کد مطلب: 40752
 
تاثیر دستور اوباما در بازار نفت کانادا
 
اقدام دولت اوباما برای لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا می تواند زمینه ساز صادرات بیشتر نفت کانادا از طریق پایانه های این کشور باشد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۲
اقدام دولت اوباما برای لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا می تواند زمینه ساز صادرات بیشتر نفت کانادا از طریق پایانه های این کشور باشد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، صدور دستورعمل تاریخی دولت اوباما که انتظار می رود حرکتی در جهت صادرات بیشتر شیل اویل باشد، می تواند زمینه صادرات بیشتر نفت کانادا را از طریق پایانه های آمریکا فراهم کند.

بر خلاف نفت تولیدی آمریکا، نفت کانادا با ممنوعیت طولانی مدت صادرات مواجه نیست و به طور معمول مجوزهای صادرات مجدد نفت خارجی اعطا می شود. با این حال، به دلیل قوانینی که مخلوط شدن نفت داخلی قابل صادرات را با نفتهای خارجی ممنوع می کند، بسیاری از شرکتها درباره چنین تجارتی محتاط بوده اند.

به گقته شرکتها، خطر آمیختن نفت کانادا با چند قطره نفت ممنوع شده آمریکا که بیشتر نفت خطوط لوله و پایانه های آمریکا را به خود اختصاص می دهد، معامله گران انرژی را از تلاش برای صادرات مجدد باز داشته بود.

بر اساس این گزارش، دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا روز سه شنبه (نهم دیماه) با صدور دستورعملهایی، نخستین بار مشخص کرد که ممنوعیت آمیختن نفت مطلق نیست. بر اساس این دستورعملها، تماس اتفاقی نفت خارجی که ساختار مشابه نفت تولیدی این کشور را دارد، مجاز است.

این نهاد همچنین اعلام کرد: به دلیل تماس اتفاقی نفت آمریکا با نفت موجود در خطوط لوله و مخازن ذخیره سازی ممکن است نفتها کمی با هم مخلوط شوند.

دفتر صنعت و امنیت افزود که این نهاد از متقاضیان مجوز صادرات مجدد نفت خواسته است تا درباره اقدامهای پیشگیرانه برای اطمینان از مخلوط نشدن نفت آمریکا با نفت خارجی به جز موارد تماس اتفاقی توضیح دهند.

به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، کانادا بزرگترین صادرکننده نفت به آمریکا به شمار می رود. این کشور روزانه ٣,٤ میلیون بشکه نفت به همسایه جنوبی خود صادر می کند.

این شفاف سازی می تواند سبب برانگیختن دوباره مخالفتها با پروژه های بزرگ خط لوله نفت کانادا از جمله کی استون ایکس ال شرکت ترانس کانادا شود که به گفته برخی حامیان محیط زیست، برای انتقال ماسه های نفتی حاوی کربن از طریق پایانه های آمریکا به چین استفاده خواهد شد.

در حالی که ترانس کانادا اعلام کرده است که این شرکت نفت انتقالی از این خط لوله را صادر نمی کند، شرکتهای حمل و نقل هم اکنون آزمایشها را بر روی آبها آغاز کرده اند. برخی دیگر انتقال نفت کانادا را به سواحل آمریکا از طریق خط آهن بررسی کرده بودند که روش پرهزینه ای است اما مخلوط نشدن نفت را تضمین می کند.

شرکت انبریج، رقیب ترانس کانادا، اوایل سال پس از افتتاح یک خط لوله معکوس از اوکلاهما به فری پورت در تگزاس، چند محموله نفت کانادا را به اروپا منتقل اما اعلام کرد که صادرات مجدد کمتر از ١,٥ درصد یا کمتر از ٣٦ هزار بشکه نفت از کل صادرات روزانه نفت آمریکا را به خود اختصاص می دهد.

با بهره برداری از خطوط لوله بیشتر برای حمل نفت کانادا به سواحل خلیج مکزیک، امکان صادرات مجدد نفت حاصل از ماسه های نفتی درماههای آینده به طور قابل توجهی افزایش می یابد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵