داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 74962
 
انتخابات آمریکا و اقتصاد ایران
کدام ضدیت بیشتری با ایران دارد؟
 
انتخابات آمریکا که سه هفته دیگر در ۸ نوامبر (۱۸ آبان) برگزار می‌شود، بی‌شک به عنوان یک عامل خارجی بر اقتصاد ایران تأثیرگذار خواهد بود. اما این تأثیر چگونه می‌تواند باشد؟ هیلاری کلینتون رویکرد تهاجمی‌تر و سخت‌گیرانه‌تری در قبال ایران خواهد داشت یا دونالد ترامپ؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۷
انتخابات آمریکا که سه هفته دیگر در ۸ نوامبر (۱۸ آبان) برگزار می‌شود، بی‌شک به عنوان یک عامل خارجی بر اقتصاد ایران تأثیرگذار خواهد بود. اما این تأثیر چگونه می‌تواند باشد؟ هیلاری کلینتون رویکرد تهاجمی‌تر و سخت‌گیرانه‌تری در قبال ایران خواهد داشت یا دونالد ترامپ؟
به گزارش نکونیوز، اقتصاد ایران در حال حاضر نیز درگیر مشکلاتی است که مستقیماً به مانع‌تراشی‌های آمریکا برمی‌گردد. از این جمله می‌توان عدم
هیلاری کلینتون در ظاهر برجام را قبول دارد و آن را «توافقی خوب» می‌داند. با این حال، در زیر دست‌کش مخلمین کلینتون دستی پولادین نهفته است. کلینتون در سیاست خارجی خود رویکرد تهاجمی‌تری را به نمایش خواهد گذاشت. از هم‌اکنون نیز دولت‌های فرانسه و انگلستان در اروپا منتظرند تا کلینتون روی کار بیاید و آن‌ها فشارهایشان را بر سوریه افزایش دهند. کلینتون طرفدار مداخله‌گری بیشترِ آمریکا در بحران‌های منطقه خاور میانه است.
همکاری بانک‌های بزرگ اروپایی با ایران اشاره کرد که نتیجه تعلل آمریکا در شفاف‌سازیِ فرآیند لغو تحریم‌ها است.
از میان دو نامزد انتخابات آمریکا، ترامپ وقتی در مورد ایران سخن می‌گوید، از ادبیات بسیار تندی استفاده می‌کند؛ وی از حمله به قایق‌های تندروی ایران سخن می‌گوید و معاون وی به صراحت گفته که در صورت پیروزی در انتخابات برجام را پاره خواهد کرد.
با این حال، ترامپ در کل جزئی از دم و دستگاه مسلط در حزب جمهوری‌خواه نیست و رویکرد اقتصادی وی به نوعی بازگشت به «حمایت‌گرایی» در اقتصاد آمریکا، ممانعت از خروج سرمایه از این کشور و تا حدودی یک مدل اقتصادی درون‌گراتر است. ترامپ منتقد پیمان‌های تجاری آمریکا است و در راستای این سیاست‌ها چندان رغبتی به سیاست مداخله‌گرایی در سایر نقاط جهان نشان نمی‌دهد. برعکس، برخی از اظهارات ترامپ حاکی از این است که وی مداخله‌گرایی آمریکا را بسیاری هزینه‌بر و باری بر دوش اقتصاد این کشور می‌داند.
با این وجود، این موارد تنها دیدگاه‌های ترامپ هستند و در صورتی که او به قدرت برسد با ساختارهای صُلبی روبرو خواهد شد که خود حاوی رویه‌های مستقر هستند و برای هر الگوی جدیدی مانع ایجاد می‌کنند. قدرت جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در کنگره صراحتاً مانعی در پیاده‌سازی این دیدگاه‌های ترامپ خواهد بود.
اما هیلاری کلینتون در ظاهر برجام را قبول دارد و آن را «توافقی خوب» می‌داند. با این حال، در زیر دست‌کش مخلمین کلینتون دستی پولادین نهفته است. کلینتون در سیاست خارجی خود رویکرد تهاجمی‌تری را به نمایش خواهد گذاشت. از هم‌اکنون نیز دولت‌های فرانسه و انگلستان در اروپا منتظرند تا کلینتون روی کار بیاید و آن‌ها فشارهایشان را بر سوریه افزایش دهند. کلینتون طرفدار مداخله‌گری بیشترِ آمریکا در بحران‌های منطقه خاور میانه است. دیدگاه‌های وی به جمهوری‌خواهان نزدیک‌تر است تا دیدگاه‌های دونالد ترامپ.
در صورتی که کلینتون رئیس جمهور آمریکا شود فشارها بر سوریه را تشدید می‌کند و این فشارها، به اتخاذ رویکرد تهاجمی در قبال متحدان سوریه نظیر روسیه و ایران نیز منجر خواهد شد. کلینتون برجام را پاره نمی‌کند، اما با مانع‌تراشی‌ها سعی می‌کند در روند اجرای آن اختلال اساسی ایجاد کند. علاوه بر این، وی احتمالاً با دستاویز قرار دادن مسائل غیرهسته‌ای نیز تضعیف اقتصاد ایران را نشانه بگیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵