کد مطلب: 86888
 
اعدادی که تعجب همگان را برمی‌انگیزند
اعضای اوپک زیر فشار شدید کاهش درآمدهای نفتی
درآمد نفتی ایران چقدر کاهش یافته است؟
 
درآمدهای نفتی اعضای اوپک آن‌چنان کاهش یافته، که مقایسه عدد سال 2016 آن با سال 2012، قطعاً تعجب هرکسی را بر می‌انگیزد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۲
درآمدهای خالص صادرات نفت خام کشورهای عضو اوپک در سال‌های اخیر به دلیل کاهش قیمت‌های نفت شدیداً افت کرده است. درآمدهای این کشورها بر حسب قیمت‌های ثابت (دلار سال ۲۰۱۶) از ۱۱۸۲ میلیارد دلار سال ۲۰۱۲ به ۴۳۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ رسیده است. این امر به یکی از نگرانی‌های اصلی در میان کشورهای عضو اوپک تبدیل شده است.
به گزارش نکونیوز، در سال ۲۰۱۲ درآمدهای خالص از صادرات نفت کشورهای عضو اوپک به بالاترین میزان آن رسید. از آن سال به بعد، درآمدهای این کشورها رو به کاهش گذاشت و بعد از سال ۲۰۱۴ که قیمت نفت سقوط کرد، روند کاهش درآمدهای نفتی با شیب بیشتری دنبال شد. درآمدهای نفتی اعضای اوپک آن‌چنان کاهش یافته، که مقایسه عدد سال 2016 آن با سال 2012، قطعاً تعجب هرکسی را بر می‌انگیزد.
فاینانشال تایمز در مطلبی به قلم «نیک باتلر» به خطرات واقعی کاهش درآمدهای نفت پرداخته و نوشته است همان‌گونه که در سال ۲۰۰۸ سقوط بازار مسکن در آمریکا، اقتصاد جهان را به لرزه درآورد، تبعات ناشی از سقوط قیمت نفت و کاهش درآمدهای کشورهای عضو اوپک، در نظام اقتصاد جهانی، نمی‌تواند صرفاً به خود این کشورها محدود شود.
برخی از کشورهای عضو اوپک، نظیر نیجریه و ونزوئلا تا همین جای کار طعم بحران‌های سیاسی ناشی از سقوط قیمت نفت را چشیده‌اند. بسیاری از اعضای اوپک، مدت‌هاست که تنوع‌بخشی به اقتصاد خود را فراموش کرده‌اند و به شدت به درآمدهای نفتی وابسته‌اند.
نیجریه به عنوان یکی از اعضای اوپک، ۱۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد که ۶۱ درصد آن زیر ۲۵ سال سن دارند. کاهش درآمدهای نفتی می‌تواند چنین کشوری را که به شدت به نفت وابسته است، دچار مشکلات اساسی کند.
درآمدهای خالص از صادرات نفت عربستان از حدود ۳۶۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ به ۱۳۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ رسید. این بدان معناست که درآمدهای نفتی عربستان حدود ۶۴ درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ کاهش داشته است. تا همین جای کار، تبعات کاهش درامدهای نفت تأثیر خود را بر اقتصاد عربستان نشان داده و این کشور در پاسخ به این معضل، به سمت استفاده وسیع از ذخایر ارزی و مهم‌تر از آن اجرای سیاست‌های ریاضت اقتصادی روی آورده است.
از نظر نویسنده فاینانشال تایمز، کاهش قیمت نفت نه روندی چرخه‌ای، بلکه‌ای روندی ساختاری است. این بدان معناست که کاهش قیمت نفت به دلیل تغییرات چرخه‌ای پایین نیامده که به این زودی با گردیدن چرخه اقتصادی در دنیا بالا برود؛ بلکه قیمت‌های پایین نفت ناشی از تغییرات اساسی در ساختار اقتصاد دنیا است و احتمالاً پدیده‌ای دیرپا خواهد بود. اگر حق با «نیک باتلر» باشد، کشورهای عضو اوپک تا زمان ایجاد تنوع‌بخشی به اقتصاد خود، که پدیده‌ای زمان‌بر، طولانی مدت و حتی توام با آسیب‌های اجتماعی است، روزهای سختی را پیش روی خواهند داشت.
ایران مدتی است که سعی در تنوع‌بخشی به اقتصاد خود دارد. درآمدهای نفتی این کشور از ۶۸.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ به ۳۶.۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ رسیده است. این بدان معناست که درآمدهای نفتی ایران، حدود ۴۷ درصد کاهش داشته است.
در مجموع درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام کشورهای عضو اوپک در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۲، حدود ۷۵۰ میلیارد دلار، یعنی معادل ۶۰ درصد کاهش یافته است.
کاهش درآمدهای نفتی اعضای اوپک این روزها اهمیت بیشتری نیز یافته است. اوپکی‌ها با اتحاد و کنار گذاشتن اختلافات سیاسی در اوپک، سعی کردند با توافق نفتی، شرایط را برای افزایش قیمت نفت مهیا کنند. اما این توافق تاکنون نتوانسته به نتایج امیدبخش منجر شود و در حاضر نفت در کانال ۴۸ دلار به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. احتمالاً در صورت تداوم این شرایط، اعضای اوپک قویاً به این مسأله فکر خواهند کرد که چگونه می‌خواهند با تنوع‌بخشی به اقتصاد خود، خود را با شرایط جدید، یعنی دوران قیمت‌های نسبتاً پایین نفت، وفق دهند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵