کد مطلب: 3913
 
آمریکا به زودی فهرست کشورهای معاف شده از تحریم نفتی ایران را اعلام می کند
 
سکونیوز : یک مقام دولتی در آمریکا اعلام کرد که واشنگتن در روزهای آینده فهرست جدیدی از کشورهایی را که از تحریمهای نفتی ایران معاف شده اند منتشر می کند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۳۰
 به گزارش  رویترز، دولت آمریکا قرار است ظرف روزهای آینده فهرست جدیدی از کشورهایی که از  قانون تحریم خرید نفتی ایران معاف می شوند، اعلام کند. 
یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود در گفت و گو با این خبرگزاری به فهرست این کشورهای جدید اشاره نکرده اما گفته که نباید این انتظار وجود داشته باشد که تمام خریداران نفت ایران از تحریم های آمریکا معاف شوند.
به گفته این مقام آمریکایی، این فهرست به احتمال زیاد روز یکشنبه یا دوشنبه هفته آینده منتشر می شود.
رویترز در ادامه می نویسد : بیش از دو سوم نفت صادراتی ایران را خریداران آسیایی و به ویژه کشورهای چین، ژاپن، هند و کره جنوبی خریداری می کنند که البته ژاپن پیشتر از این فهرست خارج شده بود و مذاکراتی میان مقامات هند، چین، کره جنوبی و حتی ترکیه با مقامات آمریکایی در جریان بود تا آنها را نیز از فهرست تحریم ها خارج کند.
برهمین اساس مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که مذاکرات خوبی با مقامات کره جنوبی داشته اند و همچنین مدعی شده اند که سئول با کاهش خرید نفت از ایران موافقت کرده و از تاریخ اول جولای یعنی زمان اجرای تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران، کره جنوبی نفت کشورهای دیگر را جایگرین نفت ایران می کند ،اما در صورتی که نام کره جنوبی در فهرست جدید آمریکا باشد، این کشور همچنان می تواند بدون مشکل به خرید نفت از ایران ادامه بدهد. 
به نوشته این خبرگزاری ممکن است آمریکا برای آنکه فشار تحریم ها بر ایران را به قوت خود نگاه دارد، چین و سنگاپور را از تحریم های خود مستثنی نکند تا چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت ایران برای تهیه نیاز خود با مشکل روبرو باشد.
در همین رابطه "مارک دابوویتز" رئیس موسسه دفاع از دموکراسی های آمریکا گفت : پیش بینی من این است که به غیر از چین همه خریداران نفت ایران از تحریم های آمریکا مستثنی می شوند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵