داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 73648
 
وعده برچسب آب به فراموشی سپرده شد
 
سه سال پیش شرکت آب‌وفاضلاب و سازمان ملی استاندارد طرحی را برای نصب برچسب انرژی روی شیرآلات به منظور کاهش مصرف آب در نظر گرفتند که تا کنون عملیاتی نشده است و به‌نظر می‌رسد که سرنوشت این وعده بی پاسخ خواهد ماند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۱
سه سال پیش شرکت آب‌وفاضلاب و سازمان ملی استاندارد طرحی را برای نصب برچسب انرژی روی شیرآلات به منظور کاهش مصرف آب در نظر گرفتند که تا کنون عملیاتی نشده است و به‌نظر می‌رسد که سرنوشت این وعده بی پاسخ خواهد ماند.
به‌گزارش ایسنا، برچسب انرژی در کالاهای انرژی‌بر برای محصولاتی به کار می رود که یا از انرژی برق یا از انرژی گاز استفاده می کنند. قرار بر این بود که برچسبی مشابه برچسب انرژی به منظور کاهش مصرف آب روی شیرآلات نیز نصب شود.

علی‌رغم اینکه استفاده از وسایل کاهنده مصرف نقش موثری در کنترل مصرف بی رویه آب در بخش خانگی و تجاری دارد، اما اجرای این طرح به فراموشی سپرده شد و بر خلاف وعده سازمان ملی استاندارد و شرکت آب‌وفاضلاب که قرار بود تمامی شیرآلات غیر استاندارد از بازار مصرف حذف شوند، همچنان شاهد ازدیاد شیر آلات غیر استاندارد و پر مصرف در بازار هستیم.

این تفاسیر در حالی است که در بسیاری از کشورهایی دنیا همچون کشورهای اروپایی که سرانه آب تجدیدپذیر آن‌ها بسیار بالاتر از ایران است، طرح برچسب مصرف آب در دستورکار گرفته که در سه بخش تجهیزات خانگی مانند شیرآلات و وسایل شست‌وشو، بخش عمومی و دولتی این قوانین تدوین شده و افزون‌بر حجم آب، فاکتورهایی مثل دما و مصرف انرژی هم دیده شده است.

علاوه‌بر این در آسیا در کشور سنگاپور از سال ۲۰۰۹ برچسب‌گذاری روی تجهیزات مرتبط با آب همچون شیرآلات و سامانه‌های فلش‌تانک اجباری شده است و در ادامه حتی ماشین‌های لباس‌شویی نیز در این کشور ملزم به مشخص شدن میزان مصرف آب هستند.

در ایران تدوین استانداردهای مورد نیاز تجهیزات بخش خانگی همچون شیر الکترونیکی، اهرمی، سرشیر کاهنده مصرف، سردوش حمام و فلش تانک انجام و تدوین شد اما متاسفانه به مرحله اجرا نرسید، چراکه اجرای این طرح نیازمند ملزم کردن صنایع تولیدکننده شیرآلات بهداشتی در کشور و تولیدکنندگان لوازم خانگی همچون کولرهای آبی، ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی برای استفاده از این برچسب‌ها داشت تا با رواج این برچسب‌ها، مصرف‌کننده در هنگام خرید به موضوع میزان مصرف آب نیز توجه داشته باشد.

البته این موضوع زمانی معنی‌دار خواهد بود که قیمت آب واقعی باشد و مصرف‌کننده برای کنترل هزینه‌های خانواده در بخش آب، تجهیزات کم‌مصرف را در اولویت خرید قرار دهد. همچنین طبق بررسی به‌عمل آمده، اگر با نصب این برچسب‌ها مدیریت مصرف آب را فقط در سه وسیله کولرهای آبی، ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی برای نصف مشترکان اجرایی می‌شد شاهد ۳۰ درصد صرفه‌جویی مصرف بودیم به‌عبارتی ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال صرفه‌جویی صورت می‌گرفت.

همچنین با انجام این طرح در بخش شیرآلات خانگی و کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب، سالانه حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی مصرف آب صورت می گرفت که همین عوامل موجب پایین آمدن سرانه مصرف آب در کشور می‌شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵