخت در خاک پاکستان نیز به زودی اجرایی خواهد شد.
قاسمی افزود: قرارداد صادرات گاز به کشور عراق در حال نهایی شدن است و مذاکره با چند کشور دیگر نیز ادامه دارد.
قاسمی ادامه داد: با توجه به شرایط تحریم تولید کنندگان داخلی در ساخت قطعات مورد نیاز نقشی مهم دارند و خوشبختانه روند ساخت در داخل مطلوب بوده و در دو سال گذشته بخش بزرگی از تجهیزات مورد نیاز در داخل ساخته شده است.
وی با اشاره به این که تولید نفت ایران یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت، گفت: عملیات توسعه میدان های آزادگان شمالی و جنوبی، یادآوران و آذر در حال انجام است.
وزیر نفت افزود: ۲۴ پمپ ساز داخلی برای همکاری دعوت شده اند و تا دو سال آینده با انتقال فناوری و تجاری سازی در زمینه ساخت پمپ های مورد نیاز صنعت نفت خودکفا خواهیم شد.
وی ادامه داد: ایران بعد از پاکستان دارنده دومین جایگاه سی ان جی است و ۲۲ درصد از سبد سوخت کشور را سی ان جی تشکیل می دهد. وزیر نفت تصریح کرد: تا پایان برنامه پنجم تعداد جایگاه های سی ان جی به ۲۵۰۰ باب خواهد رسید.
وی با بیان این که به زودی سقف پرداخت به جایگاه داران افزایش خواهد یافت گفت: سهم سی ان جی از سبد سوخت کشور تا پایان برنامه پنجم به ۲۵ درصد خواهد رسید.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵