کد مطلب: 79822
 
مي‌توانند نگاهي خوشبينانه به ترامپ داشته باشند اما ...
اروپا براي بدترين شرايط آماده باشد!
 
يك سال پيش بود كه اوباما دريافت اتحاديه اروپا به كمك او نياز دارد. مشاوران او راهبردي را براي تقويت متحدان اروپايي امريكا پيشنهاد دادند كه مستلزم به كارگيري ديدارهاي قاره‌اي، نمايش‌هاي سياسي و مذاكرات نويدبخش و انگيزشي بود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۷
يك سال پيش بود كه اوباما دريافت اتحاديه اروپا به كمك او نياز دارد. مشاوران او راهبردي را براي تقويت متحدان اروپايي امريكا پيشنهاد دادند كه مستلزم به كارگيري ديدارهاي قاره‌اي، نمايش‌هاي سياسي و مذاكرات نويدبخش و انگيزشي بود. اوباما در لندن از مخاطرات ناشي از خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا سخن گفت و «ماتئو رنزي» نخست‌وزير بدفرجام ايتاليا را به واشنگتن دعوت كرد تا از اصلاحات قانون اساسي وي حمايت كند. ديدار آوريل گذشته اوباما از هانوفر كه ظاهرا با هدف تقويت توافق پرچالش تجارت ميان اروپا و امريكا صورت پذيرفته بود، موجب برانگيخته شدن احساسات در دفاع از وحدت اروپا شد؛ كه خاطره آن هنوز هم اشك بروكرات‌هاي تحت فشار بروكسل را به راه مي‌اندازد.
به گزارش نکونیوز به نقل از اکونومیست، مخاطبان زيرك حتما متوجه شده‌اند كه تك‌تك اين نقشه‌ها ناكام ماندند. مردم بريتانيا، اين هشدار اوباما را مبني بر اينكه بريتانياي خارج از اروپا در هر معامله تجاري جديد در پايان صف قرار خواهد داشت، ناديده گرفتند؛ ايتاليايي‌ها به اصلاحات رنزي پاسخ منفي دادند و وي را از مجبور به ترك كار كردند و پيروزي «دونالد ترامپ» به بيان كميسيونر تجارت اتحاديه اروپا، مذاكرات چندجانبه تجاري را به سردخانه فرستاد. تمامي اين پيامدها حكايت از نارضايتي راي‌دهندگان از رهبران سياسي‌شان دارد، رويكردي كه جلوه تمام و كمال آن را در انتخاب ترامپ ديديم.
اگر اروپايي‌ها به دنبال تحول هستند، به هر ترتيب آن را از سوي رييس‌جمهور جديد امريكا دريافت خواهند كرد. اخيرا ترامپ به روزنامه‌هاي آلماني و بريتانيايي گفت كه انتظار داشت ساير كشورها نيز از اقدام خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا پيروي كنند و آن را اساسا مسير پيش روي آلمان دانست. وي با ملامت كردن متحدان امريكا به علت صرف بودجه‌هاي ناچيز دفاعي، ناتو را سازماني كهنه و عقب‌افتاده ناميد. او گفت كه احتمالا در اين مورد با «آنگلا مركل»، صدراعظم آلمان
به نظر مي‌رسد ترامپ وعده بزرگترين گسست در روابط ميان اروپا و امريكا را از سال 1945 تاكنون مي‌دهد. آيا بايد اين سخنان او را جدي گرفت؟ طي هفته‌هاي اخير، ژنرال ماتيس، يكي از جمهوريخواهان سنتي، به روسيه حمله كرد و نقش ناتو را براي منافع ايالات متحده حياتي اعلام كرد. اين تعارض آشكار درون كابينه ترامپ را چگونه بايد تفسير كرد؟ شايد اين يك راهبرد حساب‌شده براي مات كردن مخاصمان امريكا باشد. اما احتمال بيشتر اين است كه نشانه‌اي از رويكرد عجولانه ترامپ به سياست باشد و نويد هرج‌ومرجي در بروكراسي را مي‌دهد كه موجب شادي و بهره‌برداري آن مخاصمان مي‌شود
و همچنين «ولاديمير پوتين»، رييس‌جمهور روسيه مذاكره كند. وي براي مدت‌هاي مديد از سواري دادن رايگان امنيتي به متحدان گله مي‌كرد.
به نظر مي‌رسد ترامپ وعده بزرگترين گسست در روابط ميان اروپا و امريكا را از سال ۱۹۴۵ تاكنون مي‌دهد. آيا بايد اين سخنان او را جدي گرفت؟ طي هفته‌هاي اخير، ژنرال ماتيس، يكي از جمهوريخواهان سنتي، به روسيه حمله كرد و نقش ناتو را براي منافع ايالات متحده حياتي اعلام كرد. اين تعارض آشكار درون كابينه ترامپ را چگونه بايد تفسير كرد؟ شايد اين يك راهبرد حساب‌شده براي مات كردن مخاصمان امريكا باشد. اما احتمال بيشتر اين است كه نشانه‌اي از رويكرد عجولانه ترامپ به سياست باشد و نويد هرج‌ومرجي در بروكراسي را مي‌دهد كه موجب شادي و بهره‌برداري آن مخاصمان مي‌شود.
ترامپ علي‌رغم پدربزرگ باواريايي كه دارد، احساس همدردي كمي با آلمان از خود بروز داده است. اگر اين امر موجب وحشت آلماني‌ها شده باشد، به خوبي آن را پنهان كرده‌اند. از زبان يكي از مقامات برلين شنيده شده است كه اعتقاد دارند، وقتي براي ترامپ از پيچيدگي‌هاي تفاهم‌نامه بوداپست گفته شود كه به موجب آن اوكراين پذيرفت در ازاي تضمين تماميت ارضي خود، ذخاير اتمي به جا مانده از شوروي را تحويل روسيه دهد، نگاهش به ولاديمير پوتين تغيير خواهد كرد. ساير مقامات آلماني به نهادهاي امريكايي مانند كنگره، خدمات كشوري و ارتش دل بسته‌اند كه دست رييس جديد كل قوا را ببندند.
وقتي «دونالد ريگان» در سال ۱۹۸۱ قدرت را به دست گرفت، اروپايي‌ها وحشت‌زده بودند. کمتر از یک دهه بعد اما شاهد فروریختن دیوار برلین بودند. ترامپ هیچ سابقه سیاسی ندارد که بر اساس آن بتوان عملکرد وی را پیش‌بینی کرد و عادت مخالفت با خود وی نیز این عمل را غیرممکن کرده است. ممکن است رییس‌جمهوری که با پوتین روابط خوبی داشته باشد، دست‌کم در کوتاه‌مدت تنش‌ها با روسیه را کمرنگ کند. تهدید ترامپ مبنی بر عقب کشیدن چتر امنیتی امریکا، موجب تقویت موضع اروپایی‌ها شده است که برای صرف بودجه‌های نظامی بیشتر فشار وارد می‌کنند. شاید ابهامی که ترامپ در سیاست جهانی تزریق کرده است، سبب شود اروپایی‌ها اختلاف‌نظر را کنار بگذارند و یک سیاست خارجه مشترک را در پیش بگیرند.
اما مخاطراتی که ریاست‌جمهوری ترامپ برای اروپا دارد از مزایای آن بیشتر است. نخست اینکه یک اروپای دچار تنش می‌تواند مطلوب رویکرد دوجانبه‌گرایی ترامپ باشد. مثلا به بریتانیا بنگرید که پس از ترک اتحادیه اروپا به دنبال شرکای تجاری می‌گردد (ترامپ فورا متعهد به یک توافق تجاری جدید شده است هرچند که قواعد بروکسل آن را ناممکن می‌کند). دولت ناسیونالیست لهستان نیز می‌تواند یک کاندیدا برای توافقات ترامپی باشد. همچنین به انتخاب رفقای اروپایی توسط ترامپ بنگرید. فهرست مدعوین و بازدیدکنندگان از برج طلایی وی از زمان اتخابات مشتمل بر رهبران پوپولیست از بریتانیا، اتریش و فرانسه می‌شود که پیروزی ترامپ را اعطایی اعتباری به هجوم خود به نظم موجود قلمداد می‌کنند.
اما ممکن است قربانیان اصلی، خارج از اتحادیه اروپا باشند. مرکل اخیرا گفت که سرنوشت اروپا در دستان خودش قرار دارد. اما اروپا در نگرش به سوی کشورهای ضعیف حاشیه‌اش دست‌وپا می‌زند. به اشارات ترامپ بنگرید که نشان از تضعیف تحریم‌هایی علیه روسیه دارد که سال ۲۰۱۴ به علت تجاوز به خاک اوکراین وضع شدند. این پیشنهاد حتی در صورت بلااثر بودن، هزینه‌هایی با خود به همراه دارد. بدون حمایت امریکا، اجماع اروپا بر تحریم روسیه نیز سست می‌شود (به‌خصوص اگر فرنسوا فیلون که طرفدار پوتین است، در فرانسه به ریاست‌جمهوری برسد). وقتی غرب جذابیت خود را از دست دهد، احتمال دارید اوکراین بار دیگر در مدار روسیه قرار گیرد. ممکن است کشورهای عضو شوروی سابق مانند مولداوی و گرجستان تنها بمانند و تنش در بالکان بار دیگر اوج بگیرد.
حمایت نرم یا سخت امریکا، همواره برای وحدت اروپا یک دلگرمی بوده است و فقدان آن حتما احساس خواهد شد. این شرایط نمی‌تواند دائمی باشد چرا که دوره ریاست‌جمهوری امریکا تنها چهار سال به طور می‌انجامد. اما این زمان برای ایجاد آسیب بسیار طولانی است. اوباما در اخرین دیدار خود از اروپا در ماه نوامبر، تلاش کرد تا به متحدان امریکا اطمینان دهد که پیوند میان اروپا و امریکا در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ برجا خواهد ماند. اروپاییان باید امیدوار باشند که اوباما در این سفر بر خلاف سفرهای پیشین، درست پیش‌بینی کرده باشد.
منبع: اكونوميست
ترجمه: نعيم نوربخش - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵