کد مطلب: 74232
 
کثرت نهادهای تصمیم‌گیر داخلی و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
انعقاد قراردادهای IPC به درازا می‌انجامد؟
 
کلیات قراردادهای IPC تصویب شده و مجلس نیز با اعلام انطباق آن با قوانین بالادستی رسماً انعقاد قرارداد در چارچوب جدید را بلامانع اعلام کرده است. اما چه زمانی با انعقاد اولین قرارداد IPC فاصله داریم؟
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۵
کلیات قراردادهای IPC تصویب شده و مجلس نیز با اعلام انطباق آن با قوانین بالادستی رسماً انعقاد قرارداد در چارچوب جدید را بلامانع اعلام کرده است. اما چه زمانی با انعقاد اولین قرارداد IPC فاصله داریم؟
به گزارش نکونیوز، شرکت ملی نفت ایران امیدوار است که تا پایان سال جاری سه قرارداد در قالب IPC امضاء کرده و حدود ۱۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کند.
علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران که پیش از این اعلام کرده بود اولین مناقصه در چارچوب قراردادهای جدید نفتی اواخر مهرماه برگزار می‌شود، اکنون خبر از تعویق آن و برگزاری آن در آبان ماه می‌دهد. تأخیر ۷ تا ۱۰ روزه‌ای که کاردر از آن خبر داده است، به هیچ وجه تأخیری طولانی نیست. اما آیا ممکن است که کار انعقاد قراردادهای جدید به درازا بکشد؟
به
احتمالاً بر قراردادهای جدید، وزارت نفت، مجلس، سازمان بازرسی کل کشور، سران قوا و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی (به صورت رسمی یا غیررسمی) نظارت خواهند کرد و این خود به خود به کند شدن روند اجرایی خواهد انجامید.
نظر می‌رسد دو عامل باعث خواهد شد تا انعقاد اولین قرارداد در چارچوب IPC بیش از آن چیزی که به نظر می‌رسید، طولانی شود. عامل اول انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است که در ماه نوامبر برگزار می‌شود. این عامل، عاملی خارجی است که تصمیم‌گیران ایرانی در آن هیچ دخالتی نخواهند داشت. گرچه ممکن است در نگاه اول بی‌ربط به نظر برسد، اما واقعیت این است که شرکت‌های خارجی همواره از تحولات سیاسی در ایالات متحده تأثیر می‌پذیرند.
اکنون نیز یک چشم غول‌های نفتی به انتخابات آمریکا خواهد بود. آن‌ها احتمالاً منتظر خواهند ماند تا ببینند چه کسی وارد کاخ سفید می‌شود و سپس در مورد حضور در صنعت نفت و گاز ایران تصمیم بگیرند. این امر بخصوص در مورد شرکت‌های نفتی غربی صدق می‌کند. شرکت‌های غربی همواره در سالیان گذشته در تعاملات خود با ایران، ملاحظات واشنگتن را درنظر گرفته‌اند و بعید است حادثه مهمی چون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را در نظر نگیرند.
عامل دیگری که احتمالاً باعث طولانی شدن روند انعقاد قراردادهای IPC خواهد شد، تعدد مراکز نظارتی و همچنین صدای بلند مخالفان این قراردادها است. احتمالاً بر قراردادهای جدید، وزارت نفت، مجلس، سازمان بازرسی کل کشور، سران قوا و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی (به صورت رسمی یا غیررسمی) نظارت خواهند کرد و این خود به خود به کند شدن روند اجرایی خواهد انجامید.
صدای بلند مخالفان نیز باعث خواهد شد تا این نظارت‌ها بیش از حد معمول به طول انجامد و این امر خود به خود تعویق‌های دیگر در انعقاد قراردادهای IPC ایجاد خواهد کرد.
گرچه شرکت ملی نفت اعلام کرده که نسبت به انعقاد سه قرارداد جدید تا پایان سال خوش‌بین است؛ اما ممکن است این خوش‌بینی با واقع‌بینی مطابقت نداشته باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵