داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 17622
 
کارشکنی نظام مهندسی برای حضور کاردان‌های فنی
 
رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با اشاره به کارشکنی سازمان نظام مهندسی ساختمان در اجرای ابلاغیه نظارت کاردان های فنی بر ساختمان سازی، گفت: وجود حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان معوقه بانکی به همراه سرمایه های شناور بازار سکه و ارز، خطری برای بازار مسکن به شمار می رود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۴
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی موذن در نشستی خبری با اشاره به اینکه سازمان نظام کاردانی ساختمان از ۱۲ سال پیش و براساس مصوبه هیئت وزیران کار خود را آغاز کرده است، گفت: در حال حاضر بیش از ۸ هزار کاردان فنی و معماران تجربی در استان تهران پروانه اشتغال گرفته اند و بیش از ۲۰ هزار نفر عضو مرتبط در سازمان حضور دارند.
وی با بیان اینکه تعداد کم اعضای سازمان به این دلیل بوده که هیچگونه اشتغالزایی برای آنها انجام نگرفته است، گفت: اگر زمینه فعالیت برای آنها بوجود بیاید بیش از ۵۰ هزار نفر کاردان فنی در استان تهران عضو سازمان می شوند.
رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه تاکنون در استان تهران یک نفر از کاردان ها هم وارد ساختمان سازی نشده است، اظهار داشت: واکاوی این موضوع می تواند نشانگر کیفیت پایین ساختمان سازی در کشور باشد.
موذن با تاکید بر اینکه ساختمان سازی زنجیره ای از مهندسان، کاردان ها و معماران تجربی است، بیان کرد: جلوی نام کاردان های فنی و معماران تجربی در شناسنامه فنی ملکی ساختمان که پس از پیگیری های زیاد به اجرا رسید، هنوز سفید است و مسئولیتی به آنها داده نشده است.
وی با بیان اینکه عدم حمایت مالی دولت از سازمان موجب شده که در شرایط اقتصادی سختی باشیم، گفت: خوشبختانه با دستور وزیر، بخشنامه ای پس از ماه ها جلسه به مدیران کل استان ها ابلاغ شده است که براساس آن کاردان ها بطور جدی وارد ساختمان سازی می شوند.
موذن افزود: براین اساس کلیه کاردان ها در شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر اجازه نظارت بر ساخت و ساز را دارند و در استان تهران هم به غیر از شهر تهران می توانند نظارت داشته باشند.
وی با بیان اینکه این بخشنامه از ۴ خردادماه لازم الاجراست، گفت: تاپیش از این هم کاردان ها تا سقف ۵۰۰ مترمربع می توانستند در ساختمان سازی نظارت داشته باشند اما این بخشنامه شامل تمامی ساختمان ها می شود.
وی با بیان اینکه متاسفانه سازمان نظام مهندسی ساختمان به جای همیاری و همفکری مخالف حضور کاردان ها در نظارت ساختمان سازی است، گفت: باخبر شدیم که شورای مرکزی نظام مهندسی در نامه ای به وزیر خواستار لغو این مصوبه شده اند که جای تاسف دارد.
رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران تصریح کرد: تنها راه برون رفت از مشکلاتی که در حال حاضر گریبانگیر ساختمان سازی در کشور است حضور دائم کاردان ها در ساختمان سازی است و به دلیل عدم حضور آنها است که اتفاقات زیادی در حوزه ساخت و ساز می افتد.
موذن با تاکید بر اینکه با ۵ بار حضور یک مهندس ناظر در ساختمان سازی نمی توان به سلامت یک ساختمان اطمینان داشت، گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان به جای استقبال از حضور کاردان ها کارشکنی می کنند در صورتیکه جایگاه کاردان ها در قانون همانند مهندسان ناظر است و تمامی قوانین در دو حوزه یکسان است.
وی به امضای تفاهم نامه با اتحادیه مشاوران املاک اشاره کرد و افزود: براساس این تفاهم نامه مسئولین دفاتر آژانس های مسکن می توانند از کلاس های آموزشی سازمان استفاده کنند تا از کیفیت فنی ساختمان ها مطلع شوند. همچنین دفاتر املاک می توانند برای شناخت مشخصات فنی یک ساختمان از کاردان های فنی و معماران تجربی استفاده کنند.
رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران تصریح کرد: کاردان ها براساس جغرافیای منطقه ای توزیع می شوند و در موارد مورد نیاز به آژانس های املاک مشاوره فنی ارایه می کنند.
موذن به امضای تفاهم نامه با سازمان فنی و حرفه ای و شرکت مپسا اشاره کرد و افزود: براین اساس کاردان ها و استادکاران ساختمانی می توانند از اموزش های فنی و حرفه ای استفاده کنند و برای انتقال تکنولوژی و حضور اعضای سازمان در پروژه های صنعتی سازی هم با مپسا تفاهم نامه ای به امضاء خواهد رسید.
وی با ابراز امیدواری نسبت به رویکرد دولت آینده در موضوع مسکن و ساختمان سازی، بیان کرد: احیاء سازمان مدیریت و برنامه ریزی می تواند در راس کارهای دولت در حوزه مسکن قرار بگیرد و تفکیک دو وزارتخانه مسکن و راه می تواند به اداره مستقل این دو حوزه بزرگ زیربنایی کمک کند.
رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با تاکید بر اینکه مقاوم سازی در ساختمان ها کمرنگ شده است، اظهار داشت: برای پیشگیری از زلزله باید کیفیت جدی گرفته شود و دولت توجه ویژه ای به ۷۱ هزار هکتار بافت فرسوده در تهران داشته باشد.
موذن با اشاره به ساخت مسکن مهر، گفت: در شرایط فعلی که تسهیلات کلانی برای مسکن مهر در نظرگرفته شده نباید این طرح را نیمه کاره رها کرد اما موانع این طرح باید برطرف شود. ضمن آنکه امروز مشکلات مالی گریبانگیر این پروژه است که اگر در تامین آن تعللل شود کیفیت را در ساختمان های مسکن مهر کاهش می دهد.
وی در خصوص آینده بازار مسکن، اظهار داشت: واقعیت اینست که تعداد ساختمان ها از تعداد خانوارها کمتر است و نیاز انباشه در بخش مسکن وجود دارد بنابراین باید میلیون ها واحد مسکونی ساخته شود ضمن آنکه بیمارستان ها و مدارس هم نیاز به مقاوم سازی دارند.
رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با تاکید بر اینکه سرمایه های شناور آسیب های جدی به ساختمان سازی و بازار مسکن می زنند، گفت: حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان معوقه بانکی به همراه سرمایه های شناور در کشور وجود دارند که خطری برای بازار مسکن به شمار می رود بنابراین در شرایط کنونی که بازار سکه و ارز دستخوش تغییراتی شده باید به حوزه مسکن توجه کرد تا این سرمایه ها وارد بازار نشوند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵