داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 104924
 
تداوم قطعی برق تا دو هفته دیگر
 
در حالی که مدیرعامل شرکت توانیر می گوید قطعی برق به علت گرمای هوا و افزایش مصرف تا ۲ هفته آینده در کشور ادامه خواهد داشت عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اصلی ترین مشکل در وضعیت کنونی برق کشور؛ ضعف مدیریت است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۴
در حالی که مدیرعامل شرکت توانیر می گوید قطعی برق به علت گرمای هوا و افزایش مصرف تا ۲ هفته آینده در کشور ادامه خواهد داشت عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اصلی ترین مشکل در وضعیت کنونی برق کشور؛ ضعف مدیریت است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، آرش کردی در برنامه «گفتگوی ویژه خبری» شبکه دو سیما افزود: به ازای هر یک درجه افزایش گرما، 1500 مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می شود.
وی ظرفیت نیروگاه های برقابی کشور را 14 درصد مجموع ظرفیت نیروگاهی کشور دانست و گفت: این نیروگاه ها پنج درصد برق کشور را تأمین می کنند.
کردی با اشاره به کاهش نزولات جوی از سال گذشته تاکنون افزود: پارسال تا 9500 مگاوات از ظرفیت نیروگاه های برقابی استفاده کردیم که امسال ظرفیت استفاده از آنها بیش از پنج هزار مگاوات کاهش یافته است.
وی با اشاره به رشد پنج تا شش درصدی مصرف سالانه برق گفت: در پنج سال گذشته بیش از 9 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های برق کشور اضافه شده است.
مدیرعامل شرکت توانیر گفت: قطعی برق مرتبط با گرمای هوا و افزایش مصرف است و بنا بر پیش بینی هواشناسی، شدت گرما تا دو هفته آینده در کشور وجود دارد و از این رو قطعی برق هم دستکم تا همین زمان ادامه خواهد داشت.
­مدیرعامل شرکت توانیر افزود: در زمان اوج مصرف تابستان پارسال بیش از 55 هزار مگاوات برق مصرف می شد که این میزان هم اکنون به 57 هزار مگاوات افزایش یافته است.
کردی تصریح کرد: از سال 87 تا کنون ظرفیت نیروگاه های برقابی کشور به این حادی نبوده است.
وی عدم توازن در قیمت تمام شده و فروش هر کیلووات برق را از جمله مشکلات این صنعت دانست و گفت: قیمت تمام شده هر کیلووات برق 110 تومان است در حالی که ما آن را کیلوواتی 67 تومان می فروشیم.
کردی افزود: در سال 92 تلفات و هدررفت برق در شبکه توزیع 16 درصد بود که با اقدامات صورت گرفته این مقدار هم اکنون به 10.6 درصد کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: روند رشد مصرف برق در کشور مناسب نیست از این رو نیازمند نگرشی جدید و مدیریت مصرف انرژی و به ویژه برق هستیم.
­مدیرعامل شرکت توانیر گفت: در حال حاضر صادرات برق به خارج از کشور نداریم بلکه برای کمک به شبکه 300 تا 400 مگاوات برق واردات داریم.
کردی افزود: هم اکنون 17 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی در حال تبدیل به سیکل ترکیبی است بدون اینکه برای مصرف آن سوخت در نظر گرفته شود.
وی گفت: در بخش صنعت در تلاش با صاحبان صنعت برای توافق در زمینه مدیریت مصرف برق هستیم و موفق به مدیریت مصرف 1500 مگاوات برق در این بخش شده ایم.
کردی افزود: 60 درصد نیروگاه های کشور را بخش خصوصی اداره می کند و سرمایه گذاری در 100 درصد انرژی های تجدیدپذیر را هم بخش خصوصی انجام داده است.

* اصلی ترین عامل خاموشی ها ضعف مدیریت است

عضو کمیسیون انرژی مجلس هم در این برنامه گفت: اصلی ترین مشکل در وضعیت کنونی برق کشور؛ ضعف مدیریت است.
بهروز نعمتی افزود: در حالی که در دوره کوتاه 42 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شد در پنج سال اخیر تنها پنج هزار مگاوات به این ظرفیت اضافه شده است.
وی با بیان اینکه تلفات و هدرروی برق در شبکه توزیع 17 درصد است گفت: نیازمند اصلاح سیستم و مدیریت در صنعت برق هستیم.
نعمتی افزود: در شرکت های خصوصی مشکلی در زمینه تولید، توزیع و انتقال برق وجود ندارد اما در شرکت های خصولتی اینگونه نیست و مشکلات بسیار است.

عضو هیئت مدیره سندیکای برق ایران هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: همه مراحل تولید، توزیع و انتقال برق در کشور بومی است.
حمیدرضا صالحی افزود: در دولت های هفتم و هشتم 43 هزار ظرفیت نیروگاهی نصب شد و 17 هزار در حال ساخت با 70 درصد پیشرفت به دولت بعد تحویل داد.
وی گفت: در سال 92 دولت جدید 65 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی تحویل گرفت و در کنار آن 5600 هزار مگاوات در حال احداث بود.
صالحی با بیان اینکه مشکل اصلی در صنعت برق؛ بی پولی است، افزود: ما به التفاوت قیمت تمام شده و فروخته شده هر کیلووات برق را فراموش کرده ایم و این باعث شده است که سرمایه گذاری در آن صورت نگیرد.
وی گفت: ازجمله راهکارهای مناسب برای بهبود وضعیت برق کشور؛ اتصال شبکه برق به کشورهای شمالی است تا در فصول مختلف بتوان به تبادل برق اضافی میان کشورها دست یافت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵