کد مطلب: 66312
 
عوامل امیدوارکننده بازار، مغلوب افزایش تولید
آیا افزایش قیمت نفت موقتی است؟
 
مروری بر بازار نفت در هفته گذشته نشان می دهد، علیرغم افزایش نسبی قیمت نفت که نشانه هایی از امید را ایجاد کرد، افزایش تولید چهار کشور بزرگ تولیدکننده نفت و کاهش شاخص های رشد صنعتی در چین، می تواند زمینه ساز توقف روند صعودی قیمت نفت باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۲
مروری بر بازار نفت در هفته گذشته نشان می دهد، علیرغم افزایش نسبی قیمت نفت که نشانه هایی از امید را ایجاد کرد، افزایش تولید چهار کشور بزرگ تولیدکننده نفت و کاهش شاخص های رشد صنعتی در چین، می تواند زمینه ساز توقف روند صعودی قیمت نفت باشد.
به گزارش نکونیوز، همانطور که در هفته گذشته بیان شد، عوامل بنیادی مؤثر بر عرضه و تقاضا هنوز هم در سطح مطلوبی قرار نگرفته اند و نیروهای عرضه و تقاضا نمی توانند نویدبخش بازاری صعودی باشند. به طوری که نگرانی ها از افزایش عرضه در مهمترین کشورهای تولیدکننده نفت همچون عربستان، روسیه، ایران و عراق ادامه دارد. از طرفی دیگر کندی رشد اقتصادی و آمار ناامیدکننده از فضای اقتصاد جهان، تأییدکننده رشد مصرف نبوده و همچنان رشد تولید بیش از رشد مصرف خواهد بود. این عوامل فضای مازاد عرضه را تأیید کرده و تعادل بازار را بر هم می زند.
قیمت نفت در هفته گذشته در مواجهه با اخبار افزایش تولید در کشورهای ایران، عربستان، عراق و روسیه، رنگ باخت و فضای منفی را به خود دید. قیمت نفت در ماه های اخیر رشد زیادی را پشت سر گذاشته و تحت تأثیر عوامل بنیادی و غیر بنیادی قیمت آن به محدوده ۴۰ تا ۵۰ دلار رسیده است. در این شرایط برای قدرت گرفتن روند صعودی و عبور از مرز ۵۰ دلار و رشد قیمت نیاز به تصمیمات مهم کشورهای
برای قدرت گرفتن روند صعودی و عبور از مرز 50 دلار و رشد قیمت نیاز به تصمیمات مهم کشورهای تولیدکننده و صادرکننده است. تصمیمی که یک ماه بهانه ای برای رشد قیمت شد و امیدها در دوحه نا امید شد. اما بعد از شکست نشست دوحه تولیدکنندگان باز هم بر تولید و صادرات خود افزودند تا دوباره دامی برای قیمت پهن کنند
تولیدکننده و صادرکننده است. تصمیمی که یک ماه بهانه ای برای رشد قیمت شد و امیدها در دوحه نا امید شد. اما بعد از شکست نشست دوحه تولیدکنندگان باز هم بر تولید و صادرات خود افزودند تا دوباره دامی برای قیمت پهن کنند. بر این اساس تولید عربستان در ماه آوریل به ۱۰.۱۵ میلیون بشکه رسید و برنامه های این کشور برای رساندن تولید تا مرز ۱۰.۵ میلیون بشکه در روز ادامه دارد. در عراق نیز افزایش تولید در ماه آوریل وجود داشته است. ایران نیز بعد از اجرای برجام همزمان با برداشته شدن تحریم ها برنامه های افزایش تولید خود را پیگیری می کند. آمار غیر رسمی و رسمی نیز افزایش تولید و صادرات نفت ایران به مقاصدی همچون اروپا را تأیید می کند. البته کار همین‌جا تمام نشده و ایران با بازاریابی و تلاش های فراوان، قصد ورود نفوذی تر به بازار اروپا و آفریقا دارد، تا جایی که بتواند سهم از دست داده خود از صادرات نفت در زمان تحریم ها را به دست آورد. در این بین روسیه نیز آمار تولید نفت خود را با افزایش اعلام کرد تا طرف عرضه سنگین تر از گذشته به کار خود ادامه دهد. در نتیجه نه تنها خوش بینی های کاهش تولید با بن بست مواجه شد بلکه صنعت نفت با موج افزایش تولید نیز مواجه شد. این عوامل باعث شد که خوش بینی های صورت گرفته در مورد اعتصابات کارکنان و کاهش موقت تولید در کویت، کاهش تولید در آمریکا به عوامل کوتاه مدت بدل شده و این عوامل مغلوب نیروهای بلندمدت بازار شود و تأثیرگذاری خود در افزایش قیمت را از دست بدهند.
اما در هفته گذشته انتشار یک آمار مهم از دومین مصرف کننده بزرگ انرژی در دنیا یعنی چین نیز امیدهای تحلیل گران از افزایش مصرف انرژی را با ناامیدی مواجه کرد. چین که در ماه های ابتدایی سال ۲۰۱۶ با بهبود شرایط اقتصادی مواجه شده بود و کارشناسان پیش بینی کرده بودند شاخص مدیران صنعتی خرید در این کشور به ۵۰.۱ درصد برسد، امید بازار را ناامید کرد. به طوری که این شاخص نه تنها افزایش نیافت بلکه از ۴۹.۷ درصد در ماه گذشته به ۴۹.۴ رسید. به عبارتی ساده تر باید گفت برای افزایش تقاضای نفت و کاهش مازاد عرضه و تعادل بازار، نیاز به نشانه های مثبت از اقتصادهای بزرگ دنیا است که رشد مصرف در ماه های آینده را تضمین کنند. افزایش این شاخص به طور کلی نشان از بهبود اقتصاد و رشد مصرف خواهد داشت، اما کاهش آن امید از بهبود مصرف را ناامید می کند.
در نتیجه عدم تعادل در بازار و وجود نیروهای منفی از ابعاد مختلف جلوی رشد قیمت را می گیرد و پیش بینی می شود رشد قیمت ها با موانع زیادی همراه شود. با این حال کاهش ارزش پول آمریکا موجب افزایش قیمت نفت شده و ادامه این روند جلوی کاهش تند قیمت را می گیرد و سطوح حمایتی جدیدی را به بازار هدیه می دهد.
گزارش :سمانه جامعی

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵