کد مطلب: 104023
 
افزایش ظرفیت صادرات نفت خارک
 
مدیرعامل شرکت پایانه‌ های نفتی ایران از آماده سازی زیرساخت های پایانه خارک برای افزایش ظرفیت دریافت، ذخیره‌سازی و صادرات نفت به میزان روزانه 700هزار بشکه تا 2 سال آینده خبر داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۹
مدیرعامل شرکت پایانه‌ های نفتی ایران از آماده سازی زیرساخت های پایانه خارک برای افزایش ظرفیت دریافت، ذخیره‌سازی و صادرات نفت به میزان روزانه 700هزار بشکه تا 2 سال آینده خبر داد.
پایانه خارک بزرگترین پایانه نفتی ایران است که بیشترین حجم صادرات نفت کشور را به خود اختصاص داده است، میزان صادرات نفت و میعانات گازی کشور به روزانه حدود 2 میلیون و 600 هزار بشکه رسیده که بخش عمده آن از پایانه خارک صادر می شود.
پارسال، 800 میلیون بشکه نفت از طریق پایانه خارک صادر و بارگیری همزمان روزانه حدود هشت میلیون بشکه نفت از هشت پهلوگاه و 2 عملیات کشتی به کشتی با استاندارد و ایمنی کامل در پایانه نفتی خارک به طور همزمان انجام شد که یک رکورد محسوب می شود و اکنون آمادگی لازم برای افزایش این ظرفیت وجود دارد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سیدپیروز موسوی امروز (دوشنبه) در نخستین کنفرانس بین‌المللی مدیریت یکپارچگی دارایی‌های فیزیکی صنعت نفت و گاز در بخش ساحل و فراساحل افزود: 90 درصد نفت صادراتی کشور از پایانه خارک به بازارهای هدف صادر می شود که طرح هایی برای افزایش ظرفیت صادرات از این پایانه در حال انجام است.
وی افزود: پایانه نفتی شمال کشور کار سواپ نفت کشورهای حاشیه خزر و پایانه عسلویه نیز کار صادرات میعانات گازی را انجام می دهد.
موسوی صنعت نفت را پیشران اقتصاد کشور معرفی کرد و گفت: بیشترین دارایی کشور در صنعت نفت است، بنابراین باید به صیانت از آنها توجه شود.
به گفته موسوی، با توجه به تهدیدات دشمن باید بومی سازی و ساخت داخل تجهیرات نفتی با هدف استمرار و پایداری در تولید دنبال شود و بخش خصوصی در طرح های نگهداری تاسیسات مشارکت داشته باشند.
خارک در فاصله 57 کیلومتری شمال غربی بوشهر در آب های خلیج فارس قرار دارد و بیش از 90 درصد نفت ایران از طریق بزرگترین پایانه های این جزیره صادر می شود.
نخستین کنفرانس مدیریت یکپارچگی دارایی‎ها در نفت و گاز ساحلی و فراساحلی از سوی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی و با همکاری شرکت نفت و گاز پارس، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت پایانه‌های نفتی، ملی حفاری و نفت خزر در تهران در حال برگزاری است و فردا به کار خود پایان می‌دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵