کد مطلب: 39268
 
وقتی بشکه های نفت، تعیین کننده قدرت در اوپک است
رویاهای زنگنه، منطبق با برنامه پنجم و سند چشم انداز
 
نشست ۱۶۶ اوپک بیش از هر زمان دیگری نشان داد که بشکه های نفت، تعیین کننده قدرت در بازار جهانی نفت است و درست به همین دلیل است که زنگنه می گوید ایران جای خالی بشکه های نفتی خود را می خواهد پر کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۰
نشست ۱۶۶ اوپک بیش از هر زمان دیگری نشان داد که بشکه های نفت، تعیین کننده قدرت در بازار جهانی نفت است و درست به همین دلیل است که زنگنه می گوید ایران می خواهد جای خالی بشکه های نفتی خود را پر کند.
به گزارش نکونیوز، بر مبنای برنامه پنجم توسعه و سند چشم انداز بیست ساله، ایران باید جایگاه خود را به عنوان دومین کشور تولیدکننده نفت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت – اوپک – حفظ کند. بر این مبنا میزان تولید نفت ایران تا پایان برنامه پنجم باید به ۵ میلیون بشکه در روز برسد. البته این اهداف برای زمانی بود که این برنامه ها تدوین شده بود و در همان زمان قابل دسترس تر به نظر می رسید. اما طی سالهای گذشته، ایران رتبه دوم اوپک را هم از دست داد و بازگشت به تولید گذشته – ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۸۴ – نیز دور از دسترس به نظر می رسد. با این وجود عزم زنگنه برای بازگرداندن ایران به رتبه دوم اوپک و کسب سهمیه ۵ میلیون بشکه نفت در روز که ۷ درصد تولید نفت جهان را شامل می شود جدی است. هرچند در این میان برخی با کاهش قیمت نفت، توجیهی برای تاکید بر عدم اتکا به درآمدهای نفتی – که اقدام صحیحی است – اما از طریق کاهش تولید نفت پیدا کرده اند، اما عدم دستیابی به تولید ۵ میلیون بشکه در روز به معنای بی توجهی به سند چشم انداز بیست ساله است که ۱۰ سال پیش توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است. چرا که بر مبنای محور دوم سياست‌هاي كلان صنعت نفت که بر اساس سند چشم انداز بیست ساله تدوین شده " افزايش ظرفيت توليد در صنعت نفت و گاز با هدف افزايش يا حداقل حفظ سهم ايران در بازار جهاني نفت و اوپك با توجه به افزايش تقاضاي جهاني براي نفت و نيز براي رسيدن به اهداف چشم‌انداز و جلوگيري از هدر رفت ذخاير هيدروكربوري از طريق افزايش ضريب بازيافت" مورد تاکید قرار گرفته است. به عبارت دیگر چشم‌انداز بیست ساله صنعت نفت ایران،حول چهار محول تدوین شده که بر اساس یکی از این محورها، در پایان سال ۱۴۰۴ خورشیدی،۷ درصد از تقاضای بازار جهانی نفت به‌ ایران تعلق خواهد داشت و جایگاه دوم تولید را در سازمان حفظ خواهد کرد.
بنابراین رویاهای زنگنه برای افزایش سهم ایران از بشکه های نفت در بازارهای جهانی، رویایی بر مبنای برنامه پنجم توسعه و سند چشم انداز بیست ساله است که دولت مکلف به تحقق آن است؛ هرچند که آن عقب ماندگیهایی که در دولت گذشته حاصل شد تحقق این هدف قانونی را با ابهام مواجه سازد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵