کد مطلب: 73918
 
ایران و پروژه فریز نفتی
نشست الجزایر؛ هیاهو برای هیچ
 
نشست الجزایر در حالی این هفته برگزار می شود که بررسی آخرین گمانه زنی ها نشان می دهد امید چندانی برای به نتیجه رسیدن پروژه فریز نفتی وجود ندارد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۶
نشست الجزایر در حالی این هفته برگزار می شود که بررسی آخرین گمانه زنی ها نشان می دهد امید چندانی برای به نتیجه رسیدن پروژه فریز نفتی وجود ندارد.
به گزارش نکونیوز، اگر در بین کشورهای غیر عضو اوپک، روسیه مهمترین کشور تاثیرگذار در بازار نفت محسوب می شود که در نشست الجزایر حاضر خواهد شد، در داخل اوپک دو کشور ایران و عربستان که در حال حاضر کم سابقه ترین دوران تنش سیاسی را در روابط دوجانبه تجربه می کنند در کنار عراق که همچنان برنامه افزایش تولید را پیش می برد، نقش مهمی در نشست الجزایر خواهند داشت. اما با توجه به مواضع این سه کشور، بعید به نظر می رسد نشست الجزایر به توافقی برای تثبیت تولید نفت بین کشورهای حاضر در نشست منجر شود.
از یک سو عربستان که کاهش تولید خود را مشروط به قرار گرفتن تولید نفت ایران زیر سقف ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده بود، در آخرین موضع گیری با هدف آنکه توپ را به زمین ایران بیندازد، اعلام کرده تولید خود را از ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز به ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش می دهد. این درحالیست که سقف تولید قبلی این کشور در اوپک کمتر از این میزان بوده و در عین حال عربستان برای جلوگیری از واردشدن خسارت هر چه بیشتر به این کشور به دلیل کاهش قیمت نفت که درآمدهای ارزی این کشور را کاهش داده، چاره ای جز کاهش تولید ندارد و به همین دلیل پیشبینی نمی شود این پروژه عربستان برای مقصر جلوه دادن ایران در شکست نشست الجزایر به نتیجه برسد. زیرا از سوی دیگر ایران اعلام کرده که ضمن حمایت از هر اقدامی برای بهبود قیمت نفت، حق خود می داند که تولید نفت خود را به حد پیش از تحریمها افزایش دهد و تا زمانی که به آن رقم نرسد، در هیچ طرحی برای فریز نفت یا تعیین سقف تولید مشارکت نخواهد کرد. این موضع ایران با حمایت روسیه و حتی ونزوئلا مواجه شده و به همین دلیل ایران با موضعی از پیش مشخص شده نظاره گر نشست الجزایر خواهد بود.
در این میان عراق با بهره گیری از اختلافات سیاسی عربستان و ایران و تلاش سعودی ها در مقصر جلوه دادن ایران در کاهش قیمت نفت، در سکوت در حال تداوم جدی برنامه های افزایش تولید خود است و اندک اندک جایگاه خود را به عنوان دومین تولیدکننده اوپک تثبیت کرده است.
در چنین شرایطی، برگزاری نشست الجزایر، به هیاهویی برای هیچ شباهت دارد؛ چرا که شواهد حاکی از عدم تحقق هرگونه توافقی بین کشورهای عضو برای اجرایی ساختن طرح فریز نفتی است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵