کد مطلب: 35118
 
مدیرعامل بخش خاورمیانه روسنف گاز استوری درباره رابطه با ایران چه گفت؟
 
مدیرعامل بخش خاورمیانه روسنف گاز استوری گفت: دو کشور ایران و روسیه در زمینه های مختلف اقتصادی می توانند با یکدیگر همکاری کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۲
مدیرعامل بخش خاورمیانه روسنف گاز استوری گفت: دو کشور ایران و روسیه در زمینه های مختلف اقتصادی می توانند با یکدیگر همکاری کنند.

محمود فتحی در گفتگو با خبرنگار شانا، به امکانات، پتانسیلها و توانمندیهای دو کشور اشاره کرد و گفت: همکاری دو طرفه در همه زمینه ها امکانپذیر است.

وی تاکید کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک دو کشور و برقراری مسیر انرژی شمال-جنوب از طریق دریای خزر و مسیر ایران به خلیج فارس و آبهای بین المللی، برقراری ارتباط و همکاری بین ایران و روس در این شرایط بین المللی و منطقه ای بسیار موثر است و آینده تجاری و اقتصادی خوبی در حوزه نفت، انرژی، مبادله کالا، دارو و غذا ایفا می شود.

مدیرعامل بخش خاورمیانه روسنف گاز استوری (RAO ROSNEFTE GAZ STORY) افزود: همچنین در زمینه مشارکت و سرمایه گذاری شرکتهای مختلف تجاری و اقتصادی روسی و ایرانی در عرصه های صنایع نفت، گاز، انرژی و صنایع پتروشیمی و حوزه های صنایع و معادن، مبادلات تجاری و خدمات بانکی و مالی، ترانزیت و حمل و نقل فرصتهای خوبی ایجاد خواهد شد که استفاده از این فرصتها و پتانسیها می تواند سبب توسعه و پیشرفت شود.

به گفته وی، از آن جایی که دو کشور در عرصه های مختلف اقتصادی و صنعت نفت و انرژی فعالیت دارند، گسترش و همکاری دو طرف در انتقال علم و تکنولوژی در صنعت انرژی، سرمایه گذاری و توسعه و بهره برداری از پروژه های نفتی و گازی هم در پروژه های بالادستی و پایین دستی، خرید و فروش و ترانزیت کالا و محصولات، سوآپ، جابجایی و تهاتر محصولات قابل تحقق است.

فتحی با بیان اینکه با توجه به تجربه های شرکتهای روسی در صرفه جویی انرژی، در این مورد نیز می توان از تجهیزات و تجربیات و دانش فنی و تکنولوژی مدرن آنها در کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف سوخت بهره برد، تصریح کرد: همچنین در زمینه بازیافت و پالایش پسماندها و لجنهای نفتی و پالایشگاهی امکان مشارکت و سرمایه گذاری مهیاست.

وی در تبیین محورهای پیشنهادی برای همکاری با ایران عنوان کرد: نفت و انرژی، صنایع و معادن، سرمایه گذاری در ساخت پتروشیمی، سرمایه گذاری و مشارکت در تولید و ساخت مخازن، تولید و ساخت و نصب خطوط انتقال نفت و گاز و آب، ساخت پالایشگاه برای پالایش و بازیافت ضایعات و لجن و پسماندهای نفتی و پالایشگاهی، آموزش و انتقال دانش و تکنولوژی، برگزاری سمینارها و کنفرانسهای علمی و تخصصی محورهای مهم همکاری با ایران است.

مدیرعامل بخش خاورمیانه روسنف گاز استوری در پاسخ به اینکه در مذاکرات فعلی و یا در آینده چه تسهیلاتی برای توسعه همکاریها در نظر دارید، گفت: با توجه به توافقهای کلی و پیمان همکاری بین دو کشور، دریافت تضامین در سطح دولتها و وزارتخانه ها،همکاری بین شرکتها و عقد و اجرای تعهدات آسان و تسریع می شود و ایجاد تسهیلات رفت و آمد و حذف روادید بین دو کشور نیز می تواند در تسریع و تسهیل همکاریهای طرفین موثر باشد.

به گفته فتحی، امکان سرمایه گذاری هم در بخش دولتی و هم خصوصی وجود دارد و در حوزه های نامبرده، در صورت توجیه پذیری و تضامین لازم، امکان سرمایه گذاری خوبی فراهم است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به تجربیات و تخصص شرکتهای روسی در اکتشاف و استخراج و همچنین تکنولوژیهای مدرن، امکان توسعه همکاریها در آینده وجود دارد، یادآور شد: ضمانتهایی که برای همکاریهای بلندمدت نیاز است، بین دولتها اخذ می شود و پس از توافق برای اجرا و تسریع در اختیار شرکتهای همکار قرار خواهد گرفت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵