کد مطلب: 61812
 
نگرشهای سیاسی و جناحی به موضوعی تخصصی
نقد قراردادهای نفتی در کف خیابان
 
موضوع بررسی قراردادهای جدید نفتی، پس از آنکه از عرصه تخصصی، به عرصه سیاسی و جناحی کشیده شد، حالا به کف خیابان رسید تا جمعی با تجمع و تظاهرات، قراردادهای نفتی جدید را مورد اعتراض قرار دهند. اما آیا این روش، صنعت نفت را به سرمنزل مقصود می رساند؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۱
موضوع بررسی قراردادهای جدید نفتی، پس از آنکه از عرصه تخصصی، به عرصه سیاسی و جناحی کشیده شد، حالا به کف خیابان رسید تا جمعی با تجمع و تظاهرات، قراردادهای نفتی جدید را مورد اعتراض قرار دهند. اما آیا این روش، صنعت نفت را به سرمنزل مقصود می رساند؟
به گزارش نکونیوز، از زمانی که موضوع معرفی شکل جدید قراردادهای نفتی مطرح شد، برخی از مخالفان دولت به انتقاد از آن پرداختند. در بین منتقدان این نوع قراردادها برخی صاحبنظران نفتی و حقوقی نیز وجود داشتند اما پرچمدار مخالفت، برخی رسانه های منتقد دولت روحانی به شکل عام و منتقد بیژن زنگنه وزیر نفت به طور خاص بودند. در این میان کمتر شاهد بررسی تخصصی شکل جدید قراردادهای نفتی از منظری تخصصی و در یک فضای آکادمیک با حضور موافقان و مخالفان قراردادها بودیم. اما در عوض، فضا سازی رسانه ای علیه قراردادهای نفتی با حجم گسترده ای به جریان افتاد. نقطه اوج این فضاسازی ها در دعوت به تجمع بسیج دانشجویی چند دانشگاه در مقابل ساختمان مرکزی وزارت نفت در روز شنبه دهم بهمن تبلور یافت که با واکنش نیروی انتظامی، این تجمع برگزار نشد و دانشجویان متفرق و بعضا بازداشت شدند. صرفنظر از برگزاری تجمعی بدون مجوز قانونی، آنچه می تواند صنعت نفت را در دوره پساتحریم تهدید کند، کشاندن موضوعات تخصصی و فنی به عرصه ژورنالیست زرد و بدتر از آن به کف خیابان است. موضوعی که امروز با انتقاد رییس مجلس شورای اسلامی هم مواجه شد و علی لاریجانی در پاسخ به تذکر احمد توکلی نماینده منتقد وزیر نفت گفت که این موضوعات در کمیسیون های تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد.
طبیعتا نقدهایی به شیوه جدید قراردادهای نفتی وارد است اما برای اصلاح امور، لازم است روش صحیحی را برای نقد و اصلاح آن در پیش گرفت و با تظاهرات و تجمع، آن هم از سوی افرادی که در تخصص آنها در مورد مسایل نفتی تردید وجود دارد تنها فضای تیره و تاری برای صنعت نفت کشور در منظر جهانیان ایجاد می شود که به سود کشور نیست. آن هم در شرایطی که قیمت نفت سیری نزولی به خود گرفته و جذب شرکتهای خارجی را برای سرمایه گذاری به منظور توسعه بخشهای مختلف صنعت نفت با دشواری های بیشتری مواجه ساخته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵