داخلی اقتصاد خبر
۱
 
کد مطلب: 74278
 
گام بلند یوان برای به چالش کشیدن دلار
اهمیت پذیرش یوان در سبد ارزی صندوق بین‌المللی پول
 
یوان واحد پولی چین از دیروز رسماً به عنوان یکی از ارزهای منتخب دنیا در سبد ارزهای ذخیره صندوق بین‌المللی پول مورد پذیرش قرار گرفت. این گامی تاریخی برای چین و شاید در ادامه برای کل دنیا محسوب شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۵
یوان واحد پولی چین از دیروز رسماً به عنوان یکی از ارزهای منتخب دنیا در سبد ارزهای ذخیره صندوق بین‌المللی پول مورد پذیرش قرار گرفت. این گامی تاریخی برای چین و شاید در ادامه برای کل دنیا محسوب شود.
به گزارش نکونیوز، مدت‌ها بود که چین سیطره دلار بر مبادلات بین‌المللی را به چالش می‌کشید و معتقد بود که نظامِ تجارت جهانی مبتنی بر دلار عادلانه نیست.
اکثر مبادلات بین‌المللی با دلار آمریکا انجام می‌شوند و دلار به عنوان ارز ذخیره در صندوق ذخایر ارزی کشورها نقشی اساسی ایفا می‌کند. این امر باعث می‌شود تا تقاضا برای دلار به راحتی وجود داشته باشد و دولت آمریکا مخارج خود را بدون ترس از ورشکستگی بالاببرد.
چین سیطره دلار را ابتدا با پیمان‌های ارزی دوجانبه به چالش کشید و حتی با برخی متحدان آمریکا نظیر بانک مرکزی اروپا و کانادا پیمان پولی دوجانبه امضا کرد تا ارزهای طرفین رفته رفته در مبادلات جایگزین دلار شود.
چین بالاترین حجم تجارت را اعم از واردات و صادرات در جهان دارد با این وجود سهم واحد پولی این کشور از کل پرداخت‌های جهانی بسیار اندک است. کل صادرات و واردات آمریکا ۳.۷ تریلیون دلار است و سهم دلار آمریکا از پرداخت‌های جهانی ۴۱.۹ درصد است. با این حال، در حالی که کل صادرات و واردات چین ۴ تریلیون دلار است، یوان این کشور تنها سهمی ۱.۸ درصدی از کل پرداخت‌های جهانی دارد. سهم یوان از پرداخت‌های جهانی از پوند انگلیس نیز کمتر است. پوندی انگلیس سهمی ۸.۴ درصدی از پرداخت‌های جهانی دارد در حالی که حجم صادرات و واردات بریتانیا تنها ۱.۱۱ تریلیون دلار است.

حتی در تجارت بین دو اقتصاد بزرگ دنیا، یعنی آمریکا و چین نیز یوان چین تنها سهمی ۲.۴ درصدی در پرداخت‌ها دارد.
اکنون با راه یافتن یوان به سبد ارزهای ذخیره صندوق بین‌المللی پول انتظار می‌رود که یوان در مبادلات جهانی سهم بزرگ‌تری بدست آورد. بانک‌های مرکزی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری احتمالاً حجم بالاتری از دارایی‌های مالی چینی را خریداری خواهند کرد. برخی پیش‌بینی می‌کنند که بواسطه راه یافتن یوان به سبد ارزهای الیت، یک تریلیون دلار سرمایه به سمت بازار چین روانه خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


Nasser
United States
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۱۲:۰۳:۵۶
How is this going to affect our trade and specifically oil trade with China??
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵